Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Není mince o jedné straně

Není mince o jedné straně

05.03.2021 17:22

South China Morning Post obsáhle píše o horšící se fiskální situaci Číny. Ta je dána jednak cyklicko/pandemickými faktory, ale také strukturálním vývojem, včetně demografie. A podle některých názorů z Číny jí zhoršuje i to, že Američané „exportují své dluhy“ do zahraničí, zejména do Číny. Není to ale trochu zavádějící pohled?

1. Přebytky bez půjček nejdou: Pokud nějaká země od zbytku světa dováží více, než do něj vyváží, musí jí na to zbytek světa půjčovat. Pokud by tak neučinil, oslaboval by měnový kurz rádobydovozce, jeho chuť na importy by klesala a zároveň by rostla chuť zbytku světa na jeho exporty. To je nehodnotící konstatování, a pokud k němu chceme dávat nějaké hodnocení (tak, jak tomu je u výše zmíněného názoru), začneme se pohybovat na ošemetné stezce.

Třeba ve světě, kde je docela vzácná poptávka a panují snahy o vyšší zaměstnanost, má řada zemí snahu vyvážet a zaměstnanost si zvyšovat tímto způsobem. A jsou tak rády, pokud najdou nějakého dovozce, kterému ochotně na své dovozy půjčují. V takovém světě zřejmě žijeme, příkladem takové země může být Německo a popsaný mechanismus je dost podstatnou součástí celé ságy dluhové krize v eurozóně a pokusů o její vyřešení.

2. Čína není výjimkou: Dalším příkladem takové země půjčující světu na své exporty (a přebytky) byla hodně, a z nemalé části ještě je, Čína. Ta ve své době mohutně kupovala americké obligace (půjčovala Američanům na nákup čínského zboží). Pokud by tak nečinila, nastalo by výše popsané – renminbi by k dolaru posilovalo, celé kolečko „americké dluhopisy za čínská trička“ by se přestalo otáčet. Čína to nedělala z altruistických důvodů, ale z vlastního zájmu.

Jinými slovy to ve svém komentáři trefně popsal Michael Pettis: Říkat, že světu by neměly být nuceny americké dluhopisy, je jako říkat, že světu by nemělo být umožněno dosahovat s USA obchodních přebytků. Nebo ještě jinak: Američané nutní světu své obligace asi tak stejně, jako jim zbytek světa nutí své exporty.

3. Co kdyby.
Co by se stalo, kdyby Američané teoreticky přestali své obligace světu nabízet – přestali by si od něj půjčovat? Z hlediska řady exportujících zemí včetně Číny by šlo o vážný problém*, protože by se musely začít mnohem více spoléhat na svou poptávku, a ne na poptávku z USA. Pokud by domácí poptávka v dostatečné míře nebyla, vzrostla by domácí nezaměstnanost a nastal by ekonomický útlum.

Dlužno dodat, že Čína se o takový posun směrem k domácí poptávce (a od průmyslu ke službám) snaží, ale jde o běh na dlouhou trať. S tím, že jej znatelně brzdí každý ekonomický problém, který vše vrací do starých stimulačních kolejí (více investic, více exportů). Zdůrazňuji, že výše uvedené neříká, že ono kolečko „dluhopisy za trička“ se může točit dál a dál, že dluhy nemají svůj limit, a podobně. Jde „jen“ o to, že obratu věcí směrem k nějaké lepší a méně parciální rovnováze asi nepomáhá hodně parciální pohled na to, co se vlastně děje. I tahle mince má dvě strany.


*Co by se stalo v USA? Přestat nabízet své obligace by v principu znamenalo, že Američané jako celek by začali méně spotřebovávat (zadlužovat se) a začali by více spořit. Záleží pak na tom, v jakém prostředí by se to stalo. Pokud by třeba tyto vyšší úspory financovaly domácí investice do domácích produkčních kapacit, výsledkem by třeba bylo úplné překlopení onoho kolečka „dluhopisy za trička“. USA by začaly dosahovat obchodních přebytků a splácely své dluhy světu. Scénářů je více, ale tento tu zmiňuji proto, že ono kolečko se dříve či později bude muset zastavit, popřípadě otočit. Jde o to, jak k tomu dojde. Klíčovou roli budou hrát právě úspory Američanů, což je zase faktor, který možná plně nedoceňují Američané.


