Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zvládne Ramaphosa nastartovat růst v JAR?

Zvládne Ramaphosa nastartovat růst v JAR?

23.05.2019 5:32

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa dovedl tento měsíc svůj vládnoucí africký národní kongres (ANC) k pohodlnému vítězství v parlamentních volbách. Nastartovat ekonomické oživení, jejž Jižní Afrika potřebuje, bude ale patrně mnohem těžší.

Pravda, jihoafrické banky přestály tlaky recese let 2008-2009 a Jihoafrická rezervní banka v posledních 20 letech držela inflaci v mezích či v těsné blízkosti 3-6 % rozpětí cíle. Dekáda stagnujících příjmů, rostoucí nezaměstnanosti, série odhalení podnikatelských přečinů a korupce veřejné moci ale přiživuje nespokojenost široké veřejnosti. Není tedy divu, že za markantního propadu volební účasti a stoupající podpory levicových i pravicových nacionalistických stran klesl podíl hlasů jak pro ANC, tak pro jeho hlavního soupeře, opoziční demokratickou alianci (DA).

Nová vláda vedená ANC navíc bude mít k zajištění fiskální stimulace malý prostor. Vládní dluh v poměru k HDP roste, ratingy země se kriticky přehodnocují a veřejné finance zatěžují obrovské schodky v bilancích státních podniků.

Růstový plán vlády musí tedy překonat partajní ideologii ANC a zažité úzkoprsé názory. Musí klást důraz na investice soukromého sektoru, společně s důslednými a věrohodnými politickými reformami, a také usilovat o přerozdělení příjmů. Úspěch bude záviset na shodě široké škály politických vůdců a dalších zainteresovaných stran na klíčových prvcích plánu.

Několik možných priorit nedávno nastínil vládou financovaný výzkumný program zaměřený na zaměstnanost a inkluzivní růst, řízený Výzkumným oddělením pro oblast práce a rozvoje na jihu Afriky při Univerzitě v Kapském městě. Ústřední myšlenkou, podle Raviho Kanbura z Cornellovy univerzity, je „velká dohoda“, která vyvažuje krátkodobou tvorbu pracovních míst a růst hlubšími dlouhodobými strukturálními reformami.

Bezprostředními prioritami by měly být investice do městských infrastruktur a rozvoje měst, neboť výzkum ukazuje, že se jedná o důležitý pramen posunu výš na společenském žebříčku a stoupající životní úrovni. Zlepšení základní infrastruktury a služeb bude vyžadovat kombinaci veřejného a soukromého financování, jakož i lepší amortizaci nákladů na městské služby. Jelikož však národní vládu vede ANC, a tři významná jihoafrická města ovládá DA nebo koaliční vedení, pokrok by mohlo brzdit politikaření.

Stěžejní je také urychlit investice do bydlení. Vládou financované programy bytové výstavby a modernizace neformálních osad by měly pokračovat, ale hlavní růstový potenciál se skrývá v uvolnění překážek pro soukromé investice do bydlení a spolufinancovaný rozvoj. Významnými cestami ke zlepšení distribuce bohatství rodin a životních úrovní jsou městská bytová výstavba, vlastnictví pozemků a související růst drobných podniků. To vyžaduje společné iniciativy vlády, městských samospráv, finančních ústavů a developerů.

Vzhledem k tomu, že míra nezaměstnanosti v Jižní Africe aktuálně dosahuje 25 %, musí být tvorba pracovních míst centrální součástí politik rozvoje průmyslu a měst vlády. Růstový potenciál má zemědělství, cestovní ruch, opravárenské a údržbářské služby i výroba s intenzivnějším zapojením pracovních sil. Jak ale nedávno uvedli Jim O’Neill a Raghuram Rajan, trvalé nárůsty produktivity a podnikavosti s větší pravděpodobností přinesou spíš investice do zeměpisných oblastí a rozvoje komunit než úzce cílená odvětvová podpora.

Nová vláda by také měla uvažovat o regulatorních změnách a uvolňujících opatřeních na podporu neformálního zaměstnávání a růstu drobných podniků a posílit ochranu hospodářské soutěže s cílem tlumit tržní sílu zavedených korporací. Samotný Ramaphosa zatím správně schválil iniciativu „služeb pro zaměstnanost mladých“ vedenou podnikovým sektorem: tu je třeba jako partnerství veřejného a soukromého sektoru rychle rozšiřovat.

