Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Začarované první čtvrtletí a omyl pokrizové zlaté horečky

Začarované první čtvrtletí a omyl pokrizové zlaté horečky

18.03.2019 17:42

Investiční společnost Schwab se v jedné ze svých posledních analýz věnuje pravděpodobnosti recese americké ekonomiky. Závěr je celkem středněproudý – v krátkodobém horizontu je její pravděpodobnost stále nízká, nicméně cyklus je ve své pozdní fázi a s tím je třeba počítat. A klíčovým faktorem jsou stále obchodní tenze a (ne)dosažení obchodních dohod. Z analýzy bych ale rád vyzdvihl dva grafy, které vypráví celkem zajímavé příběhy.

První graf ukazuje na jev, který je stále určitou záhadou, i když se řada ekonomů a statistiků snažila a snaží mu přijít na kloub. Jde o to, že po krizi má americká ekonomika překvapivě silnou tendenci zklamat v prvním čtvrtletí a pak prudce akcelerovat:
1

Pokud by tento vzorec chování měl platit i nyní, byla by to dobrá zpráva. Obecně se totiž čeká, že první čtvrtletí nebude (opět) nic moc. Na straně korporátních zisků se již celkem konsenzuálně hovoří o recesi. Graf nabízí optimismus v tom smyslu, že by šlo (opět) jen o přechodný jev a pak by se ekonomika zvedla k rychlejšímu růstu. Argument proti takovému nadšení je jednoduchý – pravděpodobnost takového vzorce chování se postupně nutně snižuje s tím, jak v ekonomice dochází volné kapacity a začínají se objevovat tu a tam známky mzdových tlaků.

Druhý graf je z trochu jiného soudku, rozhodně nepatří mezi nejsledovanější, ale přitom jde o věc podstatnou – vývoj rychlosti obratu peněz v americké ekonomice. Připomeňme si, že nominální produkt z monetární perspektivy závisí na tom, kolik je v ekonomice peněz a jak rychle se v ní peníze otáčí. Je dobře známo, že centrální banky během krize a po ní rozjely masivní stimulaci a v nemalé části veřejnosti to vzbudilo vážné obavy z inflace.

Tyto obavy se ovšem zakládaly na příliš zjednodušené verzi popsaného vztahu, která říkala, že inflace je dána množstvím peněz v ekonomice. Jenže tak to skutečně není – za prvé, množství peněz neovlivňuje pouze inflaci, ale i reálný produkt. A za druhé – rychlost obratu peněz není konstantní, což hezky ukazuje právě následující graf. Právě prudký propad rychlosti obratu peněz byl takovým slonem v místnosti, kterého přehlíželi všichni, kteří v té době nekriticky propadli zlaté horečce:
2

Zjednodušeně řečeno tak došlo k tomu, že během finanční krize a po ní začala prudce klesat rychlost obratu peněz (a mimochodem také jejich multiplikace). A právě na to centrální banky reagovaly tím, že „tiskly“ peníze nové, aby tento efekt eliminovaly. Právě proto, že šlo jen o eliminaci tohoto efektu (jakousi záchranu nominálního produktu), nedošlo k žádné hyperinflaci. Z grafu také vidíme, že rychlost obratu peněz trendově klesala po celou řadu let, až někdy v roce 2017 začala jevit známky opětovného růstu, ale do předkrizových hodnot má stále hodně daleko. I z tohoto pohledu tak musíme hodnotit současnou výši rozvahy Fedu.


Čtěte více:

Recese nebude, přijde hladké přistání
08.03.2019 10:42
Hlavní ekonom francouzské investiční banky Natixis Patrick Artus se ve...
OECD opět zhoršila výhled světové ekonomiky na léta 2019 a 2020
06.03.2019 14:46
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) opět zhoršila v...
Útlum čínské ekonomiky dopadá na zaměstnanost, objevují se známky zotavení
14.03.2019 12:55
Zpomalení čínské ekonomiky se během prvních dvou měsíců roku prohloubi...
Fidelity: Korporátní sentiment klesá, ale recese bezprostředně nehrozí
16.03.2019 16:50
Podle nejnovějšího analytického průzkumu Fidelity International klesl ...
Trumpova obchodní válka připravila USA o miliardy dolarů
18.03.2019 8:43
Obchodní válka amerického prezidenta Donalda Trumpa v loňském roce při...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - PMI v průmyslu
3:00Čína - PMI ve službách
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board