Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vstoupili jsme do času bludů

Vstoupili jsme do času bludů

23.11.2018 17:32

Říká se, že jeden graf toho řekne více než tisíc slov. To je někdy pravda, ale ono pak dost záleží i na tom, zda si náhodou nevymýšlí. Jeho komunikační efektivita je v takovém případě samozřejmě na škodu. Jak poznat, že se o to snaží (přesněji řečeno, že se o to snaží jeho autor)? Obávám se, že odpověď na tuto otázku je jediná: Musíme trochu přemýšlet nad logikou, kterou nám obrázek podsouvá. Jde o dobré cvičení a průpravu, protože jsme vstoupili do času bludů.

Jedním z nejpopulárnějších využití grafů je poukazování na skutečné, či domnělé korelace, či dokonce závislosti. Číhající nebezpečí pramenící z tohoto přístupu je dobře známo, ale přece jen je dobré si jej občas připomenout. Může nám k tomu krásně posloužit následující graf, kterého si všimli na FTAlphaville. Ukazuje počet osob utonulých v bazénech v USA. Všimněme si, jak číslo prudce vzrostlo v roce 2007, což samo o sobě vybízí k úvahám o možném vztahu mezi těmito tragédiemi a ekonomickým vývojem/finanční krizí. Graf se ale podobnými detaily nezdržuje a vybízí k úplně jiné úrovni přemítání. Druhá křivka totiž ukazuje vývoj počtu filmů, ve kterých ten rok hrál Nicolas Cage:
0
Zdroj: FTAlphaville

Pohled na obě křivky v grafu tak nějak naznačuje, že by počet utonutí mohl souviset s účinkováním zmíněného herce ve filmových dílech. Černohumorista by asi dovedl rozvinout i úvahu o skutečné kauzalitě. Tedy té jdoucí směrem od křivky černé k té červené (opačně by to asi nešlo ani při extrémním návalu kreativity). Ale asi tušíme, že příběh podsouvaný grafem prostě neexistuje (a obrázek samozřejmě vznikl za účelem extrémní demonstrace podobných zdánlivých příběhů). Jak by mohl vypadat graf, u kterého to již není tak jasné? Třeba následovně:
0
Zdroj: FTAlphaville

Obrázek srovnává velmi dlouhodobý vývoj ceny akcie společnosti GE (které je nyní všude plno a relativně často se jí zde věnuji i já) a indexu amerických akcií SPX (původní graf je bez proložené přímky naznačující jakési trendové dno, od kterého se akcie GE odráží nahoru). Na Twitteru obrázek doprovázel komentář: Doufejme, že tentokrát je tomu jinak. Tedy že nyní se cesty akcie GE a celého trhu definitivně oddělily a index se nevydá směrem, kterým se již nějakou dobu ubírá bývalá ikona světa velkých korporací.

Interpretce takového grafu již jednoznačná není: Donedávna jsme mohli tvrdit, že diverzifikované GE může být dobrým indikátorem vývoje v celé ekonomice, a tudíž dává smysl, že se chová podobně, jako index. Již nějakou dobu ale u něj převažují pro něj specifické faktory – aniž bych chtěl být přehnaně kritický, tak bych je shrnul do výrazu „rozpad megalomanské říše“. Obě proměnné by se tedy měly skutečně odpoutat.

Jenže co když nyní začne klesat i trh čistě proto, že na něj dolehne donedávna ignorovaná realita ve formě utaženější monetární politiky, pomalejšího růstu ekonomiky a chladnoucího tempa růstu zisků? V takovém případě se trh skutečně vydá směrem za GE. A na povrchu to bude vypadat jako pokračující zajímavá korelace, či dokonce kauzalita, i když fakticky jde o shodu okolností (i když na hlubší úrovni samozřejmě můžeme diskutovat o tom, zda vůbec existuje něco jako náhoda).

Říká se, že jsme vstoupili do doby postfaktické, já bych radši méně učeně hovořil třeba o času bludů. A myslím, že jde o velmi vítaný proces. Jsem totiž přesvědčen, že jedinou velkou změnou oproti minulosti je to, že naše bludy houfně vypluly na povrch (oproti názoru, že jich je nyní více). A jelikož změnit a transformovat lze pouze to, co je jasně vyjeveno, jde o proces pozitivní. Zda bude mít i dobrý konec záleží už „jen“ na tom, jak se ke svým hýčkaným bludům a falešným modlám postavíme. Nepropadejme přitom mylnému pocitu, že současné v mnoha ohledech zřetelné rozdělení společnosti u nás i v řadě dalších zemí je nějakým vodítkem pro to, kdo trpí bludy více a kdo méně. Ukazování na druhého je jen ztrátou času. A možná ten největší blud ze všech.

 

Čtěte více:

Čínské lákadlo, americká rozštěpenost a naše citlivost
16.11.2018 14:39
Investiční společnost Schwab se v jedné ze svých posledních analýz věn...
Pimco: Pozor na korelace mezi akciemi a dluhopisy
22.11.2018 13:05
Investiční společnost Pimco tvrdí, že někteří investoři velmi pozorně ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.06.2021
9:46Pro ČNB by bylo "rozumnější" v červnu sazby neměnit, domnívá se centrální bankéř Oldřich Dědek
9:19Vývoj na trhu bydlení je podle ČNB překvapivý. Spíše než opatření ČNB je třeba podpora nabídky
9:13Rozbřesk: Restart evropského průmyslu pokračuje. A zlotý nabírá ztráty i proti koruně
8:53Evropské burzy mohou zahajovat v plusu. Avast oznámil strategické partnerství a za týden se koná EGM Monety  
6:17Riskujeme další ztracenou dekádu nízkých investic, říká expert Fidelity. Pro zdravé oživení potřebujeme drobné investory na trhu
14.06.2021
22:29Nasdaq na novém rekordu  
18:58Komerční banka, a.s.: Navýšení podílu ve společnosti UPVEST
18:20Od 1. července se zmírní podmínky v maloobchodu a službách, v restauracích bude možná živá hudba
17:45EU spustila plán prodeje dluhopisů. Chce jimi překonat dopady pandemie
17:15Nevšední reakce amerických trhů na čínský úvěrový impuls
17:08Výnosy stouply, ale technologie se drží. Koruna nakonec bez zisků  
15:17Skupině EPPE z Křetínského holdingu EPH loni stoupl provozní zisk i tržby
15:12Akcioví gambleři si vyhlídli i pár titulů v Evropě. Hádat, co je zaujme, je divoká hra
13:26Týdenní výhled: Fed zachová podporu i s novou prognózou. Obrázek doplní nová data  
12:00Jsem pro zvýšení sazeb v červnu, říká centrální bankéř Holub. Nevidí důvody, proč jej odkládat
11:43Růst průmyslové výroby v EU v dubnu zpomalil na půl procenta, v ČR byl vyšší
10:43Akcie začínají růstově, dluhopisy stabilní. Holub je pro vyšší sazby už v červnu  
10:37Inflační tlaky nemusí být jen přechodné, domnívá se Koch. Jaké akcie v tomto prostředí zvolit?
9:09Rozbřesk: Červen ukáže, jak vážně berou centrální banky inflaci. V centru pozornosti je tento týden Fed
8:51G-7 se dohodla na postoji vůči Číně, Tesla obnoví transakce s bitcoiny a futures se zelenají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Oracle Corp (05/21 Q4, Aft-mkt)
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m