Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
A co Japonsko?

A co Japonsko?

11.06.2021 19:00

John Cochrane prý poslední dobou dostává často otázku „a co Japonsko“. A to ve vztahu s americkými dluhy, fiskální expanzí a plánovanými investicemi do infrastruktury. Ekonom tvrdí, že to naopak bude on sám, kdo se začne na onu otázku ptát. Jeho pohledu si nesouhlasně všímá další hospodářstvíznalec Michael Pettis. Takže „a co Japonsko?“.

1. Japonsko podle Cochraneho: Ekonom se řadí k těm, které znepokojuje vývoj amerických dluhů a inflace. Jako námitku proti svému pohledu prý často slyší, že Japonsko má dluhy hodně vysoko a žádná inflace ani krize se tam nedostavila. Načež pan Cochrane reaguje s tím, že ne každá vysoce zadlužená země je tak „happy“ jako Japonsko. A je také namístě se ptát, co tato země za své dluhy vlastně dostala.

Jinak řečeno, pan Cochrane tvrdí, že i když jsou japonské vládní dluhy udržitelné, nemusí to platit jinde. K tomu japonská ekonomika dlouho roste jen minimálně, inflace je nízko, sazby u nuly od devadesátých let. Takže se můžeme ptát, co dosáhnou masivní investice do infrastruktury v USA, když v Japonsku je jejich výsledek takový, jaký je. K tomu pan Cochrane dodává, že pomalý japonský růst je dán mikroekonomickými faktory, jako jsou daně, regulace, produktivita a k tomu se přidává demografický vývoj.

2. Japonsko a USA podle Cochraneho. Ekonom se věnuje i srovnání Japonska a Spojených států s tím, že japonské dluhy jsou na rozdíl od USA drženy zejména domácími subjekty a centrální bankou. Americké dluhy jsou krátkodobější povahy a celkově jsou náchylnější na odliv kapitálu. Japonsko také drží zahraniční aktiva díky tomu, že dosahuje obchodních přebytků (půjčuje zbytku světa na to, aby si koupil jeho exporty a jako země je čistým věřitelem). Spojené státy jsou v opačné pozici. Nejrelevantnější je ale podle ekonoma to, že Japonsko na rozdíl od USA nemá podfinancované fondy pro zdravotní a sociální péči. Tedy v celku argumenty, které zjednodušeně řečeno vyznívají tak, že Spojené státy by se neměly pouštět „do velkých akcií“:

3. Japonsko podle pana Pettise: Michael Pettis si všímá úvahy pana Cochraneho a nesouhlasí. Přesněji řečeno, je ohledně USA větším optimistou a poukazuje v této souvislosti na další rozdíly mezi Japonskem a touto zemí. Které ale na rozdíl od výše uvedeného nahrávají spíše tomu, aby investice do americké infrastruktury přinesly své ovoce.

Pan Pettis hovoří o tom, že Japonsko vstoupilo do období rostoucích dluhů v době, kdy již bylo „masivně přeinvestováno“. To, že další investice zvedaly míru zadlužení, je důkazem, že dobré investiční příležitosti již byly vyčerpány a nové investice se jednoduše nezaplatily. Mimochodem, pokud to čtenářovi připomíná můj článek z minulého pátku, hovořící o tom, že „Čína již není Polaris“, nejde o náhodu. Logika je totiž úplně stejná.

Není ale možné, že přeinvestovány jsou i Spojené státy? Pan Pettis tvrdí, že podle řady ekonomů tomu tak není. A pak by investice do infrastruktury dopadly jinak než v Japonsku. Jejich produktivita by ve výsledku znamenala i pokles míry zadlužení, ne její růst.

K tomu pan Pettis poukazuje na to, že v Japonsku má spotřeba mnohem menší podíl na produktu/agregátní poptávce než v USA, a naopak investice tu hrají daleko větší roli. Podle ekonoma se tak v Japonsku nezvedne ekonomický růst do té doby, dokud nedojde ke strukturálnímu posunu v poptávce směrem od investic (a exportu) k spotřebě domácí. Což vyžaduje strukturální posun v příjmech (tedy ne na nabídkové straně ekonomiky, jak tvrdí pan Cochrane). A opět – pokud čtenářovi připadá toto téma podobné jako u Číny, nejde o náhodu.

4. Jak to je?
Pokud si chce čtenář tvořit názor na to „kdo tu má pravdu“, nepomohu mu, protože já se do takových cvičení již nepouštím. Už proto, že pravdu lze jen těžko nějak „mít“. Já tu vnímám, že Japonsko bývá často zmiňováno jako příklad mnoha věcí (nejednou i ve vztahu k Evropě). A jak vidíme, může sloužit za základ i dosti odlišných názorů, a to i lidí, kteří rozumí svému řemeslu. Stejně jako řada dalších „důkazů“ čehokoliv v místě i v čase. Otázka pak spíš je, jak relevantní tyto „důkazy“ jsou.

 

Čtěte více:

Do práce na čtyři dny v týdnu? Stále oblíbenější trend, a produktivitu prý nic nestojí
07.03.2021 16:21
Když si svět začínal loni zvykat na lockdown, udělala tisícovka zaměst...
Japonský HDP koncem roku rostl pomaleji, než se předpokládalo
09.03.2021 10:10
Japonská ekonomika rostla v závěru loňského roku pomaleji, než se před...
Money&Banking: Centrální banky by neměly být zajatci trhů
19.05.2021 5:55
Centrální banky se během pandemie snaží pomoci všem možným částem ekon...
Japonská ekonomika v prvním kvartále propadla anualizovaně o 5,1 procenta
18.05.2021 8:47
Japonská ekonomika kvůli dopadu koronavirové pandemie na spotřebu na z...

Váš názor
  •  
    11.06.2021 20:12

    Myslím si, že dokud USD výrazně dominuje coby rezervní měna, nelze USA s ostatními zeměmi srovnávat. USA mají unikátní postavení, které může ohrozit jen odmítání USD zbytkem světa. Pokud se tak nestane, budou USA v pohodě ať budou investovat nebo nebudou.
    Jan47
Aktuální komentáře
05.05.2025
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)