Tři opatření na podporu ekonomiky

Vedle řešení těchto bezprostředních priorit musí také nová vláda prosazovat reformy zaměřené na posilování ekonomiky v dlouhodobém výhledu. Do popředí vystupují tři opatření:

Zaprvé, největší výzvou Jihoafrické republiky je ozdravit svůj vertikálně integrovaný monopol v oblasti elektrické energie - Eskom. Dlouhá zpoždění v restrukturalizaci energetického sektoru, přezaměstnanost, překračování nákladů, chybování v technických parametrech při výstavbě nových uhelných elektráren a systémová manažerská selhání přivedly tento státní podnik téměř k bankrotu. Je třeba vyjednat rozsáhlé refinancování, společně s reorganizací podniku, která do odvětví výroby elektrické energie přinese konkurenci a tržní pobídky. Je nezbytné zvýšit poplatky za elektřinu a odstraňovat nedostatky ve výběru obecních příjmů.

Nezbytná restrukturalizace bude komplikovaná, nákladná a sporná. Pokud však uspěje, bude značným přínosem pro obnovu důvěry ve vládu a hospodářské vyhlídky Jižní Afriky.

Zadruhé, nastupující vláda má v plánu postupně zavádět reformy sociálního pojištění s cílem zajistit komplexní zabezpečení příjmu a všeobecnou dostupnost zdravotní péče. K zamýšleným změnám patří povinné financování zákonných dávek a posuny rovnováhy mezi soukromými úsporami a nastaveními zdravotních pojištění. Zahrnují také podstatné změny ve způsobu, jímž funguje fiskální přerozdělování. Jižní Afrika by od „rozpočtovaného“ financování podpory příjmů chudých na základě jejich finanční situace a veřejného poskytování zdravotnických služeb nepojištěným osobám přešla k samostatně financovaným všeobecným programům ochrany příjmů a přístupu ke zdravotní péči.

Tyto dlouhodobé reformy jsou potřebné k posílení solidarity a snížení nerovnosti a jako doplněk urbanizace a modernizace. Vyžadují však budování institucí obrovského rozsahu a posloupnost reforem je nutné pečlivě uvážit.

Konečně, nová vláda musí oživit vzdělávání, učňovskou průpravu a rozvoj dovedností. Co je třeba dělat, se z velké části ví. V raném věku je nutné náležitě vyučovat základní čtenářské dovednosti, musí se zlepšit řízení škol a sektorově organizovaný a poplatkově založený učňovský systém by měly nahradit akademie podléhající místním obchodním komorám a zaměstnavatelům. Potřebné jsou centrálně řízené standardy a osnovy, společně se silnější decentralizací správy, aby došlo k posílení zodpovědnosti a adaptaci na místní potřeby.

Ramaphosa má před sebou dlouhý program hospodářských reforem a veřejnost netrpělivě čekající na výsledky. Jeho nedávné rozhodnutí vzkřísit expertní oddělení pro koordinaci politik v prezidentské kanceláři je povzbudivý signál. K překonání korupce a úřední nečinnosti, které brzdí jihoafrickou ekonomiku, bude však potřebovat jak odborné, tak státnické dovednosti.

Autor: Andrew Donaldson, bývalý náměstek generálního ředitele jihoafrického ministerstva financí, působí v současnosti jako seniorní vědecký pracovník ve Výzkumném oddělení pro oblast práce a rozvoje na jihu Afriky při Univerzitě v Kapském městě.


Copyright: Project Syndicate, 2019.
www.project-syndicate.org


 

Čtěte více:

Politico: Utrácejte, nebo to za vás udělají populisté
13.05.2019 16:25
„Utrácejte, utrácejte, utrácejte, nebo to za vás nakonec udělají popul...
Frankel: Monetární politika ve stylu zimního zapínání klimatizace a letního vytápění
15.05.2019 14:50
Americký prezident Donald Trump chce do vedení Fedu dosadit Stephena M...
Moderní měnová teorie. Anebo spíše pohroma?
21.05.2019 6:47
Moderní měnová teorie (MMT), zdánlivě nový přístup k hospodářské polit...
Piketty: Evropa tu je jen pro bohaté, musíme připomenout lidem, že změna je možná
21.05.2019 10:47
„Všechna referenda konaná během posledních 25 let ukázala, že pracujíc...
Soud v USA dal poslancům za pravdu ve sporu o Trumpovy finance
21.05.2019 8:33
Federální soud ve Spojených státech dal v pondělí za pravdu výboru Sně...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC