Hlavní ekonom francouzské investiční banky Natixis Patrick Artus se ve své nové analýze zabývá možností hladkého přistání americké a evropské ekonomiky. Pokud by k němu skutečně došlo, tempo růstu by se ustálilo na potenciálu, inflace by se stabilizovala a nezaměstnanost by se držela na své strukturální úrovni. Je ale takový scénář skutečně reálný?
Artus tvrdí, že pravděpodobnost hladkého přistání zvyšuje to, že nyní nejsou patrné známky problémů, které obvykle spouští recesi. Inflace se totiž drží nízko, to samé platí o sazbách. Míra zadlužení domácností klesá a ziskovost korporátního sektoru se drží vysoko, viz následující graf s vývojem podílu zisků na HDP v USA a eurozóně:
V neposlední řadě pak podle ekonoma nebyla nafouknuta bublina na akciovém či realitním trhu a nehrozí tudíž kolaps vyvolaný prasknutím těchto bublin. Situaci na akciových trzích popisuje druhý graf s valuačním násobkem PE:

Artus píše, že může být těžké tomu uvěřit, ale jelikož nejsou přítomny faktory, které obvykle spouští recesi, je skutečně reálné, že skutečně přijde zmíněné hladké přistání. Pokud bychom takový scénář zpozorovali, museli bychom jmenovat nějaký nový mechanismus nebo faktor, který recesi spustí a zabrání tomu, aby produkt hladce přistál na svůj potenciál. Ten Artus nyní odhaduje na zhruba 2 % v případě americké a asi 1 % v případě evropské ekonomiky.
Zdroj: Natixis