Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Dluhy problémem nejsou. Až do chvíle, kdy již problémem jsou

Víkendář: Dluhy problémem nejsou. Až do chvíle, kdy již problémem jsou

26.04.2020 8:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Většina ekonomů se shodne, že fiskální kroky, které jsou zaměřeny na utlumení dopadů pandemie, jsou nutné. Problémem je ovšem to, že trend zadlužování byl ve Spojených státech neudržitelný už před nástupem koronaviru a nyní se jen prohloubil. Na stránkách ProMarket to tvrdí Ivo Welch, profesor financí na UCLA Anderson.

Makroekonomická diskuse je podle profesora často zamlžena tím, že politici hovoří v miliardách a bilionech. Tedy v řádech, které jsou pro nás těžko uchopitelné. Welch tak nabízí zjednodušený pohled: Průměrný příjem dosahuje v USA 56 000 dolarů, z něj si vláda a stát berou celkem asi 17 000 dolarů. Vláda pak utratí asi o 3 000 dolarů na hlavu víc, než vybere. Demografické změny a další faktory pak ve středně dlouhém období přinesou dalších 5 000 dolarů dodatečných výdajů.

Ekonom zdůrazňuje, že daně a deficity nejsou nutně špatné, protože vláda obstarává některé důležité služby. Oněch asi 20 000 dolarů výdajů na hlavu se rozdělí na 4 000 dolarů na penze, 4 500 dolarů na zdravotní péči, 3 000 dolarů na vzdělávání, 2 500 dolarů na obranu a další položky. Celkem tvoří mandatorní výdaje přibližně 13 000 dolarů. Na druhou stranu si ale vláda již napůjčovala celkem 80 000 dolarů na hlavu. Současný fiskální balíček k tomu přidá dalších 6 000 dolarů a nemusí trvat dlouho a částka se dostane na 100 000 dolarů.

Zhruba tak platí, že na každý dolar současných daní připadá přibližně pětkrát tolik dluhů. Ekonom pak píše, že „dluhy nejsou problémem, pokud rostou pomaleji než příjmy“. Při současné dynamice ale Spojené státy podle ekonoma míří k tomu, že onen pětinásobek se bude postupně zvyšovat na desetinásobek. Je pak otázkou, ve kterou chvíli se věřitelé začnou ptát na udržitelnost dluhů. A potom je možné, že se rozjede sebenaplňující se proroctví, které stojí na rostoucích sazbách, a rostoucí dluhové zátěži. Jaké je řešení? První možnost je zajistit, aby příjmy skutečně rostly rychleji než dluhy. Na to bychom ale podle ekonoma potřebovali nějakou šťastnou náhodu, protože za současné vlády se i během největšího boomu dluhy zvyšovaly rychleji než příjmy a výběr daní.

Vláda by také mohla prodávat aktiva, a tím snížit své dluhy. To ale není v praxi reálné. Další možností je zvolit vládu, která by snížila deficity a dluhy. Ekonom se však domnívá, že jen minimum voličů by souhlasilo se snížením výdajů, na které by taková vláda musela sáhnout. Další možností je samozřejmě zvýšit daně, ale ani zde podle profesora velký prostor neexistuje. Zbývá tak tisk peněz, které by pokryly deficity nebo vyvolaly vysokou inflaci a inflační umořování dluhů. K tomu ale Američané podle ekonoma také velkou chuť nemají.

Welch se tedy domnívá, že Spojené státy budou pokračovat v doposud nastaveném směru až do chvíle, kdy bude zřejmé, že je neudržitelný. Pak přijdou velké tenze ve společnosti a nakonec se bude pracovat se vším, co bylo zmíněno výše. Ekonom na závěr v přátelském duchu popíchl Paula Krugmana s tím, že ten by pravděpodobně jeho úvahy vnímal jako „zombie“. „Ukaž mi ale, Paule, kde dělám chybu?“ ptá se na samý závěr Welch.

