Uprostřed nejhorší pandemie za posledních 100 let a s ní spojeného ekonomického propadu není možná tak překvapující, že akcie klesají. Co ale může překvapit, je to, že široký americký index S&P 500 ztratil tak málo. Relativně droboučká pololetní ztráta 3,1 % je téměř nic v kontextu největšího hospodářského propad od velké hospodářské krize, napsal web etf.com
Nahoru tomuto indexu pomáhaly sektory jako technologie, zboží každodenní spotřeby a komunikační služby. Naopak energetika či finanční služby ho stahovaly dolů.
Patrné to je na výkonnosti burzovně obchodovaných fondů (ETF), která drží koncentrovanější pozici v těchto typech společností. Některá z nich se zvedla i o více než 30 % od začátku roku.
Tabulku nejlépe performujících ETF roku sestavili na webu www.etf.com. Chybí v ní zapáčená, inverzní a VIX ETP a data měří návratnost do konce června 2020:

Na prvních dvou místech skončila ETF, která se soustředí na firmy orientující se na software pro cloud computing a související služby.
Patří mezi ně firmy jako Zoom, SalesForce a Dropbox. Většina těchto portfolií se soustředí na firemní software, který se díky rozšířenější práci z domova těšil velkému nárůstu poptávky.
Na e-commerce se jako takové nesoustředí. Jsou tu ale ETF jako ProShares Long Online/Short Stores ETF the ProShares Online Retail ETF a Amplify Online Retail ETF, která se všechna soustředí na online e-commerce. U prvně zmíněného je to možná o trochu divočejší sázka, protože sází na růst e-commerce, a zároveń na propad akcií kamenných obchodů.
V tabulce jsou samozřejmě I ETF, která drží akcie firem angažujících se v rozvozu zboží. Podobné tu je třeba u O’Shares Global Internet Giants ETF, který drží megacapy jako , , Alphabet a Alibaba.
Jedno jméno, které v tabulce nemá nic společného s internetem, je ARK Genomic Revolution ETF. Je to aktivně řízený fond, který se soustředí na akcie firem působících v genomice.
Jediným fondem soustředícím se na dluhopisy je PIMCO 25+ Year Zero Coupon US Treasury Index ETF. Jde o dluhopisové produkty s jednou z nejdelších durací na trhu, což znamená, že jsou extrémně citlivé na změnu úrokových sazeb. Ty jsou nyní v blízkosti rekordních minim, a právě v tom tento fond našel oporu.
No a nakonec tu je Renaissance IPO ETF s expozicí na nové IPO díky holdingu nejlepších 80 % nových IPO podle tržní kapitalizace. Letos tato strategie fungovala, protože rostly akcie, po kterých tento fond skočil loni. Namátkou jde o tituly jako Zoom, Peloton, CrowdStrike nebo DataDog. Mnoha z nich post-koronavirové prostředí prospělo.
Zdroje: www.etf.com