Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Někdy by stačilo neignorovat lekce historie

Někdy by stačilo neignorovat lekce historie

5.2.2019 16:23
Autor: Redakce, Patria.cz

„V roce 2011 se v USA a dalších zemích hovořilo o tom, co dělat s recesemi, které trvají mnohem déle, než se čekalo,“ píše na stránkách Bloombergu ekonom Noah Smith. Připomíná, že podle některých názorů může být ku pomoci pohled do historie. „Ekonomická historie není žádný prestižní obor, historici obvykle nedostávají Nobelovy ceny, ale pro pochopení ekonomie a chování celé společnosti jde skutečně o velmi vhodný nástroj,“ míní Smith.

Pohled do historie má mnoho přínosů včetně toho, že drží ekonomy v realitě a nenechává je nechat se unést „teoretickými fantaziemi, které si sami vytvořili“. Pokud tedy nějaký makroekonom například studuje chování inflace, vedle modelů mu značně pomohou i skutečná fakta o chování inflace a nastavení monetární politiky v minulosti. Například si tedy může přečíst Monetární historii Spojených států od Miltona Friedmana a Anny Schwartzové.

Proč například Čína v minulosti tak zaostala za Západem na technologické a ekonomické úrovni? Ještě před dvěma sty lety byla bohatší než on, ale na počátku dvacátého století již čelila chudobě a šlo celkově o slabou zemi. Příčiny nebudeme nikdy znát s naprostou jistotou, ale například Robert Allen tvrdí, že významnou roli hrála výše mezd. V Evropě se totiž mzdy nacházely mnohem výš než v Číně, a to nutilo evropské firmy k inovacím a automatizaci.

Levné stroje tak v Evropě postupně nahrazovaly drahou práci, a to posouvalo technologický rozvoj dál a dál. Evropa nakonec získala dominantní pozici ve světové ekonomice. Tato teorie má podle Smithe mnoho kritiků, ale přece jen může mít relevanci i pro současnou světovou ekonomiku. Globalizace totiž povolila stavidla levné práci, a to může být příčinou snížené ochoty firem investovat do nových technologií.

Ekonomická historie je vůbec velmi přínosná v otázce rozvoje chudých ekonomik a jejich posunu směrem k těm vyspělým. Barry Eichengreen zase na základě výzkumu monetární historie tvrdí, že přechod od fiat měn ke kryptoměnám není pravděpodobný. A Rob Gillezeau zjistil, že programy sociální podpory snížily intenzitu nepokojů, které sužovaly americká města v šedesátých letech. „Měli bychom všichni pochopit, že ekonomická historie je příliš zanedbávána,“ uzavírá Smith s tím, že kvůli tomu zanedbáváme lekce, kterými jsme si již někdy prošli.

Zdroj: Bloomberg


 

Čtěte více:

Známé ekonomické trilema se mýlí v samotném základu
22.10.2018 16:20
V ekonomii se často hovoří o trilematu měnové politiky, podle kterého ...
Vratká stagnace a nejhorší ekonomická teorie roku
17.12.2018 17:35
Dlouhodobý trendový pokles takzvané časové prémie u obligací může dost...
Ekonomie není pro šprty
21.12.2018 17:26
Po poslední finanční krizi se objevila řada hlasů, která tvrdila, že e...
Jednotná teorie trhu, ekonomiky a všeho
25.1.2019 18:25
Pokud čtenář četl knihu Stopařův průvodce po Galaxii, ví, že odpovědí ...
Tři revoluce, které ekonomie potřebuje
28.1.2019 14:00
Západ je v krizi – a ekonomie také. Investice vykazují skrovnou míru v...

