Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozdílné pohledy na nákupy dluhopisů. Pět otázek pro ECB

Rozdílné pohledy na nákupy dluhopisů. Pět otázek pro ECB

22.04.2021 6:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Trhy se státními dluhopisy se po únorovém výprodeji uklidnily. Stále se však zajímají o další informace o tom, jak to bude s monetárními stimuly, až bude zotavování z pandemie v eurozóně ustálenější. Agentura Reuters připravila pět klíčových otázek pro dnešní zasedání ECB.

1. Jak moc je ECB odhodlána držet dluhopisové výnosy na uzdě?

Tempo nákupů dluhopisů podle nouzového pandemického programu PEPP zrychlilo Podle společnosti Capital Economics dosáhlo tempo týdenních nákupů během čtyř týdnů po březnovém zasedání 16,9 miliardy eur. V prvních osmi měsících roku je ECB nakupovala v průměru tempem 14,4 miliardy eur.

Někteří analytici v tom vidí zklamání. Zápis z březnového zasedání ECB ale naznačil rozpory uvnitř banky. Její představitelé diskutovali o menším zvýšení nákupů a pak se dohodli přeporcovat nákupy na tento kvartál za podmínky, že je bude možné později zase zkrátit.

Prezidentka banky Christine Lagarde ve středu řekla, že ekonomika eurozóny pořád chodí o berlích a oporu není možné jí odebrat. Šéf nizozemské centrální banky Klaas Knot se ale domnívá, že zrychlení je přechodné, a viceprezident ECB Luis de Guindos míní, že odebrat berličky dřív znamená větší riziko, než jednat příliš pozdě.

ECB nákupy dluhopisů

2. Jaké ukazatele dluhopisových trhů ECB sleduje a jak se vyvíjejí?

ECB minulý měsíc naznačila, že je spokojená s ústupem výnosů očištěných o inflaci. Klesly také ukazatele, které sleduje hlavní ekonom ECB Philip Lane, totiž nominální dluhopisové výnosy a výnosy vážené hospodářskou produkcí. Lagardeová tak může být tlačena k tomu říct, jaké ukazatele vlastně ECB sleduje, a jak se jim vede.

ECB indikátory dluhopisy

3. Jaké jsou hospodářské vyhlídky?

Velké ekonomiky jako Francie a Německo po březnovém zasedání ECB prodloužily v rámci boje proti třetí vlně Covid-19 svoje uzávěry, což oddaluje vidinu zotavení.

Očkuje se však rychleji, podnikatelská aktivita v eurozóně se v březnu vrátila k růstu a MMF nedávno vylepšil svoji prognózu letošního hospodářského růstu eurozóny na 4,4 procenta z dosavadních 4,2 procenta.

Lagardeová by dnes ale mohla volit uměřená slova. Případné jásání by si totiž investoři mohli vyložit tak, že tempo nákupů dluhopisů by mohlo zvolnit.

ECB očkování eurozóna růst

4. Není moc brzy na to hovořit o odebírání podpory, když vyhlídky inflace jsou pořád slabé?

Inflace by v nadcházejících měsících mohla přesáhnout 2% inflační cíl ECB. V eurozóně v březnu činila 1,3 procenta a tržní inflační očekávání jsou nejvýše od počátku roku 2019.

Lagardeová by mohla zdůraznit Laneovo stanovisko, že inflaci ženou kupředu pomíjivé faktory a základní trendy jsou pořád slabé, takže ECB musí neustále udržovat svoje agresivní stimuly.

ECB eurozóna inflace

5. Jak moc ECB znepokojuje, že se zastavila německá ratifikace unijního fondu obnovy?

Odvolání německého ústavního soudu zastavilo proces ratifikace unijního fondu obnovy s kapacitou 800 miliard eur. Jakékoli zpoždění by přitom mohlo tlačit ECB k tomu, aby podpořila ekonomiku dalšími stimuly. Isabel Schnabelová z ECB už varovala, že pokusy zastavit fond obnovy by pro Evropu byly „hospodářskou katastrofou“. Německý ústavní soud v Karlsruhe ovšem klíčovou překážku pro vytvoření fondu ve středu odstranil.

Z myšlenky fondu mají v současnosti největší prospěch výnosy na periferii Evropy, které se už začaly sunout nahoru.

ECB dluhopisy periferie spready 

Zdroj: Reuters

 
 

Čtěte více:

Evropská centrální banka zrychlí tempo nákupů dluhopisů, zlepšila letošní prognózu
11.03.2021 13:56
Evropská centrální banka v příštím čtvrtletí výrazně zrychlí tempo nák...
ECB: Hodnota hotovosti v oběhu v eurozóně stále roste
23.03.2021 8:32
Bankovky a mince jsou v eurozóně stále živé a dobře se jim daří, navzd...
Artus: Fiskální expanze a normalizace monetární politiky
08.04.2021 5:59
Hlavní ekonom francouzské investiční banky Natixis Patrick Artus si vš...
Březnová inflace se v EU vyšplhala na 1,7 procent meziročně
16.04.2021 11:28
Meziroční míra inflace v zemích Evropské unie dosáhla v březnu 1,7 pr...
Týdenní výhled: Výsledková sezóna v plném proudu a ECB nechá nohu na plynu
19.04.2021 15:13
Začínající týden bude znovu hodně o firemních výsledcích, takže se můž...

Váš názor
  •  
    22.04.2021 7:00

    to jsou pojmy....ekonomika potřebuje berličky, nojo, bez berličky by se zhroutila......socialistické ekonomiky taky neustále potřebovali podporu pomocí berliček....jestli nebude problém, že do té ekonomik začínají čím dál více prudit úřednici.....jak už dlouho podporuje ECB ekonomiku? a co udělat analýzu, co tato politika nulových, záporných sazeb (cca 11 rpků) vlastně pozitivního přinesla, nebude problém že musíme mít berličky někde jinde????
    abc1
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data