Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Dluhy problémem nejsou. Až do chvíle, kdy již problémem jsou

Víkendář: Dluhy problémem nejsou. Až do chvíle, kdy již problémem jsou

26.04.2020 8:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Většina ekonomů se shodne, že fiskální kroky, které jsou zaměřeny na utlumení dopadů pandemie, jsou nutné. Problémem je ovšem to, že trend zadlužování byl ve Spojených státech neudržitelný už před nástupem koronaviru a nyní se jen prohloubil. Na stránkách ProMarket to tvrdí Ivo Welch, profesor financí na UCLA Anderson.

Makroekonomická diskuse je podle profesora často zamlžena tím, že politici hovoří v miliardách a bilionech. Tedy v řádech, které jsou pro nás těžko uchopitelné. Welch tak nabízí zjednodušený pohled: Průměrný příjem dosahuje v USA 56 000 dolarů, z něj si vláda a stát berou celkem asi 17 000 dolarů. Vláda pak utratí asi o 3 000 dolarů na hlavu víc, než vybere. Demografické změny a další faktory pak ve středně dlouhém období přinesou dalších 5 000 dolarů dodatečných výdajů.

Ekonom zdůrazňuje, že daně a deficity nejsou nutně špatné, protože vláda obstarává některé důležité služby. Oněch asi 20 000 dolarů výdajů na hlavu se rozdělí na 4 000 dolarů na penze, 4 500 dolarů na zdravotní péči, 3 000 dolarů na vzdělávání, 2 500 dolarů na obranu a další položky. Celkem tvoří mandatorní výdaje přibližně 13 000 dolarů. Na druhou stranu si ale vláda již napůjčovala celkem 80 000 dolarů na hlavu. Současný fiskální balíček k tomu přidá dalších 6 000 dolarů a nemusí trvat dlouho a částka se dostane na 100 000 dolarů.

Zhruba tak platí, že na každý dolar současných daní připadá přibližně pětkrát tolik dluhů. Ekonom pak píše, že „dluhy nejsou problémem, pokud rostou pomaleji než příjmy“. Při současné dynamice ale Spojené státy podle ekonoma míří k tomu, že onen pětinásobek se bude postupně zvyšovat na desetinásobek. Je pak otázkou, ve kterou chvíli se věřitelé začnou ptát na udržitelnost dluhů. A potom je možné, že se rozjede sebenaplňující se proroctví, které stojí na rostoucích sazbách, a rostoucí dluhové zátěži. Jaké je řešení? První možnost je zajistit, aby příjmy skutečně rostly rychleji než dluhy. Na to bychom ale podle ekonoma potřebovali nějakou šťastnou náhodu, protože za současné vlády se i během největšího boomu dluhy zvyšovaly rychleji než příjmy a výběr daní.

Vláda by také mohla prodávat aktiva, a tím snížit své dluhy. To ale není v praxi reálné. Další možností je zvolit vládu, která by snížila deficity a dluhy. Ekonom se však domnívá, že jen minimum voličů by souhlasilo se snížením výdajů, na které by taková vláda musela sáhnout. Další možností je samozřejmě zvýšit daně, ale ani zde podle profesora velký prostor neexistuje. Zbývá tak tisk peněz, které by pokryly deficity nebo vyvolaly vysokou inflaci a inflační umořování dluhů. K tomu ale Američané podle ekonoma také velkou chuť nemají.

Welch se tedy domnívá, že Spojené státy budou pokračovat v doposud nastaveném směru až do chvíle, kdy bude zřejmé, že je neudržitelný. Pak přijdou velké tenze ve společnosti a nakonec se bude pracovat se vším, co bylo zmíněno výše. Ekonom na závěr v přátelském duchu popíchl Paula Krugmana s tím, že ten by pravděpodobně jeho úvahy vnímal jako „zombie“. „Ukaž mi ale, Paule, kde dělám chybu?“ ptá se na samý závěr Welch.

Zdroj: ProMarket

 

Čtěte více:

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl na 1,773 bilionu Kč
17.04.2020 15:22
Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 132,6 miliardy korun na 1,773...
George Soros: EU by měla vydat věčné dluhopisy
23.04.2020 5:49
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen oznámila, že Evropa b...
ECB kvůli viru začne jako zástavu brát i dluhopisy horší kvality
23.04.2020 10:42
Evropská centrální banka začne jako zástavu za úvěry přijímat i dluho...
EU: Vzhůru do dluhů (komentář analytika)
23.04.2020 12:29
Takřka všechny země eurozóny čeká masívní propad příjmů veřejných rozp...
Perly týdne: Ropa opět do záporu, navždy změněný kapitalismus a u nás kopřivnická anomálie
24.04.2020 12:32
Zneužívání černých labutí, navždy změněný kapitalismus a pouhé krátké ...

