Globální aktiva v držení veřejně obchodovaných fondů (ETF) dosáhla vůbec poprvé hodnoty 7 bilionů dolarů. Přispěly k tomu masivní výdaje z veřejných rozpočtů, které finančním trhům pomohly postavit se zase na nohy. Napsal o tom list Financial Times.
Koronavirová pandemie přiměla vlády po celém světě oznámit podpůrná opatření za 20 bilionů USD. Kromě toho se snižovaly úrokové sazby a rozšiřovaly nákupy dluhopisů s cílem stabilizovat finanční trhy. Všechny tyto agresivní kroky podpořily investory, kteří do ETF nalili letos zatím nový kapitál v řádu 428 miliard USD, což je o 57 % víc než ve stejném období před rokem, konstatuje poradenská společnost ETFGI sídlící v Londýně.
Aktiva držená v ETF se na konci srpna vyšplhala na již zmíněných 7 bilionů dolarů, což je nový rekord. Teprve pak se americké akcie vyšplhaly na nová rekordní maxima, po kterých následoval výprodej technologických titulů z konce minulého a počátku tohoto týdne.
„ETF odvětví zaznamenalo za posledních 15 měsíců pozitivní čistý příliv investic, dokonce i během února a března tohoto roku, kdy se akciové trhy kvůli obavám z hospodářských dopadů šíření koronaviru stáhly do ústraní, říká Deborah Fuhrová, zakladatelka ETFGI. Mýlili se podle ní skeptikové, kteří předpovídali, že agresivní korekce na finančních trzích vyvolaná koronavirem rychlou expanzi ETF odvětví utne.
Náladu směrem k ETF ještě více umocnilo letošní rozhodnutí Fedu použít ETF navázaná na pevné výnosy ke stabilizaci dluhopisového trhu. Ze strany americké centrální banky jde o vyjádření důvěry, které zatím nemělo obdoby.
Před finanční krizí roku 2008 byla ETF považována za nevýznamnou investiční niku. Během tehdejší vážné krize se ale řadě tradičních aktivních správců peněz nepodařilo vyhnout se brutálním ztrátám, které řadu investorů přiměly k tomu hledat méně volatilní strategie zabudované v ETF.
Od začátku roku 2009 přilákali poskytovatelé ETF 4,3 bilionu USD v nových penězích. To je podle FT skutečné zemětřesení, které uvádí do pohybu změny v celém investičním odvětví.
Investiční společnosti a Vanguard se během poslední dekády staly dvěma největšími správci aktiv na světě právě tím, že agresivně rozšiřovaly svoje ETF divize. Do divize ETF v zvané iShares ETF přiteklo jenom letos v čistém vyjádření 98,6 miliardy USD. Vanguard, který je nejagresivnějším konkurentem v cenové politice v odvětví fondů, přilákal do svých ETF necelých 115 miliard dolarů a v letošním závodě o peníze investorů tedy vede.
Zbytek soutěžního pole dost pozadu. Rozhodně ale platí, že devíti z deseti největších poskytovatelů ETF letos nový byznys zatím rostl a z dvacítky největších správců ETF se letos zatím nedařilo jenom UBS a WisdomTree, který má sídlo v New Yorku.
Silnější nákupy skrze ETF také pomohly dotlačit cenu zlata v srpnu na nový historický rekord nad 2000 dolarů za unci. Za zlatá ETF investoři letos zatím utratili 51,2 miliardy USD. Hodnota aktiv v těchto nástrojích tak podle organizace World Gold Council narostla na 241 miliard dolarů.
Zdroj: FT