Zdroj: ProMarket

 

Čtěte více:

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl na 1,773 bilionu Kč
17.04.2020 15:22
Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 132,6 miliardy korun na 1,773...
George Soros: EU by měla vydat věčné dluhopisy
23.04.2020 5:49
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen oznámila, že Evropa b...
ECB kvůli viru začne jako zástavu brát i dluhopisy horší kvality
23.04.2020 10:42
Evropská centrální banka začne jako zástavu za úvěry přijímat i dluho...
EU: Vzhůru do dluhů (komentář analytika)
23.04.2020 12:29
Takřka všechny země eurozóny čeká masívní propad příjmů veřejných rozp...
Perly týdne: Ropa opět do záporu, navždy změněný kapitalismus a u nás kopřivnická anomálie
24.04.2020 12:32
Zneužívání černých labutí, navždy změněný kapitalismus a pouhé krátké ...

Váš názor
 •  
  27.04.2020 13:01

  Nejsem Paul, ale na chybu poukázat můžu. :-) "Je pak otázkou, ve kterou chvíli se věřitelé začnou ptát na udržitelnost dluhů." Věřitelé se nemohou ptát na udržitelnost dluhů, protože jsou ve vztahu ke US státnímu dluhu současně i v pozici dlužníků. Každý, kdo drží dolary, jež byly vytvořeny bankami současně s vládním dluhem je skutečným věřitelem státu (nikoli držitel státních dluhopisů, jak by se na první zcela povrchní pohled mohlo zdát). Věřiteli státu jsou tak povětšinou američtí daňoví poplatníci, kteří jediní mohou splácet americký státní dluh a jsou tedy současně i v roli dlužníka. Státní dluh není standardní soukromý dluh, kde v pozici věřitele je jiná osoba, než v pozici dlužníka. Ostatně stačí si položit otázku, kdo je oním bohatým věřitelem států, který těm státům všechny ty peníze půjčil? V podstatě všechny vyspělé země jsou zadlužené, takže zde neexistuje žádná věřitelská země ani parta individuálních věřitelů. Státům půjčují banky, a to zbrusu nově vytvořené peníze. Banky, které státům půjčily jimi vytvořené peníze nejsou skutečnými věřiteli států (z čistě ekonomického hlediska). Je tak zcela nesmyslné mluvit o nějaké neudržitelnosti dluhů. Pokud se politici zastupující americké daňové poplatníky rozhodnou, že státní dluh je již neudržitelný, budou muset daňoví poplatníci sami (sobě) státní dluh splatit tím, že odvedou státu daně, kterými USA splatí dluhy bankám. Tyto peníze přitom v bankách toliko zaniknou (nastane peněžní kontrakce, zbytečná a škodící kontrakce). Žádný věřitel, který by ty peníze mohl dostat neexistuje. Toto platí u rozhodující části státního dluhu USA, která bude tvořit právě tu část, která bude označena za "již neudržitelnou". Celá situace je sice komplikovanější, ale v základu to, co je uvedeno výše, umožňuje zdánlivě neřešitelný "problém neudržitelných dluhů" rozlousknout. Ve skutečnosti uvedený problém neudržitelnosti stáního dluhu vůbec neexistuje! A "řešením" neexistujícího problému velmi pravděpodobně nějaký reálný problém vyvoláte! Naštěstí jsou současní zastánci doktríny "neudržitelnosti státních dluhů" zcela bezradní v tom ohledu, jak tento "problém" řešit. Tak snad se ho ani nebudou pokoušet řešit a pasívně budou sledovat to, že jimi avizovaný stav neudržitelnosti ne a na pořád přijít. :-) Jediný potenciální problém, který může být spojený s nadměrným růstem státního utrácení na dluh by mohl být nadměrný růst cen. A od toho je centrální banka, aby zhodnotila, zda stát míří tímto směrem nebo ne a podle toho nastavila svou měnovou politiku. V daném případě jde ale o to, aby stát pouze částečně a dočasně eliminoval výpadek peněz, který bude v krizi chybět na straně poptávky a tedy o nějakém inflačním riziku nemůže být žádná řeč.
  Richard Fuld
 • Nesmyslné počty
  26.04.2020 11:51

