Zlato se blíží k těžko prolomitelné hranici 1 800 dolarů za unci a pomalu si otevírá cestu k překonání rekordní ceny z roku 2011. Nárůst případů koronaviru může zpomalit zotavení globální ekonomiky a investoři tak žádají své bezpečné útočiště.

Nově diagnostikované případy Covid-19 a další ukazatele šíření pandemie v USA prudce narostly, což dohání městské a státní úředníky k tomu, aby zvážili zpomalení nebo zvrácení plánů opětovného otevírání. Anthony Fauci, přední americký epidemiolog, v úterý varoval, že vidí „zneklidňující nárůst“ případů.
Zlato letos vyskočilo, když Fed a další centrální banky snížily své úrokové sazby a vlády na celém světě pumpují stimuly za biliony k záchraně ekonomik poškozených pandemií. S obavami z oslabení měn a možného nárůstu inflace se investoři obracejí ke zlatu jako k uchovateli hodnoty. Vzhledem k tomu, že reálné americké úrokové sazby jsou záporné, banky jako nyní předpovídají, že za 12 měsíců si zlato sáhne na rekordních 2 000 dolarů.
"Nárůst případů Covid-19 bylo jádrem nedávného nárůstu futures na zlato," řekl Vivek Dhar, analytik australské centrální banky. „Trvalý pokles reálných výnosů amerických 10letých dluhopisů poskytne podporu zlatým futures. Protože výnosy klesají, je zlato vzhledem k úročeným cenným papírům atraktivnější.“
Kontrakty se srpnovou dodávkou vzrostly na Comexu až o 0,6 % na 1 791,80 USD za unci, což je nejvyšší úroveň od roku 2012, a v Londýně se obchodovaly za 1 785,20 USD. Svého vrcholu futures dosáhly v září 2011 s cenovkou 1 923,70 USD.
Investory stále přitahují tradiční přístavy. Podíly v ETF na zlato se prudce navýšily a letos vzrostly téměř o 600 tun. Rally zažívají také těžaři. Akcie Newmont, největší světové firmy na zlato, letos vzrostly o 36 %, zatímco australský producent Evolution Mining vzrostl o 48 %.

Zdroj: Bloomberg