Váš názor
  •  
    27.04.2020 13:01

    Nejsem Paul, ale na chybu poukázat můžu. :-) "Je pak otázkou, ve kterou chvíli se věřitelé začnou ptát na udržitelnost dluhů." Věřitelé se nemohou ptát na udržitelnost dluhů, protože jsou ve vztahu ke US státnímu dluhu současně i v pozici dlužníků. Každý, kdo drží dolary, jež byly vytvořeny bankami současně s vládním dluhem je skutečným věřitelem státu (nikoli držitel státních dluhopisů, jak by se na první zcela povrchní pohled mohlo zdát). Věřiteli státu jsou tak povětšinou američtí daňoví poplatníci, kteří jediní mohou splácet americký státní dluh a jsou tedy současně i v roli dlužníka. Státní dluh není standardní soukromý dluh, kde v pozici věřitele je jiná osoba, než v pozici dlužníka. Ostatně stačí si položit otázku, kdo je oním bohatým věřitelem států, který těm státům všechny ty peníze půjčil? V podstatě všechny vyspělé země jsou zadlužené, takže zde neexistuje žádná věřitelská země ani parta individuálních věřitelů. Státům půjčují banky, a to zbrusu nově vytvořené peníze. Banky, které státům půjčily jimi vytvořené peníze nejsou skutečnými věřiteli států (z čistě ekonomického hlediska). Je tak zcela nesmyslné mluvit o nějaké neudržitelnosti dluhů. Pokud se politici zastupující americké daňové poplatníky rozhodnou, že státní dluh je již neudržitelný, budou muset daňoví poplatníci sami (sobě) státní dluh splatit tím, že odvedou státu daně, kterými USA splatí dluhy bankám. Tyto peníze přitom v bankách toliko zaniknou (nastane peněžní kontrakce, zbytečná a škodící kontrakce). Žádný věřitel, který by ty peníze mohl dostat neexistuje. Toto platí u rozhodující části státního dluhu USA, která bude tvořit právě tu část, která bude označena za "již neudržitelnou". Celá situace je sice komplikovanější, ale v základu to, co je uvedeno výše, umožňuje zdánlivě neřešitelný "problém neudržitelných dluhů" rozlousknout. Ve skutečnosti uvedený problém neudržitelnosti stáního dluhu vůbec neexistuje! A "řešením" neexistujícího problému velmi pravděpodobně nějaký reálný problém vyvoláte! Naštěstí jsou současní zastánci doktríny "neudržitelnosti státních dluhů" zcela bezradní v tom ohledu, jak tento "problém" řešit. Tak snad se ho ani nebudou pokoušet řešit a pasívně budou sledovat to, že jimi avizovaný stav neudržitelnosti ne a na pořád přijít. :-) Jediný potenciální problém, který může být spojený s nadměrným růstem státního utrácení na dluh by mohl být nadměrný růst cen. A od toho je centrální banka, aby zhodnotila, zda stát míří tímto směrem nebo ne a podle toho nastavila svou měnovou politiku. V daném případě jde ale o to, aby stát pouze částečně a dočasně eliminoval výpadek peněz, který bude v krizi chybět na straně poptávky a tedy o nějakém inflačním riziku nemůže být žádná řeč.
    Richard Fuld
Aktuální komentáře
28.03.2024
17:21Růstové a hodnotové akcie a jeden padesátiletý cyklus
16:53Jaký závěr nás čeká tentokrát? Wall Street v úvodu pouze přešlapuje  
16:06Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2024
16:06Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily
15:48Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil pouze na 3,4 procenta
15:44Tesla už odepsala na akciích 350 miliard dolarů. Očekávání investorů ohledně dalšího vývoje jsou nevalná
13:29Invesco: Významný týden pro měnovou politiku je pro trhy dobrým znamením
12:22Než otevře Wall Street: Snowflake, MillerKnoll, Sprinklr  
11:20Podle guvernéra Fedu by se po posledních datech o ekonomice měla snížení sazeb odložit nebo zredukovat
11:02Investoři se připravují na konec kvartálu, Fed nechce spěchat se snižováním  
9:42Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, reálné příjmy domácností rostou a s nimi i útraty
8:55Se snižováním sazeb v USA není kam spěchat, opakuje guvernér Fedu Waller. Futures jsou zelené  
8:52Putin: Rusko nezaútočí na Pobaltí, Polsko či Česko. Jde jen o strašení lidí
8:45Rozbřesk: HDP potvrdí pozitivní obrat v útratách domácností
6:03Britské akcie jsou nyní (historicky) mimořádně levné a Evropa už obchoduje s výrazným diskontem i vůči Japonsku
27.03.2024
21:19Americké indexy posilovaly díky silnému závěru  
18:26Jen kousek od intervence? Akcie a dluhopisy dnes lehce v zeleném  
17:50Pavol Mokoš: Je čas svézt se na vlně růstu, ne chytat dno. A technické cíle pro pražské banky
15:43BlackRock: Dlouhodobě nebude pokračovat scénář vyšší inflace a sazeb. Postará se o to umělá inteligence a další technologie
15:00ČEZ, a.s.: Zvolen nový místopředseda dozorčí rady ČEZ

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Varta AG (12/23 Q4, Bef-mkt)
9:00CZ - HDP, q/q
12:00Walgreens Boots Alliance Inc (02/24 Q2)
13:30USA - HDP, q/q a
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:45USA - Index aktivity ISM Chicago
15:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university