Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Je načase, aby se Evropa postarala sama o sebe?

Víkendář: Je načase, aby se Evropa postarala sama o sebe?

06.04.2019 10:16
Autor: Redakce, Patria.cz

„Evropští politici často vyjadřují svou nevoli s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, ale zároveň neustále tvrdí, že Washington by pro jejich kontinent měl dělat více. Stejné je to s Polskem, které se cítí být poškozeno tím, že Spojené státy tam na rozdíl od Německa a dalších zemí nemají stálou základnu.“ Na stránkách The American Conservative to tvrdí Doug Bandow z Cato Institute a vyjadřuje se kriticky k celkovému přístupu Evropy ke své obraně.

Bandow, který působil i jako poradce prezidenta Ronalda Reagana, píše, že Polsko nabízí vybudování vojenské základny, ve které by pak působili Američané. Země by tak fakticky získala „přímou bezpečnostní garanci proti Rusku“, k tomu by mohla omezit své výdaje na obranu a nová základna by měla i další ekonomické přínosy. Otázka ovšem je, co by z takového kroku získali Američané.

Bandow tvrdí, že americkou bezpečnost by nová základna nezvýšila, protože Rusko je sice některými lidmi vykreslováno jako vážný nepřítel, ale ve skutečnosti jde o „upadající velmoc, která se zoufale snaží o obnovení své bývalé pověsti“. Podle Bandowa pak soustavná expanze NATO přidává Spojeným státům na odpovědnosti za bezpečnost jiných, ale už nepřináší nové zdroje. Například baltské země jsou „atraktivní přátelé, avšak nepoužitelní spojenci, kteří zvýšili potenciál pro konflikt s Ruskem výměnou za nic“.

Takzvaná „Pevnost Trump“ by ale podle Bandowa nebyla přínosem ani pro Evropu. Ta totiž již není kontinentem, který by ohrožovala Rudá armáda. Navíc „ani Trump nemůže ignorovat explicitní záruky vojenské pomoci dané v rámci NATO a Putin zase nebude riskovat katastrofu kvůli vládě nad Polskem, jehož populace je vůči Rusku nepřátelsky naladěná.“

Nová základna v Polsku by pak podle Bandowa motivovala evropské země k tomu, aby pro svou obranu činily ještě méně než nyní. V roce 2018 totiž pouze šest evropských zemí dalo na obranu minimálně 2 % HDP, což by měl být standard NATO. Navíc jde často o méně významné státy a Německo dává na obranu „trapných 1,23 % HDP“.

Bandow tvrdí, že Spojené státy „po celé roky požadovaly, prosily, tlačily, vyhrožovaly a trvaly na zvýšení výdajů na obranu evropskými zeměmi“. Nic se ale nezměnilo, protože se nezměnilo ani chování Washingtonu. Tento „bizarní a neproduktivní přístup pokračoval i během prvních dvou let vlády Donalda Trumpa“. Až nyní se podle Bandowa situace mění, z čehož evropské země nebudou nadšené.

Zároveň se ovšem zdá, že „prezident Donald Trump je připraven vytvořit nový výdajový program jménem Pevnost Trump“. Vůči Evropě tak opět vysílá smíšené signály. „Spojené státy a Evropa mohou spolupracovat v mnohém. Ovšem musí tak činit jako rovný s rovným. A to vyžaduje, aby USA ukončily dotování bezpečnosti Evropy. Začít by měly právě tím, že přestanou s úvahami o Pevnosti Trump. Je načase, aby se Evropa o svou bezpečnost postarala sama,“ uzavírá Bandow.

Zdroj: The American Conservative



 

Čtěte více:

Co populistická pravice Evropy pochopila správně
19.03.2019 14:19
Evropská lidová strana (ELS), konzervativní blok v Evropském parlament...
Kvartál, na který je lepší zapomenout, zejména pro Německo
22.03.2019 13:22
Za neuspokojivý 4% růst může v posledním kvartále loňského roku hlavně...
FT: Evropští investoři si stěžují na růst cen burzovních dat
05.04.2019 8:20
Evropské akciové burzy v posledních měsících čelí stížnostem z řad svý...

Váš názor
  • Je to problém a bude ještě větší
    06.04.2019 22:01

    Ano, je to problém. Chaos v Evropě nahrává sovětskému komunistickému důstojníkovi KGB v čele Ruska a jeho kámošům, a taktéž totalitnímu režimu v Číně, kam se mimochodem jezdí učit demokracii prezident jednoho nejmenovaného státu. Ale holt vůdci (i když třeba bezcharakterní a prolhaní) a diktatury mají vždy více možností, než jakákoli demokracie, kde se musí dohodnout více stran. Uvidíme další vývoj, který vůbec nevypadá dobře, i kdyby každý dal ty 2%. Problém je dohoda více stran a více zemí. Naproti tomu režim v Číně a Rusku tento problém nemá.
    JoAnděl
Aktuální komentáře
16.03.2026
16:43PODCAST Týdenní výhled: Ropa dál roste, napětí neustupuje a do toho zasedají centrální banky  
15:57Historická zkušenost, na kterou nyní trhy moc nevěří
14:30Ropa nad sto dolary přepisuje evropský energetický sektor. Neste a Equinor táhnou, služby padají  
14:14Jak se Polsko z komunistické trosky stalo jednou z 20 největších ekonomik
13:39ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:10Nebius získal velkého zákazníka. Meta si za 27 miliard dolarů kupuje přístup k jeho AI infrastruktuře
12:30Ropa snížila tlak na akcie i dluhopisy, volatilita se snižuje  
11:03Ropa dál zdražuje, Trump vyzývá ostatní země k ochraně Hormuzského průlivu
10:31Meta sází na AI efektivitu: počet zaměstnanců může klesnout o pětinu
9:41Komerční banka, a.s.: Oznámení o změně Tier 2 kapitálu
8:57UniCredit podává oficiální nabídku na převzetí německé Commerzbank
8:49Rozbřesk: Centrální bankéři neřeknou nic, protože za dané situace skutečně „nikdo nic neví“
8:43ČNB sazby ponechá, Tykač zpochybňuje převzetí ČEZ státem a trhy sledují napětí v Hormuzu i nabídku UniCreditu  
5:50Fidelity: Konec éry 60/40? Vyšší volatilita a fragmentace nutí investory přehodnotit konstrukci portfolia
15.03.2026
8:37Víkendář: Kdyby bylo k dispozici více kaučuku, mohla skončit válka dříve?
14.03.2026
9:09Víkendář: Když chybí strategická surovina – jak vznikl a co vše způsobil nedostatek kaučuku
13.03.2026
21:02Závěr týdne v červeném, Brent nad 100 USD  
17:11O býcích a medvědech v následujících letech
16:52NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:04EIB: V oblasti AI drží Evropa krok s USA, jedním z největších problémů je bydlení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data