 

Čtěte více:

Běžný účet platební bilance je už půl roku v plusu
14.12.2020 10:42
I v říjnu skončil běžný účet platební bilance přebytkem, a to navzdory...
Deficit obchodu USA se zbožím byl v listopadu rekordní
30.12.2020 17:49
Deficit zahraničního obchodu Spojených států se zbožím v listopadu st...
Přebytek zahraničního obchodu v listopadu stoupl na 32,2 mld. Kč
06.01.2021 10:06
Zahraniční obchod ČR skončil loni v listopadu přebytkem 32,2 miliardy ...
Vývoz z Číny vloni navzdory pandemii covidu-19 vzrostl
14.01.2021 9:32
Export z Číny se v loňském roce navzdory pandemii zvýšil o 3,6 procent...
Ifo: Čína má největší přebytek běžného účtu, překonala Německo
22.01.2021 9:05
Přebytek bilance běžného účtu Německa se loni již pátý rok za sebou s...

Váš názor
 • JS zde hezky ilustuje
  05.03.2021 20:16

  že přes nejrůznější tvrzení zájmových skupin je podstata věcí trochu složitější..... a podstatu věcí je dobré znát :)
  Bo
 • ha
  05.03.2021 18:22

  To už je moc složité. Ale asi kombinací je hromada. Tak jak to v reálném světě chodí. Soudruzi v Číně to sepsali aby lidem připomněli že za ty problémy s dluhy můžou nevděční američani.
  HenryFord
Aktuální komentáře
21.05.2024
14:08Ifo: Konkurenceschopnost německého průmyslu se už delší dobu zhoršuje
13:52ČSOB Index bydlení: Ceny domů, bytů i pozemků v Česku začínají opět růst. Už na nic nečekejte, radí experti
13:36TOMA, a.s.: Oznámení o konání valné hromady
13:21Stát rozhodne o postoji k dividendě ČEZ do 10 dnů před valnou hromadou, návrh managementu na 52 korun na akcii nebude komentovat
13:13Nejhůře střeženým tajemstvím na Wall Street je překonání odhadů na výsledcích Nvidia, s reakcí trhu je to horší  
12:45Na Wall Street zůstal poslední medvěd, ten ale očekává pokles trhu o 20 %
11:56Spotřeba plynu v ČR dál klesá, v prvním čtvrtletí meziročně o více než čtyři procenta
11:32Inflace Fed nepotěšila? Akcie dnes klesají  
9:56PwC: Odvětví s vysokým podílem umělé inteligence vykazují nárůst produktivity
9:07Rozbřesk: Česká koruna na pozitivní vlně, jaké impulsy ji mohou posunout dál?
8:55Dividenda ČEZ, budoucnost českých sazeb a nová cílovka na Komerční banku od JP Morgan  
6:37FX Strategie: Férové nastavení očekávání pro ECB a Fed by nemělo dát eurodolaru moc prostoru, koruna v silné ofenzivě  
20.05.2024
19:01Relativita monetární restrikce
17:26Vedení ČEZ navrhlo dividendu 52 korun na akcii, 80 procent loňského očištěného zisku. Valná hromada rozhodne 24. června
17:26Pozitivní obchodování při čekání na výsledky Nvidie, ČEZ oznámil návrh dividendy  
16:53ČEZ, a.s.: Návrh dividendy společnosti ČEZ: 52 Kč na akcii, valná hromada se uskuteční 24.6.2024
15:45Investiční strategie: Nejjednodušší akciová strategie na světě
15:24Google investuje ve Finsku miliardu eur, aby podpořil umělou inteligenci
14:41Konglomeráty jsou věcí minulosti, lepší jsou jasně zaměřené firmy
13:28Poslední místa - setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v v Praze již DNES

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba