Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU chce dál omezovat snahy o převzetí zahraničními firmami. Obává se čínského rozmachu

EU chce dál omezovat snahy o převzetí zahraničními firmami. Obává se čínského rozmachu

05.05.2021 15:32
Autor: ČTK

Státem podporované mimoevropské firmy budou mít zřejmě složitější cestu k veřejným zakázkám v zemích Evropské unie či k ovládnutí evropské konkurence. Evropská komise dnes představila návrh nových pravidel, která jí umožní podrobně prověřovat a omezovat velké akvizice či účast ve veřejných tendrech. Unijní exekutiva přichází s opatřením zejména kvůli obavám z rozmachu čínských firem, které EU vzhledem k jejich státním subvencím považuje za neférovou konkurenci. Aby mohlo nařízení platit, musí je schválit členské státy a Evropský parlament. Číny a některých dalších asijských zemí se týká i další dnešní návrh komise. Týká se dovozu.

EU má již několik desítek let podrobná pravidla regulující státní podporu pro vlastní firmy. Dosud však neřešila tento problém u společností ze třetích zemí. "Chceme, aby všechny firmy, které podnikají v Evropě, ať pocházejí odkudkoli, respektovaly naše pravidla," prohlásila dnes místopředsedkyně EK pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová, podle níž nová pravidla zajistí spravedlivé podmínky pro firmy z celého světa.

Podle návrhu komise budou mimoevropské firmy povinně hlásit svůj záměr převzít jakoukoli společnost z EU s ročním obratem na unijním trhu nejméně 500 milionů eur (13 miliard Kč), pokud bude státní příspěvek činit nejméně 50 milionů eur. Stejnou povinnost budou mít společnosti v případě, že budou mít zájem o veřejnou zakázku přesahující 250 milionů eur (6,5 miliard Kč). Komise však bude moci zahájit podrobné šetření podle vlastního uvážení i v jiných případech.

Po posouzení bude moci unijní regulátor nařídit firmám nápravu situace, například vrácení části státní pomoci, nebo bude moci operaci zcela zakázat. Podle Vestagerové se bude nařízení týkat bez výjimky firem ve všech odvětvích. Společnostem, které by nová pravidla porušovaly, hrozí pokuta až do výše deseti procent z jejich ročního obratu.

Představitelé komise sice ve vztahu k nařízení přímo nehovoří o Číně, která je po USA druhým největším obchodním partnerem EU, avšak právě sílící globální velmoc v minulosti kvůli státním subvencím pro firmy opakovaně kritizovali.

"EU je nejotevřenější trh na světě. Ale otevřenost je spojena s férovostí," uvedla dnes šéfka EK Ursula von der Leyenová, která loni vyjádřila pochybnosti právě na adresu férovosti konkurence čínských firem.

Komise návrh představila v době, kdy zhoršily vztahy mezi Bruselem a Pekingem sankce, které EU v březnu uvalila na několik čínských představitelů kvůli porušování práv ujgurské menšiny. Peking reagoval odvetnými postihy vůči skupině unijních činitelů. Unie sice v prosinci s Čínou dojednala přelomovou investiční dohodu, na její nutnou ratifikaci členskými státy a Evropským parlamentem však i kvůli tomuto sporu zatím nedošlo.

"Probíhají technické přípravy k ratifikaci. Ale ratifikační proces nelze oddělit od vyvíjející se dynamiky širších vztahů EU s Čínou," řekl dnes novinářům místopředseda komise Valdis Dombrovskis, podle něhož jsou čínské sankce neakceptovatelné.

Dnes navržené nařízení musí získat podporu většiny členských zemí, které jsou však v pohledu na budoucí přístup k čínským firmám rozdělené. Některé země chtějí vůči Pekingu ve shodě se Spojenými státy zaujmout tvrdší postoj, další státy v čele s Německem jsou však s ohledem na obchodní zájmy opatrnější.

Menší závislost na dovozu z Číny

Kromě toho hodlá EU snížit závislost na dovozu některých klíčových materiálů a produktů zejména z Číny a dalších asijských států. Evropská komise dnes v rámci aktualizované průmyslové strategie identifikovala skupinu strategických komodit, v jejichž výrobě by měly být členské státy EU soběstačnější. Patří mezi ně například látky k produkci léků, polovodiče či průmyslově využívané chemikálie.

"Skutečná průmyslová revoluce začíná nyní, pokud nasměrujeme ty správné investice do klíčových technologií," prohlásil eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Nová průmyslová strategie je podle něj zároveň šancí podpořit evropské firmy na cestě k ekologicky šetrnému a digitálnímu hospodářství, k čemuž je určen například mimořádný fond postpandemické obnovy.

