Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nové ekonomické myšlenky potřebujeme jako sůl. Ale z trochu jiné roviny

Nové ekonomické myšlenky potřebujeme jako sůl. Ale z trochu jiné roviny

21.10.2019 17:46

Jsou věci ekonomické (a jiné), které máme prodebatovány zleva, zprava, zespodu i z vrchu. Konsenzu jsme se u nich stejně nedobrali, ale diskutujeme o nich dál, protože se domníváme, že právě ony jsou tím, na co je potřeba se zaměřit. Nebo je to i lehčí. A pak jsou oblasti, kterým se věnujeme jen neradi, nebo vůbec. Jsou sice nadmíru relevantní, ale jaksi se nám do nich moc nechce. Studie „Integrity: A Positive Model that Incorporates the Normative Phenomena of Morality, Ethics and Legality“ (Harvard Business School NOM Working Paper No. 06-11) se zaměřuje právě na jednu z nich.

Autory studie jsou Werner Erhard, Steve Zaffron a známý Michael C. Jensen, který mimo jiné rozpracoval teorii firem a teorii maximalizace hodnoty. Pokud začnu od konce, pak se v této studii píše: Nalezli jsme vazbu mezi integritou a vyšším výkonem, kvalitou života a tvorbou hodnoty na úrovni společnosti, organizací i jedinců. Co se za tímto prohlášením skrývá? Integritou ekonomové míní stav nějakého objektu, systému, osoby, skupiny lidí, či organizace, který lze popsat jako ucelený, nerozpolcený, neodporující si navzájem. A tato ucelenost se, jednoduše řečeno, projevu v tom, že „dané slovo platí“. To znamená, že jedinec, organizace, či celá společnost stojí za tím, co říká a dodržuje to tak, jak bylo řečeno. Pokud pak zjistí, že slovo dodržet nemůže/slovo neplatí, dá to ihned vědět všem ostatním.

Ve studii se mimo jiné píše, že pokud na dodržování každého svého slova aplikujeme analýzu přínosů a nákladů, stáváme se nedůvěryhodnými (s jednou výjimkou). Řečeno nevědeckým jazykem, pokud u každého daného slova zvažujeme, zda je pro nás vlastně výhodné jej dodržet, vede to k tomu, že nemáme důvěru. Opět na všech úrovních od jedince až po celou společnost. A ztráta důvěry = pád. Jaká je on výjimka? Podle pana Jensena a jeho kolegů jde o situaci, kdy dáme předem vědět, že na každý náš slib budeme aplikovat onu cost-benefit analýzu. V takovém případě se totiž dá tvrdit, že jsme si udrželi integritu v tom smyslu, že slovo držíme. Ale všichni o nás od počátku vědí, že jednáme oportunisticky - pokaždé podle toho, co se nám krátkodobě hodí. Což je spíše takové myšlenkové cvičení.

Já bych rád dodal, že zejména po finanční krizi se objevila řada názorů, podle kterých potřebujeme úplně nové modely, teorie, atd. K podobným tvrzením jsem se stavěl od počátku skepticky. Nic úplně nového na úrovni, o které běžně hovoříme (!), totiž podle mne nepotřebujeme – například o finančních cyklech a ničivém dopadu spekulací psal již pan Minsky. Dnes se například hodně hovoří o Nové monetární teorii, což je ale také jen taková fůze určitých myšlenek z minulosti propojená do něčeho zdánlivě nového. Alespoň intuitivně ale na druhou stranu řada jistě z nás cítí, že to, mírně řečeno, stále není ono. A já jsem pevně přesvědčen, že tento pocit je plně ospravedlněn. Ale namísto tvorby nových „porchových“ teorií, která je mnohdy jen ztrátou času, by nás měl tento pocit vést hlouběji.

