Čína dává dohromady nové plány pro svůj automobilový průmysl, a ty jsou zřejmě ambiciózní. Tři pětiny všech aut prodaných v zemi by do roku 2035 mělo jezdit na elektřinu, tvrdí zdroje agentury Bloomberg. Nejenže by to mohlo znamenat důležitou vzpruhu pro elektromobilitu v zemi. Mohlo by to také zvýšit tlak na velké zahraniční automobilky, aby elektrifikovaly svoje modely a byly na největším automobilovém trhu na světě konkurenceschopné. Nejnovější plány by se ale mohly ještě změnit, upozorňují také zdroje.
Čína ve svém plánování operuje s pojmem vozidla na nové energie (NEV), čímž se míní plug-in hybridy, plně elektrické vozy a vozy na palivové články. Podle dosavadních plánů, které země oznámila v roce 2017, by tato auta do roku 2025, tedy do šesti let, měla tvořit pětinu veškerých čínských prodejů vozidel.
Nejnovější návrh, o kterém se zatím jenom spekuluje, by to bylo 40 %, tedy dvojnásobek, už pro rok 2030. Tvrdí to jenom jeden zdroj, podle kterého by se Čína ráda postavila do čela světového odklonu od spalovacích motorů. Čínské ministerstvo průmyslu, které plánům pro automobilový průmysl pro roky 2021 - 2035 proráží cestu, to nyní komentovat nechce, napsal Bloomberg. V červenci ale uvedlo, že navrhované cíle hodlá zveřejnit do konce letošního roku.
Graf ukazuje budoucnost čínského trhu s elektrickými auty: Data pro rok 2020 poskytlo loni čínské ministerstvo průmyslu, číslo pro rok 2025 je z vládního plánu uveřejněného předloni a o údaji pro rok 2035 se spekuluje:

Cíl pro rok 2035 by znamenal 12násobek “NEVých” aut, než kolik se jich v zemi prodává nyní (zhruba 5 %). BloombergNEF odhaduje, že tato auta na nový pohon budou do roku 2035 tvořit 56 % veškerých osobních aut v Číně.
Výroba elektrických aut je v zemi ale pořád silně závislá na dotacích, které vláda od roku 2017 postupně osekává. To ale podkopalo růst v tomto odvětví a některé firmy – v srpnu třeba největší čínský výrobce elektroaut BYD Co. - varovaly, že kvůli slábnoucí poptávce přijdou o zisky.
Čínský trh je obrovský. Prodá se na něm zhruba polovina všech elektrických aut na světě a jakýkoli propad se jenom sotva zastaví před čínskými hranicemi. Společnost Sanford Bernstein uvedla, že v červenci se globální prodej elektrických aut vůbec poprvé v historii propadl kvůli Číně.
Čínská komunistická vláda obvykle stanovuje celostátní cíle pro odvětví s vysokou prioritou, což jí pomáhá při stanovování takových opatření, jako jsou dotace nebo slevy na daních.
Velké světové automobilky se na potenciálně masový přechod k elektromobilitě už připravují. Největší evropská automobilka podle sprnových nepotvrzených zpráv prozkoumává možné investice do čínských dodavatelů v automobilovém průmyslu, aby si tak prý zajistila přístup ke klíčovým technologiím na čínském trhu.
Automobilka nejnověji sdělila, že vyprodala svůj nový elektrický model ID.3, a to dokonce ještě před oficiálním zahájením prodejů. Předobjednávky dosáhly 30 000 kusů, první edici tohoto vozu limituje právě na toto množství.
Škoda Auto z koncernu začala s přípravou závodu na výrobu elektrických komponentů před dvěma lety a teď v něm vyrobila první sériové komponenty pro elektrické automobily německého koncernu. Vysokonapěťové baterie mají pohánět plug-in hybridy vycházející z modulární platformy MQB. Používat se budou například v modelu Škoda Superb iV, jehož výroba bude zahájena v závodě v Kvasinách.
Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) dosáhl světový prodej čistých elektromobilů a hybridů v loňském roce 2,1 milionu, což je přibližně 2,3 procenta celosvětového prodeje automobilů. Analytici společnosti Bernstein ale varovali, že navzdory oficiálním tlakům na výrobce automobilů, aby elektromobily vyvíjeli, není jasné, kolik spotřebitelů by je opravdu chtělo. "Nadšení spotřebitelů pro elektromobily zůstává poměrně omezené," uvedli podle ČTK v srpnové zprávě.
Zdroje: Bloomberg, ČTK, CNBC