Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Thorbecke: Posilování kurzu a dlouhodobá ztráta konkurenceschopnosti

Thorbecke: Posilování kurzu a dlouhodobá ztráta konkurenceschopnosti

08.10.2019 6:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Japonské exporty elektronických součástek po globální krizi dramaticky klesly a od té doby nedošlo k jejich oživení. Na stránkách VoxEU na to poukazuje ekonom Willem Thorbecke a ptá se, co vedlo k úpadku silné konkurenční pozice, kterou Japonsko v této oblasti mělo. Podle závěrů jeho analýzy hrál významnou roli kurz japonského jenu a to, jak ovlivnil chování korporátního sektoru v této zemi.

Tranzistory byly vynalezeny v USA v roce 1947 a podle ekonoma se Japonsko začalo věnovat výzkumu v této oblasti pouhé tři měsíce poté. Japonské firmy pak začaly tranzistory používat v dlouhé řadě výrobků včetně televizních přijímačů, rádií, walkmanů a nakonec i počítačů. Po roce 1985 došlo k 60% posílení kurzu japonské měny a to podle Thorbeckera vedlo k tomu, že se domácí firmy přestaly zaměřovat na elektronické zboží a přesunuly se směrem k součástkám, komponentům a kapitálovému zboží pro výrobce elektroniky.

Výroba elektronických součástek a komponent tvořila po roce 1994 soustavně druhou nejvýznamnější vývozní položku, ale jak bylo zmíněno v úvodu, po globální finanční krizi Japonsko svou konkurenční výhodu ztratilo i v této oblasti. Sílila naopak pozice Jižní Koreje a Tchaj-wanu. Zatímco Japonsko bylo před krizí největším vývozcem elektrických součástek a komponent, Tchaj-wan i Jižní Korea vyvážely v roce 2017 více než dvojnásobek dřívějších exportů Japonska.

Proč došlo k tomuto úpadku japonské konkurenční výhody? Ekonom na základě své analýzy tvrdí, že japonské exportní společnosti reagovaly na posílení jenu snížením cen tak, aby konečné prodejní ceny v zahraničí zůstaly beze změny. Nedošlo tedy k tomu, že by ztráta konkurenceschopnosti pramenila z vyšších koncových cen japonských firem. Strategie těchto společností se ale musela projevit na jejich ziskovosti.

Posílení jenu tedy poškodilo hospodaření japonských firem a to se podle ekonoma následně projevilo do jejich investic a inovací. Ukazuje se tak, že když jen v roce 2012 oslabil, konkurenční výhoda Japonska se neobnovila a příčinou je právě uvedený pokles investic. Předchozí posílení jenu tak bylo šokem, který v ekonomice způsobil hysterezi vyvolávající dlouhodobý konkurenční úpadek domácího průmyslu.

V době, kdy ziskovost japonských firem trpěla kvůli silnému měnovému kurzu, naopak jihokorejské a tchaj-wanské společnosti užívaly vyšších zisků tažených slabším měnovým kurzem. To jim následně umožnilo mohutně investovat do dalšího výzkumu, vývoje a výroby a udržet si získanou konkurenční výhodu. Ekonom dodává, že šoku byly více ušetřeny ty japonské společnosti, které se nezaměřují na komoditizované elektronické součástky, jako například Murata Manufacturing.

Zdroj: VoxEU

 

Čtěte více:

Japonský HDP vzrostl ve druhém čtvrtletí o 1,3 procenta
09.09.2019 8:29
Japonský HDP vzrostl ve druhém čtvrtletí meziročně o 1,3 procenta, pů...
Schwab: Japonsko ukazuje, že může přijít velká rotace od dluhopisů k akciím
10.09.2019 6:13
Před více než 20 lety snížila Bank of Japan poprvé sazby k nule, dese...
Trump: USA dosáhly s Japonskem dohody o clu a digitálním obchodě
17.09.2019 9:15
Spojené státy dosáhly s Japonskem obchodní dohody týkající se celních ...
Kdysi zatracovaná ekonomická doktrína teď začíná být v kurzu
24.09.2019 6:08
Skoro nikdo si dnes nemyslí, že by centrální banky dokázaly svými souč...
Globální ústup od volného obchodu
02.10.2019 13:01
Administrativa amerického prezidenta Ronalda Reagana v 80. letech donu...

Váš názor
  • Naprostý souhlas.
    08.10.2019 8:26

    Snad to dojde i salonnímu ekonomovi Zemanovi a místním "expertům", kritizujícím ČNB za intervence a omílajícím nesmysl o polštáři zlenivělých exportérů.
    JJa
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
14:30USA - PPI, m/m