Česká národní banka dnes zvýšila úrokové sazby. Základní dvoutýdenní repo sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak vzroste o 25 bazických bodů na 2,25 %, lombardní sazba vzroste na 3,25 % a diskontní sazba na 1,25 %. Rozhodnutí, které bylo oznámeno s hodinovým zpožděním, je pro trhy překvapením. Analytici se přikláněli k ponechání sazeb beze změny. Koruna po rozhodnutí zpevňuje pod 25,00 za euro a na hodnotách kolem 24,884 za euro se dostává na čerstvou nejsilnější úroveň od října 2012. Jde o první zvýšení sazeb od loňského května. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 7. února 2020.
Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Na diskontní sazbu jsou například navázána penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně. Každou z těchto sazeb dnes ČNB zvýšila taktéž o 25 bazických bodů.
Guvernér Jiří Rusnok na tiskové konferenci prohlásil, že výsledek hlasování byl velmi těsný. V datech o inflaci se projevují domácí inflační tlaky a ovlivňují novou prognózu. Tu dnes banka také představila. Za loňský rok tak čeká růst HDP o 2,5 % (v předchozí prognóze 2,6 %), v roce 2020 čeká růst HDP o 2,3 % (dříve 2,4 %) a v roce 2021 čeká +2,8 % (dříve +2,8 %). Pokud jde o inflaci, tak v prvním kvartále 2021 čeká růst indexu spotřebitelských cen o 2,3 % (dříve 2,1 %); ve druhém kvartálu 2021 počítá s růstem CPI o 2,1 % (dříve 1,9 %).

Česká ekonomika viditelně zpomaluje, na druhé straně ale stále generuje relativně vysoké inflační tlaky, konstatovali v dnešním ranním komentáři experti ČSOB. Inflace se v nejbližších měsících udrží výrazně nad 3 %, a i když to bude především důsledek nepřímých daní, centrální banka podle nich může mít strach i z průsaků do jádrové inflace. Ta se pohybuje stále relativně vysoko - v okolí 2,5 %. Na druhé straně český průmysl pod vlivem slabšího Německa viditelně šlape na brzdu. Loni podle nejčerstvějších dat klesla výroba o 0,4 %, a snížila se tak po pěti letech. Ani prosincové výsledky průmyslu neukazují, že by se tomuto největšímu tuzemskému odvětví už podařilo odrazit ode dna.
Na pokles v průmyslovém sektoru poukázal i Rusnok. Nové globální riziko pak podle něj představuje nový typ koronaviru v Číně.
"Bankovní rada tak evidentně reaguje na vyšší inflaci a rozšiřuje úrokový diferenciál. Zatímco Fed své sazby snižoval a ECB teprve nedávno restartovala svůj program kvantitativního uvolňování, ČNB jde proti proudu a měnové podmínky dál zpřísňuje," říká v komentáři ekonom ČSOB Petr Dufek.
Průzkum Reuters mezi analytiky zveřejněný v pondělí ukázal, že ČNB pravděpodobně ponechá sazby až do konce letošního roku beze změny v situaci, kdy nejistoty ze zahraničí neutralizují inflační tlaky ve stále silné domácí ekonomice.
Vývoj kurzu koruny k euru (EURCZK) online:
Zdroje: ČNB, Patria.cz, ČTK