Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Man: Inflace přichází

Man: Inflace přichází

09.07.2020 15:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Je možné, že se finanční trhy nacházejí na začátku velkého posunu. Poprvé za posledních 40 let budeme totiž možná čelit vysoké inflaci. Na stránkách FTAlphaville to tvrdí Teun Draaisma a Ben Funnell z investiční společnosti Man Group.

Draaisma ukazuje následující schéma, které kombinuje vysokou a nízkou inflaci s jejím dalším směrem – poklesem či růstem. Za sebou tak jdou dezinflace (pokles z vysoké inflace), rostoucí vysoká inflace, reflace (nízká a rostoucí inflace) a deflace. U každého pole je vyznačena historická návratnost akcií, dluhopisů a korporátních obligací s investičním ratingem a s vysokým rizikem. Akcie si tedy podle těchto dat vedou nejlépe v období klesající inflace, nejhorší je pro ně naopak období inflace rostoucí:
inflace ekonomika

Ekonomové tvrdí, že po roce 1982 nastalo dlouhé období dezinflačních až deflačních tlaků, které nastartovala celá řada faktorů. Mezi ně patří offshoring, růst dluhů, stárnoucí populace, přechod na just-in-time výrobní procesy či rostoucí příjmová nerovnost. Celá jedna generace kvůli nim vyrostla bez toho, aby zažila vyšší inflaci, a jen ti starší si pamatují, jaké byly inflační šoky sedmdesátých let. Jak ale ukazuje následující graf, období vysoké inflace nejsou ničím výjimečným:
inflace ekonomika

Ekonomové se domnívají, že i před současnou krizí působilo v ekonomice několik faktorů zvyšujících inflační tlaky. K nim se nyní přidává mohutná fiskální a monetární stimulace, která se nese v duchu „vše, co bude třeba“ na to, aby se zabránilo kolapsu ekonomiky vyvolanému pandemií. Otázkou je, zda tato vlna stimulace skončí. Podle ekonomů ne, protože nikdo z politiků nebude požadovat utahování opasků po těch, kdo nyní drží hospodářství nad vodou.

Svou roli bude podle ekonomů hrát i růst vlivu populistických politických stran a vlád a celkově „roste srozumění s tím, že deficity budou strukturálně výše a inflace bude vyšší než v minulosti“. Na jednu stranu se tak nyní může zdát podivné, pokud někdo hovoří o vyšší inflaci, protože „všude kolem vidíme deflační signály“. A ekonomové souhlasí, že po několik čtvrtletí tyto tlaky skutečně převládnou. I tak je ovšem třeba připravit se na vyšší inflaci.

Jedním z významných signálů přicházející inflace je rostoucí korelace mezi akciemi a obligacemi. Ta rostla v minulosti předtím, než se zvedla inflace. Jenže ve chvíli, kdy se podobné signály skutečně objeví, už půjde těžko investičně reagovat. Jak ukazuje první schéma, akcie si v prostředí vysoké inflace nevedou nejlépe, podle ekonomů je kritickou hranicí inflace kolem 4 %. Jednou ze strategií, jak se proti vysoké inflaci zajistit, je nákup dluhopisů, jejichž výnosy jsou chráněny proti inflaci, orientace na hodnotové akcie a komodity, a zejména na zlato.

Zdroj: FTAlphaville


 
 
 

Čtěte více:

Další krok ECB závisí na tom, komu bude věřit ohledně výhledu inflace
19.06.2020 6:01
Další krok Evropské centrální banky, jak zvládnout nejhlubšího pokles ...
Víkendář: Co bylo v minulosti nutné, je nyní nevyhnutelné
28.06.2020 9:11
Procházíme vážnou ekonomickou krizí. Podle projekcí ECB klesne evropsk...
Inflace v Německu v červnu zrychlila na 0,8 procenta
29.06.2020 16:21
Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v červnu zrychlil na 0,8...
Inflace v eurozóně zrychlila v červnu na 0,3 procenta
30.06.2020 14:17
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červnu zrychli...

Váš názor
  •  
    13.07.2020 16:54

    Vysoká inflace nezmizela. Jen vláda USA změnila výpočet inflace v 80.letech, aby čísla vypadaly lépe. Při použití stejného výpočtu jako v 70.letech je aktuálně inflace kolem 9%.
    czinvestor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Materials Inc (07/20 Q3, Aft-mkt)
Macy's Inc (07/20 Q2)
RWE AG (06/20 Q2)
thyssenkrupp AG (06/20 Q3)
6:00Carlsberg AS (06/20 Q2)
7:00Deutsche Telekom AG (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Celk. počet žádostí o dávky v nezam.
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.