Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Taylor: Spojené státy začínají zaostávat tam, kde vynikaly

Taylor: Spojené státy začínají zaostávat tam, kde vynikaly

20.02.2020 12:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Výzkum a vývoj sám o sobě nestačí, protože nové objevy musí být zavedeny do praxe, musí být využívány firmami, které je dostanou na trh ve formě nových produktů a umožní tvorbu nových pracovních míst. I tak jsou ale investice přímo do výzkumu a vývoje významným faktorem určujícím ekonomický rozvoj a jak tvrdí ekonom Tim Taylor, podle některých názorů tržní ekonomika sama o sobě vede k tomu, že jde o podinvestovanou oblast. Důvodem je to, že ten, kdo do výzkumu a vývoje investuje, má z případných úspěchů jen omezený prospěch, a to i v případě, že výsledky jsou patentovány. Potvrzuje se tato teorie v praxi a jak je na tom v tomto ohledu americké hospodářství?

Taylor tvrdí, že podle některých odhadů je celková návratnost vyšších investic do výzkumu a vývoje asi 60 % a tudíž by Spojené státy měly své výdaje v této oblasti zhruba zdvojnásobit. Nová studie z dílny National Science Foundation přitom ukazuje, že tyto výdaje jsou v USA ve srovnání s jinými zeměmi na poměrně vysoké úrovni – viz následující obrázek, podle kterého se jim v absolutní výši přibližuje pouze Čína. Mezera mezi USA a EU naopak zůstává zhruba stále stejná:
001

Taylor tvrdí, že podle dat Spojené státy přestávají mít v oblasti výzkumu a vývoje výjimečnou pozici a toto centrum se postupně přesouvá do Asie. Dokumentuje to následujícím obrázkem, který srovnává podíly na celosvětových výdajích na výzkum a vývoj v letech 2000 až 2017. Podíl EU klesl, ještě výrazněji ale v případě Spojených států, zatímco u asijských zemí se zvýšil z 25 % na více než 40 %.
001

Srovnání zemí pak vypadá rozdílně v případě, že sledujeme intenzitu výdajů na výzkum a vývoj – jejich poměr k HDP. Spojené státy totiž dosahují přibližně 2,5 % HDP, zatímco země jako Jižní Korea znatelně více, viz další graf. V roce 2000 byla přitom pozice USA znatelně silnější.
001

Za pozornost stojí, že v poměru k HDP investice do výzkumu a vývoje ve Francii a Velké Británii zhruba stagnují a v Indii dokonce klesly. Prudký růst byl zaznamenán ve zmíněné Koreji, ale také v Číně, k určitému zvýšení došlo rovněž v Německu a Japonsku a v celé EU.

„Často slyšíme, že bychom se měli zaměřit na investice do infrastruktury včetně silnic, mostů, železnic a letišť. K tomu najdeme pádné důvody, ale obávám se, že tyto investice nebudou tím, co rozhodne o ekonomické vyspělosti v tomto století,“ uzavírá Taylor.

Zdroj: The Conversable Economist, National Science Foundation


 

Čtěte více:

Bershidsky: Nové myšlenky a nápady možná zajistí hlavně stroje
13.02.2020 15:47
Ruský prezident Vladimir Putin ve svém posledním projevu k národu věno...
Začněme věřit v sílu Evropy
14.02.2020 15:45
Geopolitické otřesy, kterých jsme v dnešní době svědky, dokládají nalé...
Hospodářské důsledky koronaviru
13.02.2020 12:45
Od chvíle, kdy byl loni v prosinci ohlášen v čínském Wu-chanu nový typ...
Bublinka praskla, ale jedno z nejsledovanějších investičních témat minulého roku zůstává
13.02.2020 17:25
O pozorně sledované společnosti Beyond Meat asi řada čtenářů zajímajíc...
Víkendář: Stačí pár informací a věci se dají do pohybu
16.02.2020 7:39
V Číně je dlouhodobým problémem znečištění ovzduší a jak na stránkách ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y