Aktualizováno Data z trhu práce USA příjemně překvapila na úrovni mezd i zaměstnanosti. Meziměsíční tempo růstu mezd se zlepšilo na 0,4 z 0,3 procenta, zatímco trh počítal s mírným zpomalením. Meziroční dynamika pak stoupla na 2,9 pct. Je to (po všech revizích) nejvyšší tempo za 9 let, takže srpnové číslo můžeme brát jako náznak, že se nerovnováha mezi poptávkou a nabídkou práce začíná výrazněji promítat do cen. Od cen práce pak vede linka k vyšším tlakům také na úrovni spotřebitelských cen.
Ani tvorba pracovních míst v srpnu nezklamala, když narostla na 201 tisíc, zatímco třeba report ADP dodal pro srpen negativní indikaci. Konsensus byl nastaven na 191 tis. a červencový údaj byl revidován na 147 tisíc. Pracovní místa dál ve slušném tempu vznikají ve specializovaných službách, školství a zdravotnictví, přidal se obchod s dopravou a relativně vysoká čísla stále vykazuje stavebnictví.
Míra nezaměstnanosti zůstává na 3,9 procenta. Průzkum mezi domácnostmi ukazuje značný pokles počtu zaměstnaných a pracovní síly, zatímco nezaměstnaných ubylo jen drobně. Tato čísla sama o sobě dobrá nejsou, ale daný průzkum vykazuje vysokou fluktuaci z měsíce na měsíc a trhy k němu příliš přihlížet nebudou.

Zprávy z trhu práce jsou pozitivní a poslaly vzhůru americké dluhopisové výnosy, což zároveň svědčí i dolaru. Na trhu se upevní očekávání o pokračujícím utahování měnové politiky ve zbytku letošního roku. Signály o možném zvětšování mzdových a inflačních tlaků zároveň mohou zvedat očekávání i pro rok příští. Trh je zatím opatrný a Fed Funds futures jsou nastaveny pouze na jedno zvýšení sazeb, zatímco centrální banka má ve své prognóze hned tři. Sbližování očekávání směrem k názoru Fedu je vodou na mlýn dolaru, ovšem pro dluhopisy ani akcie to příznivý vývoj není. Výnosy v USA mají další prostor k růstu, tlak na rozvíjející se trhy se může zvýšit a pro americké akcie jde minimálně o varování.