Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schwab: Je načase, aby investoři začali jednat

Schwab: Je načase, aby investoři začali jednat

03.09.2019 11:44
Autor: Redakce, Patria.cz

„Naše oficiální doporučení ještě neměníme, ale nemusíme být daleko od této změny,“ píše na svých stránkách investiční společnost Schwab ohledně doporučení u jednotlivých sektorů. Podle jejích ekonomů se zatím nezdá, že by se americká ekonomika nacházela v recesi nebo že hrozí její okamžitý příchod. Nicméně rizika rostou, konflikt Spojených států s Čínou se protahuje a eskaluje do bodu, kdy již může mít dlouhodobý dopad na ekonomický růst. Obavy má Schwab i z toho, že Fed sice snižuje sazby a pravděpodobně tak bude činit dál, ovšem efektivita tohoto kroku může být omezená.

Investoři by tak podle společnosti měli využívat pohyby trhu k tomu, aby do svých portfolií přidávali defenzivní tituly, i když ještě není čas na plnou rotaci jejich směrem. Stále totiž existuje možnost dalšího cyklického posilování trhu. Schwab zmiňuje i studii společnosti BCA Research, která tvrdí, že rok po prvním snížení sazeb si nejlépe vedou utility, sektor zboží krátkodobé spotřeby a zdravotní péče. Nicméně v historii došlo i šestkrát k tomu, že byly sníženy sazby, ale nedostavila se recese. Nejlepšími sektory se pak staly technologie a zboží dlouhodobé spotřeby. Trhům by pak také výrazně pomohlo uzavření obchodní dohody, které „nevypadá, že je na spadnutí, ale věci se mohou měnit hodně rychle“.

Schwab k uvedené studii dodává, že plná rotace do utilit a zboží krátkodobé spotřeby je komplikována vysokými valuacemi těchto sektorů. Investoři totiž v honbě za vyššími výnosy již zvedli jejich ceny tak, že se PE pohybují na relativně vysokých hodnotách, podobně jako u sektoru realit. Naopak zdravotní péče tímto vývojem neprošla a její PE se nachází na úrovni dlouhodobého průměru.

„Investoři by neměli přecházet z dluhopisů do akcií kvůli snaze dostat se k vyšším výnosům. Rizikový profil těchto dvou aktiv je velmi rozdílný a investiční portfolio by takovým krokem nabralo na rizikovosti více, než by se zdálo. V akciové části portfolia se ale z hlediska výnosu zdají být poměrně atraktivní defenzivní skupiny. Utility nabízí 3,3% dividendový výnos, sektor zboží krátkodobé spotřeby 2,9% dividendový výnos a reality 3,2% výnos. To znamená, že všechny jsou v tomto ohledu nad celým indexem. Nicméně je třeba mít na paměti, že dividendové výnosy nejsou nikdy jisté a mohou se měnit s tím, jak se mění ceny a vyplácené dividendy,“ připomíná Schwab. A dodává:

„Je načase, aby investoři začali pomalu jednat. Během období, kdy celý trh roste a defenzivní sektory zaostávají, by měli pomalu přidávat tyto tituly do svého portfolia, a to zejména v případě, kdy jsou v něm doposud podvážené. Ještě netvrdíme, že přišla recese a neměníme oficiálně svá doporučení. Současná rizika se ale hromadí a je načase vytáhnout ze skříně deštník, abychom byli připraveni na bouři.“

Zdroj: Schwab

 
 

Čtěte více:

Ritholtz: Jak během další krize investovat a profitovat
18.06.2019 11:12
Od té doby, co v roce 2009 skončila krize, byli investoři varováni, že...
S nákupem zlata se odjakživa pojí obrovské riziko
23.08.2019 17:48
Ve článku „Mobius: Kupujte zlato za každou cenu“ se mimo jiné můžeme ...
Skrytí hrdinové v portfoliu pana Buffetta
28.08.2019 17:46
Warren Buffett je stále ostře sledován a některé jeho investice mohou ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university