  Nemusím nesouhlasit se vším, ale poslední dobou se ty chyby v elementárních kupeckých počtech prostě nedají přehlížet, protože jsou všude v ohromném množství. A je jedno, jestli to plácá stará Vomáčková a nebo prestižní profesor z univerzity. Ivo Welch se dopouští chyby v tom, že počítá přímé daně. Přitom ty rozpočty stojí na nepřímých daních. A jestli chtějí Amíci někde poradit, tak je to nejméně efektivní zdravotnictví na světě. Prakticky je to furt to samé. Obamova pseudoreforma je již zapomenuta. Zisky zdravotních pojišťoven a mzdy lékařů v USA jsou naprosto nechutné. Takové zdravotnické strukturální násilí. Nejvíce se na tom, že někdo jiný je na tom zdravotně blbě, vydělává v rozvojových zemích a v USA.
  Ten, který tančí s papoušky
  • Re: Nesmyslné počty
   26.04.2020 14:08

   Tak já si tedy klidně vsadím na toho profesora, že ví více o USA, než nějaký ruzumbrada z fóra. Jinak má pravdu, protože dluh v USA roste 2x rychleji než HDP od roku 1971, kdy se zrušil zlatý standard. Růst HDP za posledních 10 let byl navíc ze 100% financován na dluh. I zisky korporací rostly pomaleji než jejich dluh a teď se šikují v řadách pro bailout.
   czinvestor
   •  
    26.04.2020 17:31

    Já bych si za poslední měsíc nevsadil na žádného profesora.
    Ten, který tančí s papoušky
    • profesoři
     27.04.2020 12:36

     problém je, že dost lidí, co má tenhle titul, se cítí být povolána se vyjadřovat i k věcem vůbec nesouvisejícím s jejich oborem činnosti. Nicméně kolikrát nedokáží odhadnout impakt současné krize ani do svého oboru...
     Hawkie
  • Re: Nesmyslné počty
   26.04.2020 13:30

   Jenže v americe dph v postatě nemají...o))
   Velkamedvědice
   •  
    26.04.2020 13:46

    Ale obráceně to mám mít. No teď jsem se v těch Američanech zamotal.
    Ten, který tančí s papoušky
   •  
    26.04.2020 13:40

    Proto jsem nepsal DPH. Budu pouze citovat z webu, jsem po obědě líný: "The three main sources of federal tax revenue are individual income taxes, payroll taxes, and corporate income taxes. Other sources of tax revenue include excise taxes, the estate tax, and other taxes and fees." Přímé voholení daněmi občanů dělá pouze 51 %. Což je trochu více, než jsem předpokládal, ale stejně to bortí Ivo Welche. A to se bavíme pouze o federálním rozpočtu. Zdroj: https://www.cbpp.org/research/federal-tax/policy-basics-where-do-federal-tax-revenues-come-from
    Ten, který tančí s papoušky
    • voho... voj...ání občanů
     27.04.2020 12:39

     Tedy těch 51% je docela děsivých a sekera US rozpočtu je i přesto tak vysoká, to je ještě horší, než bych čekal. Mě to přijde jako cesta do katastrofy.
     Hawkie
    •  
     26.04.2020 13:53

     Salex tax je v některých státech 0, v jiných 0 až 10 procent, bezne byva kolem 5
     Velkamedvědice
     •  
      26.04.2020 17:09

      Jsem se do toho zamotal natolik, že právě teď vůbec nevím, odkud má US rozpočet peníze :)
      Ten, který tančí s papoušky
     •  
      26.04.2020 14:12

      Je jen otázkou času, než zavedou DPH kolem 20% plošně. Generace baby boomers jdoucí do důchodu, zatímco fond Social security je vykradený jim pěkně zatopí v dalších 20 letech.
      czinvestor
      •  
       27.04.2020 10:07

       Kdyby chtěli zavést DPH, tak by nejdřív museli zrušit daň z obratu. Případně můžou daň z obratu navýšit...
       qwer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data