Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Když lídři neodcházejí

Project Syndicate: Když lídři neodcházejí

25.11.2018 14:32

Velkolepý vzestup a pád Carlose Ghosna, přezdívaného „Le Cost Killer“, který po roce 1999 zachránil Nissan a vytvořil mocné partnerství s jeho velkým francouzským akcionářem, společností Renault, a japonským Mitsubishi Motors, připomíná divadelní hru kabuki, kde se nakonec prosadí japonská moc. Ve skutečnosti se ale Ghosnův pád podobá spíš klasické řecké tragédii se soudobými německými prvky. Je to příběh o setkání hybris (zpupnosti) s Nemesis. Nejlepší paralelou ke Ghosnovi je přitom německá kancléřka Angela Merkelová.

I hvězdní manažeři či političtí lídři riskují pohromu, přecení-li své síly a zdržují se déle, než je ostatním milé. Právě toho se dopouští Merkelová, neboť v úřadu setrvává už 13 let. Je tak nejdéle sloužícím kancléřem od doby, kdy funkci v letech 1982 až 1998 vykonával Helmut Kohl.

Ještě máme v živé paměti, že za úlohu při stabilizaci jednotné evropské měny byla Merkelové přisuzována, ať právem či neprávem, hrdinská aureola. Až ale opustí úřad, patrně během příštích několika měsíců, zanechá po sobě dojem citelně splasklé, možná dokonce pokořené osobnosti.

Její osud se přece jen jeví lépe než ten Ghosnův, jenž byl zatčen, když soukromým letadlem přistál v Tokiu, a teď čelí obviněním ze zpronevěry finančních prostředků společnosti a výplatě milionů dolarů ve skrytých náhradách. Ať už se nakonec objeví jakákoli fakta, kariéra výkonného manažera s kořeny v Brazílii, Libanonu a Francii, která zahrnovala 18 let řízení Nissanu a 13 let Renaultu, dospěla k náhlému konci.

Cenná ponaučení

Z Ghosnova zatčení plyne řada poznatků. Jedním je nově význačná úloha oznamovatelů v japonském podnikovém sektoru. Stejně jako v účetním skandálu roku 2011, jehož součástí byla společnost Olympus, také o Ghosnových údajných přečinech uvědomil vedení společnosti interní zdroj.

Dalším ponaučením je však to, že audit a další pojistky správy podniku ve velkých japonských firmách jsou pořád slabé. Pokud Ghosn ve zveřejněném účetnictví Nissanu opravdu zakrýval svůj skutečný příjem, musel mít pomocníky ve finančním oddělení firmy a jejich praktiky měli zjistit auditoři a prošetřit nezávislí ředitelé. Tak nenadálé a opožděné odhalení provinění výkonného vedení vrhá temný stín na celou firmu.

V tomto stínu potemnělo i tvrzení, že podniková správa v Japonsku se v poslední době podstatně zlepšila díky reformám, jež navodila vláda premiéra Šinza Abeho. Přesto lze toto selhání přehlédnout díky dalšímu rysu tohoto příběhu, který vyšel najevo po zatčení. Ghosna tvrdě vyhodil Hiroto Saikawa, který vedle něj dříve působil jako výkonný spoluředitel: japonští manažeři ve firmě znovu prosadili svou tradiční solidaritu ve snaze vychýlit v alianci Nissan-Renault-Mitsubishi Motors rovnováhu sil od Renaultu zpátky k Nissanu.

Tímto posunem vzniká riziko destabilizace aliance, ale manažeři Nissanu to zřejmě považují za lepší než být podřazeni faktické fúzi – historky probublávající v Tokiu naznačují, že právě takový komplot Ghosn osnoval. Renault aktuálně v Nissanu vlastní 43% podíl, zatímco Nissan drží 15 % Renaultu a 34 % Mitsubishi Motors. V japonském byznysu je takové křížové vlastnictví běžnou praxí, ale Ghosn a Renault nejspíš mohli za udržitelnější dlouhodobý model pokládat plné vlastnictví.

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu…

Hlavní ponaučení z tohoto tragického příběhu však neplyne ze střetu mezi japonskou a evropskou praxí, natož z hašteření o plat a z pochybných firemních praktik. Spočívá v tom, že pokud firmu nevlastníte, neměli byste si myslet, že na jejím vrcholu můžete zůstat navždy.

Když loni Ghosn odstoupil jako jeden z výkonných spoluředitelů Nissanu, zůstal předsedou správní rady a zjevně měl za to, že dál může udílet rozkazy. Postarat se o své nástupnictví je klíčový úkol každého lídra, který to nesmí nechat na dobu, kdy už je příliš pozdě. To nezvládl, zčásti proto, že nedokázal odejít.

Právě toho se teď, bereme-li ji za slovo, dopouští Merkelová. V říjnu oznámila, že v prosinci nebude obhajovat post předsedy Křesťanskodemokratické unie, ale prohlásila, že kancléřkou zůstane až do roku 2021. Jenže jakmile bude do čela strany zvolen její nástupce, začne se ozývat volání po jejím okamžitém odchodu na odpočinek – zejména stane-li se vítězem její dávný rival Friedrich Merz.

Udělala by mnohem lépe, kdyby tomuto tlaku předešla tím, že převezme iniciativu a sama oznámí, že v prosinci odejde. Je už příliš pozdě, aby ještě změnila svůj odkaz, jemuž bude vždy vévodit její kontroverzní rozhodnutí z roku 2015: otevřít německé hranice dokořán pro víc než milion žadatelů o azyl ze Sýrie a dalších blízkovýchodních zemí. Její poslední šancí ovlivnit, co o ní budou psát historici, je zvolit si, kdy a jak opustí politické jeviště.

Naproti tomu Ghosn teď svůj odkaz může ovlivnit už jedině tím, co se jeho právníkům podaří prokázat před tím či oním soudem, který proběhne. Kdyby býval vyklidil pole mnohem dřív a důstojně předal otěže, jeho příběh by zůstal historií velikého úspěchu. Společnosti, jimž kdysi tak dobře sloužil, by přitom stihla mnohem menší újma.

Zdroj: Bill Emmott, bývalý šéfredaktor týdeníku The Economist, je autorem knihy The Fate of the West.

Copyright: Project Syndicate, 2018.
www.project-syndicate.org

 

Čtěte více:

Víkendář: Evropa poznává, že posledních 5 000 let jen tak nezmizí
30.09.2018 8:06
The American Conservative si všímá volebního úspěchu Švédských demokra...
Merkelová po volbách oznámila, že již nebude kandidovat na předsedkyni strany
29.10.2018 11:06
Německá kancléřka a předsedkyně Křesťanskodemokratické unie (CDU) Ange...
Fidelity: Odstoupení Merkelové trhy nepocítí, ovlivní je spíše příležitosti plynoucí z inovací
30.10.2018 15:55
Rozhodnutí Angely Merkelové odstoupit z vedoucí pozice vládnoucí Křesť...
Matador autoprůmyslu Ghosn prý lhal o svých příjmech. Akcie Renaultu i Nissanu se propadly
19.11.2018 11:09
Vyšetřovatelé dnes v Tokiu zadrželi šéfa francouzsko-japonské automobi...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů