Ultra nízké úrokové sazby od loňska vedou ke zvyšování cen nemovitostí. A riziko bubliny na nemovitostech v eurozóně roste.
Podle každoročního indexu realitních bublin UBS Group AG je v tomto ohledu nejcitlivější Mnichov. Frankfurtu a Paříži také stále více hrozí, že ceny budou neudržitelné, i když některá z nejvýznamnějších měst na světě již chladnou, stálo ve zprávě UBS.

Londýn tak poprvé za čtyři roky není považován za nebezpečně nadhodnocený. Ceny v hlavním městě klesají ze svého vrcholu (v polovině roku 2016) kvůli nejistotě z odchodu Spojeného království z Evropské unie a také kvůli vyšším daním z nemovitostí. Riziko v Hongkongu, který byl dřív také potenciální bublinou, rovněž zmizelo.
„Na globální úrovni převyšuje ekonomická nejistota nad vlivem klesajících úrokových sazeb na poptávku po městském bydlení,“ uvedl Mark Haefele, hlavní investiční ředitel společnosti UBS Global Wealth Management. "V některých částech eurozóny však nízké sazby stále tlačí ceny nemovitostí do teritoria s rizikem bubliny."
Nižší úrokové sazby odradily investory od dluhopisů a přesunuly jejich zájem na jiná aktiva. To pomohlo zvýšit ceny nemovitostí v mnoha městech, a zejména v těch částech eurozóny, kde se výnosy ze státních dluhopisů snížily až do záporu.
"Při zvažování realitních trhů na území s rizikem bublin by měli investoři zůstat opatrní," upozornil Matthias Holzhey, hlavní autor studie a vedoucí švýcarských investic do nemovitostí v UBS Global Wealth Management. „Regulatorní opatření, která mají omezit další zhodnocování, již v některých z přehřátých měst vyvolala korekce trhu.“
Na horkém hongkongském trhu s nemovitostmi ochladil sentiment na straně poptávky slabší ekonomický výhled, přestože riziko bubliny v této bývalé britské kolonii zůstává. Zpráva ale nezahrnovala data po druhém čtvrtletí, takže nezachytila dopady politických protestů.
Poprvé od roku 2011 nebyla v USA žádná města s rostoucím rizikem přehřátí cen. Regulační změny a problémy s dostupností způsobily, že ceny realit v New Yorku nedosahovaly ani průměrného celostátního růstu. Podobně nepřiměřené ceny, obchodní napětí a klesající zahraniční poptávka zastropovaly růst cen v San Franciscu a Los Angeles. Boston se stále řadí na území s férovou hodnotou.
Toronto, kde si rostoucí počet obyvatel konkuruje ve stále méně dostupném bydlení, se v indexu UBS posunulo z třetího na druhé místo.
Zdroj: Bloomberg, UBS