K akciovým trhům byl duben v posledních 20 letech velice laskavým měsícem. Jak to bude tentokrát?
Širší americký akciový index S&P 500 vyrostl od roku 1999 během měsíce dubna v průměru o 1,7 %. Síla amerických akcií byla mimořádně vidět za probíhajícího býčího trhu, napsal v pondělí analytik společnosti LPL Ryan Detrick, kterého cituje web MarketWatch.
Index DJIA končil duben na vyšších úrovních posledních 13 let a index S&P 500 ve 12 z posledních 13 let.

Na důvody toho, co takto sezónní optimismus způsobuje, není snadné přijít. Mohla by to být úleva bezprostředně po obvykle kolísavém prvním čtvrtletí. Roli by ale mohlo hrát i to, že správci na začátku nového čtvrtletí uklízejí svoje portfolia.
Býčí analytici tvrdí, že letos by se akciím mohlo dařit i v dalších měsících, a poukazují na 13,1% vzestup indexu S&P 500 v prvních třech měsících roku. To je nejlepší kvartální výkon za skoro 10 let.
Na solidní první kvartál roku jako určité předznamenání býčího dubna poukazuje i Detrick. Od roku 1950 akcie v dubnu rostly, když si na zisky přišly i předtím v lednu, únoru a březnu. Od roku 1950 byl průměrný nárůst za duben 2,6 %.
Redaktor Jeffrey Hirsch z Trader’s Almanac jde ještě o rok dál do historie a říká, že, pokud index S&P 500 přidal za první tři měsíce roku více než 5,4 %, nikdy pak v negativním teritoriu neskončil, zde tedy počítáno od roku 1949. V následujících 21 letech měl během následujících devíti měsíců roku záporné výnosy jenom dvakrát: v roce 1987 a v roce 1956. Investoři je v obou případech mohli připsat mimořádným událostem, jako bylo černé pondělí a krach na burze z roku 1987, či geopolitické události v podobě druhé arabsko-izraelské války či krvavého potlačení protisovětského povstání v Maďarsku v roce 1956.
Zdroj: MarketWatch