Váš názor
 • Aféra s polským hovězím
  6.2.2019 10:50

  či dvojí kvalitou potravin vznáší velký otazník nad fungováním unijního trhu, přispívá k neklidu a vzájemné nevraživosti! https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Neuveritelne-CT-o-hnusnem-masu-z-Polska-Vystup-ministra-a-redaktora-ma-dohru-569512
  medvedvsechnosned
 • Socialistická klasika
  6.2.2019 8:46

  Začít od prostřed. Ráno se panstvo probudilo a řeklo nevolníkovi. Tu máš přídáno, abychom posunuli ten pokrok a předehnali Čínu. Vysoké platy byli následek ne příčina. Byli následkem konkurence. A jen tam kde konkurenci byl umožněný lehký vstup. Tam kde řádili cechy a podobné organizace se to nikam moc nesunulo. Prostě se domluvili . Proč se i dnes uzavírají kartelové dohody? Už ve středověku si spodina pomohla když velkou část pozabíjel mor. Nebylo dost dříčů, tak si je začali přeplácet až se pak museli sejít a domluvit se. Ten pokrok hnala dílem konkurence a dílem prostě lidská kreativita potřeba něco tvořit vymýšlet, kterou neomezili byrokrati dobráci aktivisti. Socialistické státy měli všechno co na západě a přesto lidi měli nízké platy. Nebyla konkurence.
  HenryFord
  • Re: Socialistická klasika
   6.2.2019 9:18

   Ještě jeden velký postrkovač pokroku. Lenost. Pohodlnost.
   HenryFord
  • Re: Socialistická klasika
   6.2.2019 9:18

   Ještě jeden velký postrkovač pokroku. Lenost. Pohodlnost.
   HenryFord
 • Západní evropa byla konkurenceschopná
  5.2.2019 17:27

  do doby, dokud v ní fungovaly konkurenční tržní principy mezi jednotlivými zeměmi. Jakmile se v ní uhnízdil centrální socialistický systém z Bruselu, začala ztrácet nejen proti USA. Není divu. Protože regulace, centrální přerozdělování a dotování neživotaschopného ještě nikoho lídrem neučinilo a neučiní.
  medvedvsechnosned
  • Re: Západní evropa byla konkurenceschopná
   6.2.2019 9:59

   K tomu, aby fungovaly konkurenční tržní principy mezi jednotlivými zeměmi, musejí nejprve fungovat i uvnitř těchto zemí. Administrativa Bruselu jen jen kopií národních administrativ, nic jiného.
   • Prosecký
    6.2.2019 10:23

    Předpokládám, že ti je známo, že bruselská legislativa je nadřazená národní. Proč bychom jinak přejímali slepě tisíce směrnic z Bruselu naším parlamentem? Je to právě naopak, jak píšeš. Národní legislativa je kopií bruselské. Kdo k této centrální moci přistupuje vlažně či má na ni vlastní názor, žaloba z Bruselu jej nemine!
    medvedvsechnosned
   •  
    6.2.2019 10:19

    To nácek není schopen pochopit ani přijmout. Je to proti jeho b ideologii a kâzání jeho vůdců. Nechâpe, že bv Bruselu zasedají nominanti jednotlivých zemí a odráží tak vnitřní politiku. Pořád żvani o nadnárodu.
    Velkamedvědice
    • VM
     6.2.2019 10:25

     Jak odrážely uprchlické kvóty a Dublin 4 vnitřní politiku ČR?
     medvedvsechnosned
     • VM si opět naběhl!
      6.2.2019 10:37

      Evropská komise zažalovala Českou republiku, Polsko a Maďarsko kvůli tomu, že neplní kvóty na přerozdělování uprchlíků. Ty byly přes jejich nesouhlas jednorázově schváleny přede dvěma lety. https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/457180-evropska-komise-zene-cesko-kvuli-ignorovani-kvot-na-uprchliky-k-soudu.html
      medvedvsechnosned
      • Re: VM si opět naběhl!
       6.2.2019 10:50

       Nenabehl, ale nehodlam diskutovat ze slizkym odpadem, ktery lze, pŕekrucuje, zásadně meni téma a postrkuje...Nestojiš, za můj čas nácku, nevyprovikujes mě. Sbohem, třeba pojdi tou nenávisti, absencí solidarity,a potřeboz stavet zdi. Uż i Okamura pochopil, že s mi granty je po sezoně, tak vytahuje reparace, brzy,se chytneš. Sbohem, seriozní debarta s tureckou šavlí není možná..
       Velkamedvědice
       • VM - opět jako vždy,
        6.2.2019 10:56

        zůstaly nálepky namísto argumentů. V tomto případě argumenty ke kvótám a Dublinu ve vztahu k "odrazu do vnitřní politiky" jednotlivých členských zemí.
        medvedvsechnosned
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data