Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Kontroverzní pohled na britskou říši a implikace pro USA

Víkendář: Kontroverzní pohled na britskou říši a implikace pro USA

17.08.2019 8:11
Autor: Redakce, Patria.cz

„Před několika lety jsem byl na obchodní cestě do Nového Dillí a svému indickému kolegovi jsem chválil krásu budovy, ve které sídlí parlament. Odpověděl, že je skutečně hezká, nicméně že ji nenavrhli Indové, ale Britové. Žádné velké architektonické dílo v zemi podle něj není skutečně indické. Byl jsem jeho upřímností šokován a později jsem si všiml, že na jeho nočním stolku leží kniha od P. G. Wodehouse. Pak mi řekl, že on i jeho kolegové si nejvíce cení britské literatury. Uvažoval jsem nad tím, že dědictví imperialismu možná není tak černobílé, jak se často tvrdí,“ píše na stránkách The American Conservative Casey Chalk s tím, že v podobném duchu se nese nová kniha historika Jeremyho Blacka „Imperial Legacies: The British Empire Around the World“.

Casey tvrdí, že imperiální historie Velké Británie může být velkým poučením pro dnešní Spojené státy, jejichž pozice ve světě prochází postupným úpadkem. On sám podle svých slov navštívil řadu bývalých britských kolonií v Africe a Asii. Britové jsou ve vztahu k nim vykreslováni jako násilní agresoři a zruční političtí manipulátoři, kteří využívali své zbraně a námořní sílu k podrobení si jiných kultur. Problémy mnohých částí světa jsou pak podle tohoto pohledu dány právě tím, jak se dříve chovala britská říše. Teď by za ně měla platit.

Black ve své knize ovšem tvrdí, že Britové si nepodmaňovali země, kde by vládl demokratický řád, ale nahrazovali svou vládou jiné imperiální systémy, které samy spoléhaly na násilné dobývání jiných území. I Indie byla předmětem sporů mezi Mughaly, Sikhy a dalšími národy, řada z nich se přitom chovala vůči místnímu obyvatelstvu brutálně. Hinduismus pak v dobách příchodu Britů podporoval opresivní systém kast a třeba i upalování vdov. Byli to právě Britové, kdo tento rituál zakázal.

Indie „do značné míry existuje jen díky koloniálním snahám Britů“. Vedle nepřátelství a konfliktů mezi utiskovateli a utiskovanými tu také v minulosti existovaly „vzájemné manželské svazky, kompromisy a soužití“. Příkladem může být první i druhá světová válka, ve kterých bojovaly miliony Indů za britskou říši, a to „statečně a svobodně“. Důvodem mělo být podle Blacka to, že říše poskytovala základ dalšího rozvoje civilizace. Británie, která byla ve srovnání s jinými evropskými zeměmi dál v oblasti kultury, ekonomiky i politiky, pak byla podle historika vůdčí silou boje s otroctvím. Její imperialismus „dával základ bezpečnosti, vládě práva a osobním svobodám po celém světě“. A imperialisté „měli také častou tendenci chránit etnické minority více než národní státy“.

Tento komplikovanější pohled na dědictví imperialismu není v akademických kruzích moc populární. Podle Blacka je ale nutné vnímat chování Britů v historickém kontextu stejně jako třeba dřívější chování Američanů. Casey dodává, že Blackovo dílo může na jednu stranu pomoci analýzám „současné americké říše“. Na stranu druhou mají sami Američanů vůči imperialismu negativní postoj. Oni sami byli totiž součástí britské říše. Spojené státy by ale každopádně měly bedlivě zvažovat, co jejich stahování se z globální scény bude znamenat pro svět a pro ně samotné. Čína totiž již nyní budováním svých vojenských základen v Jihočínském moři „porušuje suverenitu některých zemí“. A vládní propaganda doma zemi vykresluje jako novou imperiální mocnost.

Zdroj: The American Conservative

 

Čtěte více:

Co by měla Amerika pochopit o kapitalismu
17.07.2019 14:44
Uchazeči o americké prezidentské klání roku 2020 předkládají řadu hosp...
Víkendář: Za ekonomickým úspěchem stojí kultura společnosti. A ta se mění
28.07.2019 10:07
„Rozdíly v kultuře byly kdysi považovány za jeden z hlavních faktorů, ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.03.2024
17:24Jaký by „měl být“ poměr cen akcií k objemu peněz?
17:03Spolupráce Applu a Alphabetu dnes nastartovala zájem o technologie  
16:02Gerber: Situace v Tesle by se mohla změnit k lepšímu…
14:50Ceny starších bytů v Praze, Brně a Ostravě vzrostly, dorovnávají loňsky pokles
13:50Týdenní výhled: Jak moc změní Fed projekci sazeb na letošek?  
12:37Než otevře Wall Street: Alphabet, Nvidia, PepsiCo  
12:15Týden začíná opatrně pro akcie i dluhopisy. O slovo si řekla AI, ale pozornost míří k sazbám  
12:09Eurostat: Míra inflace v EU v únoru zvolnila na 2,8 procenta, česká klesla pod unijní průměr
11:32Komerční banka, a. s.: Znovuzvolení členky Představenstva KB
10:56Růst maloobchodu a průmyslu v Číně na začátku roku překonaly odhady analytiků
10:26Zájem o akcie Redditu před vstupem na burzu pětkrát převyšuje nabídku
10:08ČEZ, a.s.: Doplnění výroční finanční zprávy 2022
10:06ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:58ČSÚ: Ceny průmyslových a zemědělských výrobců v únoru meziročně opět klesly
9:31Zdroje Bloomberg: Apple vyjednává o zabudování umělé inteligence od Gemini do iPhonu
9:13Rozbřesk: Březnové rozhodnutí ČNB - zvítězí snížení sazeb o 50bps?
8:56Trhy zamíří v úvodu týdne vlažně vzhůru. Vláda dle Síkely rozhodne nejméně o dvou jaderných blocích, volby v Rusku vyhrál Putin  
8:55Nynější vláda rozhodne o nejméně dvou nových jaderných blocích, je přesvědčen ministr Síkela
8:50Putin získal celkem 87,28%, EU nikdy neuzná výsledky voleb na okupovaných územích Ukrajiny
6:36Investoři do amerických akcií ignorují riziko stagflace, říká stratég BofA

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Jednání BoJ, základní sazba
11:00DE - Index očekávání ZEW
13:30USA - Počet stavebních povolení