Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Žádný univerzální europopulismus neexistuje a tradiční strany ještě nemusí mít to nejhorší za sebou

Žádný univerzální europopulismus neexistuje a tradiční strany ještě nemusí mít to nejhorší za sebou

18.09.2018 16:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle Leonida Bershidskyho z Bloombergu se ve vztahu k politickému vývoji v Evropě obvykle používá obraz typického populistického voliče. Mělo by jít o muže středního věku, který patří mezi modré límečky, je frustrován ekonomickými, technologickými a kulturními změnami a touží po návratu starých dobrých časů. „Tento obrázek je ale podle akademických studií v mnoha ohledech mylný,“ tvrdí Bershidsky.

Matthijs Rooduijn z University of Amsterdam ve své analýze z roku 2017 ukazuje, že populistické pravicové a levicové strany napříč 11 zeměmi západní Evropy nemají žádný společný společensko-demografický rys a určitě se o nich nedá tvrdit, že je sjednocují „oběti globalizace“, jak se často říká. Podle Bershidskyho jsou navíc rozdíly mezi pravicovými populisty v zemích jako Nizozemí, Francie, Německo a Švédsko zřejmé i bez detailních studií.

Ve Francii získává Marine Le Pen podporu zejména na venkově a podobné je to v Německu u AfD a u švédských demokratů. Nizozemská protiimigrační PVV se ale na takovou podporu nespoléhá. V Německu a Francii se pravicoví voliči často rekrutují z řad nejchudších částí společnosti, ve Švédsku tomu tak není. V Německu má AfD velkou podporu mezi nezaměstnanými, ovšem ve Francii a Švédsku tato vrstva společnosti nejčastěji volí levicové strany. A věk nehraje významnou roli nikde.

Eelco Harteveld z Amsterdam University ovšem tvrdí, že společné rysy se přece jen najít dají a jsou jimi vzdělání a pohlaví. Pravicové populistické strany totiž prý nejčastěji podporují zmíněné modré límečky, které nemají vysokoškolské vzdělání. Guillem Rico a Eva Anduiza z Autonomous University of Barcelona ovšem popírají i to. Podle nich v Německu vazba mezi vzděláním a podporou populistů neexistuje. Ve Francii se zase nedá hovořit o populistických modrých límečcích. Dodávají, že s populismem obecně souvisí nespokojenost a pesimismus. Například šikovní řemeslníci si v Evropě často žijí velmi dobře, a tudíž nemají důvod být nespokojení.

Například pesimismus nemusí vůbec pramenit z ekonomického vývoje či reálné situace, ale z toho, jak daný člověk vnímá svět kolem sebe. Na to stačí změna v jeho okolí, negativní zkušenosti se státní správou či neustále opakovaná hrozba spojená s imigrací. Významnou roli mohou hrát sociální sítě a také zkušenosti přátel. Podle některých názorů tak s podporou populismu v Evropě nejvíce souvisí právě negativní postoje k migraci a kritika elit, které vedou k euroskepsi, touze po autoritářském režimu a po tom, aby se o lidi starala jejich země. Vším se znatelně prolíná zmíněný pesimismus.

Tradiční populistické strany podle Bershidskyho stále zaměňují příčiny a důsledky růstu vlivu populistů v Evropě, a ti tak podle něj mají další prostor pro získávání moci. „Můžeme si jednoduše představit, že dobře vzdělaná žena, kterou třeba uráží postoje imigrantů k evropskému pojetí rovnosti, vyvolá další volební překvapení pro všechny, kteří se neustále zaměřují jen na ekonomiku a společenské třídy,“ míní komentátor Bloombergu.

Zdroj: Bloomberg

 
 

Čtěte více:

Rusko a Čína se společně otáčí proti USA
12.09.2018 14:35
Pokud ruský prezident Vladimir Putin dlouhodobě uznává některého ameri...
Víkendář: Starý světový řád je pryč a už se nevrátí
16.09.2018 12:48
Bývalý německý velvyslanec v USA Wolfgang Ischinger v rozhovoru pro De...
Víkendář: Peníze si od vás vezmeme, ale dělat si budeme, co chceme
15.09.2018 12:07
Hluboké problémy Evropské unie byly podle Politica jasně zřejmé v úter...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data