Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Objem skutečně nových hypoték loni klesl o 13,6 %

ČNB: Objem skutečně nových hypoték loni klesl o 13,6 %

31.01.2020 12:20
Autor: Redakce, Patria.cz

Objem skutečně nových hypoték loni meziročně klesl o 13,6 %, což odpovídá dřívějším odhadům České národní banky. Regulátor to uvedl v dnešním sdělení.

ČNB opírá svoji statistiku o objem skutečně nových úvěrů, která podle ní nejlépe popisuje rozsah nově poskytnutého financování nemovitostí bankami prostřednictvím hypoték. Statistika skutečně nových hypoték zahrnuje navýšení již dříve poskytnutých hypotečních úvěrů a hlavně zcela nové úvěry, které v daném období vstoupily do ekonomiky poprvé. Nezahrnuje refinancované úvěry, které byly jinou institucí poskytnuty už dříve a u kterých došlo k převodu z jedné banky do druhé.

Loni banky poskytly skutečně nových úvěrů 162 mld. . Ve srovnání s rokem 2018, kdy byly poskytnuty takovéto úvěry v hodnotě 187 mld. , jde o pokles o 25 miliard , tedy o zmíněných 13,6 %, uvedla ČNB na svém webu. Upozornila v této souvislosti na to, že ze strany tržních účastníků byl avizován propad trhu ještě vyšší, a to o 20 i více procent.

Pokud jde o skutečně nové i refinancované hypotéky, činil objem zahrnující tyto hypoteční úvěry podle ČNB loni 191 mld. , zatímco v roce 2018 to bylo 222 mld. . To je meziročně pokles o 13,9 %. Poměrně výrazně se na tom podílel meziroční pokles objemu refinancovaných hypotečních úvěrů o 6 mld. , konkrétně z 35 mld. na 29 mld. , uvedla také ČNB.

Loňský rok byl silně ovlivněn tzv. efektem předzásobení, ke kterému došlo ve druhé polovině předloňského roku. Tehdy skokově vzrostl objem nově uzavřených hypotečních smluv, čemuž předcházelo ohlášení nových příjmových limitů na výši hypotéky, platných od října 2018. O to méně se jich pak podle centrální banky zákonitě poskytlo v období následujícím, tedy v první polovině roku 2019. Ve druhé polovině loňského roku se pak objemy skutečně nových hypotečních úvěrů postupně dostávaly na běžné úrovně předchozích let, dodala ČNB.

Příjmovými limity na hypotéky banka chtěla zamezit tomu, aby si hypotéky brali příliš rizikoví žadatelé, kteří by v době zhoršení stavu ekonomiky mohli čelit předlužení a ohrozit finanční stabilitu. Na její zachování musí ČNB dbát ze zákona.

Podle limitů platných od října 2018 by dluh žadatele o hypotéku neměl překročit devítinásobek ročního čistého příjmu a na splátku dluhu by měl vynakládat maximálně 45 procent měsíčního čistého příjmu. Zároveň platí doporučení, aby banky neposkytovaly hypotéky nad 90 procent ukazatele LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) a omezily i hypotéky nad 80 procent.

Podle údajů Fincentrum Hypoindexu, zveřejněných minulý týden ve čtvrtek, klesl objem poskytnutých hypoték loni o 17 % na 181,6 miliardy a jejich počet se snížil o 22 % na 77.400. Lídr trhu Hypoteční banka již dříve zveřejnil odhady, podle kterých hypoteční trh v Česku klesl loni o 17 procent na 181 miliard .

Podle ČNB poskytovatelé a zprostředkovatelé hypoték pravidelně komentují vývoj hypotečního trhu na základě neoficiálních dat, která se od oficiálních statistik liší rozsahem vykazujících subjektů i definicí. Neoficiální data na jedné straně nezahrnují hypoteční úvěry poskytnuté stavebními spořitelnami, na straně druhé však do nových bankovních hypotečních úvěrů započítávají i úvěry refinancované, uvedla centrální banka v dnešním sdělení. Ta možná získá zákonnou pravomoc určovat podmínky úvěrů na bydlení. Počítá s tím vládní novela zákona o ČNB, kterou před týdnem navzdory odporu části opozice podpořila Sněmovna.

Zdroje: ČNB, Patria,cz, ČTK

Upozornění: Hypoteční banka je součástí skupiny ČSOB, stejně jako Patria Finance.

 


Čtěte více:

Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
24.01.2020 11:21
Člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl navrhne při diskusíc...
O kolik tedy vlastně propadl ten náš hypoteční trh?
24.01.2020 16:10
Objem poskytnutých hypoték klesl loni o 17 procent na 181,6 miliardy ...
Intervence doporučovali experti v ČNB zahájit už v srpnu 2013
27.01.2020 14:26
Zavedení devizových intervencí doporučovala sekce měnová a statistiky ...
Nidetzký:
29.01.2020 10:56
Viceguvernér České národní banky Tomáš Nidetzký upřednostňuje hladkou ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
J D Wetherspoon PLC