Tím „hlouběji“ mám na mysli přesně ten směr, kterým se vydal pan Jensen a jeho kolegové. Tou cestou se nám, zdá se mi, moc nechce. Protože bychom si možná museli například přiznat, že finančním krizím nikdy nezabráníme, pokud bude trhy hýbat hlavně hamižnost. Prostě to nikdy neuregulujeme, nikdy nenastavíme sazby tak, aby byly pro všechny části ekonomiky optimální...Čímž se vracím k výše uvedenému: Je dobré dolaďovat regulaci, či třeba stimulační nástroje a modely, které ukazují, zda jich je třeba. Ale pokud nepůjdeme k podstatě věci, je možné, že to nikdy ke skutečné stabilitě, udržitelnosti a spokojenosti nedotáhneme.

Pokud se vrátím k oné studii, tak je podle mne zřejmé, že v případě naší plošné integrity (či alespoň upřímné snaze o ní) by třeba nemohla nikdy vzniknout žádná hypotéční krize. Nikdo by totiž nemohl poskytovat hypotéky těm, u kterých bylo předem jasné, že je nesplatí (a nikdo by si takové úvěry nemohl ani brát). Nikdo by pak tyto pohledávky nemohl balit do derivátů s tím, že takto se z braku nějakým zázrakem vytvoří málo rizikové aktivum. Nikdo by takovým derivátům nemohl dávat vysoký rating, nikdo by je neprodával protistranám s tím, že mají hodnotu, která je jim připisována. A to je jen malý střípek z toho, co všechno by bylo jinak. Pokud čtenář namítne, že tohle je jen fikce, tak tato námitka vlastně říká, jak daleko jsme skutečnému řešení toho, o čem neustále debatujeme. Zleva, zprava, zespodu i z vrchu...


Čtěte více:

Šetření ČNB: Dostupnost úvěrů na bydlení se příliš nezmění
22.07.2019 12:35
Banky předpokládají, že ve třetím čtvrtletí zůstane dostupnost úvěrů n...
Nemovitosti v EU dál svižně zdražují
07.10.2019 11:43
Podle dnes zveřejněných údajů Eurostatu se ceny bytů ve druhém čtvrtle...
Fed v St. Louis: Spotřebitelé v USA jsou rekordně zadlužení. Ale jen na první pohled
16.10.2019 10:40
Podle zpráv z médií by se zdálo, že spotřebitelské úvěry v USA dosáhly...
Hypoindex: Trh hypoték přes solidní pokles sazeb neožívá
16.10.2019 8:01
Průměrná úroková sazba hypoték v září klesla na 2,47 procenta ze srpn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.11.2019
15:35Roman Koděra: Bankovní domy jsou lakmusovým papírkem recese
15:16Kybernetická měna Bitcoin klesla nejníže za šest měsíců
14:39Perly týdne: Tesla s Němci v zádech, největší akciová šílenost roku a u nás Airbnb mimo kontrolu
14:14Euro.cz: SAZKA Group vyplatí Komárkově KKCG dividendu 3,8 mld. Kč
13:29Šéf Bank of America: Spojené státy vážně nepotřebují záporné sazby
13:03Martin Cakl: CD Projekt porazil očekávání na všech finančních metrikách  
11:5520 tisíc projektů za 5 bilionů. Babiš představí Národní investiční plán do Vánoc
11:42Čína revidovala hodnotu loňského HDP směrem vzhůru
11:39Celkový dluh obyvatel ČR vzrostl o 144 miliard na 2,41 bilionu Kč
11:00Tesla představila svůj první pickup, při prezentaci se rozbil
10:48Nové zprávy vyvolávají více pochybností než nadšení, trhy ze současného módu nevytrhnou  
10:24Lagarde: Akomodativní politika byla a je klíčovým pohonem domácí poptávky
9:44ČEZ, a. s. – ČEZ stanovil cenu emise dluhopisů
9:15Média: Do PPF přišel manažer, který má mít na starosti převzetí skupiny CETV
9:06Rozbřesk: Anatomie strachu z krachu americko-čínských jednání
8:54Německo se vyhnulo recesi, Čína se chce s USA domluvit  
8:39Německo se těsně vyhnulo recesi, potvrdili statistici
8:21Chceme dohodu s USA, zároveň jsme ale připraveni k odvetě, řekl čínský prezident
5:47David Zahn: Změny v politice, na které by si investoři měli dát pozor
21.11.2019
22:01Obchodní válka nebere konce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - HDP, q/q
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university