Pandemie covidu-19 podle Bruselu odhalila rizika spojená s přílišnou závislostí na dovozu léků a dalších zásadních věcí, u nichž v době zavírání hranic hrozil nedostatek. Komise v uplynulých měsících analyzovala na 5200 produktů, které unijní země dovážejí zvláště z asijských států. Celkem 137 z nich patří do strategicky významných odvětví jako je farmaceutický průmysl a EU je na jejich dovozu podle analýzy příliš závislá. Více než polovina dovozu v této skupině míří do EU z Číny, zanedbatelný není ani podíl dalších zemí jako Vietnam či Brazílie.

Zvýšení produkce v Evropě může podle komise mimo jiné přinést nová pracovní místa či obnovit hospodářský růst. Někteří kritici však varují, že vyšší výroba některých látek může přinést novou ekologickou zátěž. Omezování levného dovozu zase podle nich vést ke zdražení výrobků.

 

Čtěte více:

Děkujeme za dohled. Alibaba dostala rekordní pokutu a děkuje regulátorům
12.04.2021 11:13
Rekordní pokutu 18 miliard jüanů, v přepočtu 60 mld. Kč, udělil čínsk...
Komoditní otázka
14.04.2021 16:56
Naše domácí stavebniny mohly nedávno překvapit své zákazníky tím, že s...
Čínská ekonomika zaznamenala rekordní meziroční vzestup o 18,3 procenta
16.04.2021 8:21
Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o rekordních 18...
Fidelity: Čínské akcie čekají turbulence a dluhopisy počítají s růstem ekonomiky
23.04.2021 6:06
Číně se podařilo zvládnout pandemii velmi dobře a od loňského dubna ne...
Zisk čínských průmyslových firem ve čtvrtletí vzrostl o 137 procent
27.04.2021 8:55
Zisk čínských průmyslových firem v prvním čtvrtletí letošního roku vzr...
Víkendář: Tři africká esa
01.05.2021 9:24
Potenciál pro prudký ekonomický rozvoj Afriky je podle některých názor...

Váš názor
  •  
    05.05.2021 16:21

    "Skutečná průmyslová revoluce začíná nyní, pokud nasměrujeme ty správné investice do klíčových technologií,"...jenom aby ten úředník poznal co je to správné a klíčové....
    abc1
Aktuální komentáře
28.05.2023
10:07Víkendář: Fed nesmí signalizovat, že je hotov
27.05.2023
15:45Relativní návratnost technologií na historických rekordech. Relativní valuace na historickém standardu
8:44Víkendář: Bankovní systém musí být skutečně odolný, ne pouze iluzí stability
26.05.2023
22:00Technologie vytáhly Nasdaq na roční maxima; řešení dluhového stropu se přiblížilo  
17:31Akcie rostou na zprávách o blízkosti dohody o dluhovém stropu  
17:11Zachránil ChatGPT akciový trh?
15:20Ark Invest: AI zvýší konkurenci firmám, jako je Amazon. Zdaleka nejvíce robotů má Tesla
13:24Perly týdne: Jestřábí pauza ve zvedání sazeb a opakování boomu dvacátých let
11:30Nejlepší tradeři všech dob: Mark Minervini aneb jak vydělat 33.500 procent za pár let
10:54Cena plynu pro evropský trh pokračuje v poklesu na nové dvouleté minimum
10:49Bílý dům a republikáni se blíží dohodě o navýšení dluhového stropu, píší média
9:53Kariérní příležitost: Staň se součástí týmu Patria.cz, který vytváří nejen investiční zpravodajství a inspiraci
9:05Premiér Fiala: Euro není tématem tohoto volebního období. Po prosazení úspor se zaměříme na velké strategické projekty
9:03Rozbřesk: Navýšení dluhového stropu - o krok blíž k dohodě
8:59Trhy jsou v závěru týdne nejisté kvůli americkému dluhovému stropu. PPF kupuje hráče v samoobslužné logistice a ecommerce, euro v Česku podle Fialy není tématem tohoto volebního období  
6:15Neprávem opomíjené japonské akcie? Buffett ukazuje, „jak levné to místo je“
25.05.2023
22:02Nvidia svými výsledky zvedla Nasdaq o 1,7 %  
18:34Férová hodnota amerických akcií podle Bank of America. Něco pro valuační fajnšmekry
16:53SAB Finance a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu konanou dne 28.06.2023
16:45WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění Výroční finanční zprávy za rok 2022

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data