Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Natixis: Posunuly se vyspělé země z deflační rovnováhy do rovnováhy inflační?

Natixis: Posunuly se vyspělé země z deflační rovnováhy do rovnováhy inflační?

23.06.2021 5:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Diskusím o dalším vývoji na kapitálových trzích a ve světové ekonomice nyní zřejmě dominuje téma inflace. Věnuje se mu i francouzská investiční banka Natixis, která se ptá, zda se vyspělé země posunuly z deflační rovnováhy do rovnováhy nové, inflační.

Natixis píše, že před pandemií dominovaly ve vyspělých zemích deflační tlaky, které byly dány útlumem agregátní poptávky. Přesněji řečeno, převisem zamýšlených úspor nad poptávkou po nich. A to je podle banky zase důsledkem toho, že příjmy se stále více odchylovaly směrem od mezd k ziskům. Docházelo tak k poklesu reálných sazeb, který však nevedl ke snížení úspor, ale byl naopak doprovázen rostoucími úsporami. Ty nebyly plně využívány na investice, proto byly výsledkem zmíněné deflační tlaky „potvrzené nízkou úrovní celkové inflace“.

Vývoj inflace ve vyspělých zemích (aproximovaných Spojenými státy, eurozónou, Japonskem a Velkou Británií) ukazuje následující graf:

Posunuly se vyspělé země z deflační rovnováhy do rovnováhy inflačnínováhy inflační

Podle Natixisu je slábnutí poptávky relativně k nabídkové straně ekonomiky „evidentně zapříčiněno posunem příjmů směrem od zaměstnanců“. Což banka dokládá grafem, který srovnává vývoj reálných mezd ve vyspělých zemích na straně jedné a produktivitu na straně druhé. Zřejmá je rostoucí mezera, podle které mzdy dlouhodobě zaostávají za produktivitou:

inflace deflace ekonomika

Jak bylo zmíněno, nyní se ale nehovoří o riziku deflace, nýbrž vyšší inflace. Natixis k tomu uvádí, že pokud by takové riziko skutečně hrozilo, muselo by ve vyspělých zemích dojít k významnému strukturálnímu posunu, který by změnil nerovnováhu na trhu úspor. Tedy ke změně, která by zvedla poptávku po úsporách relativně k jejich nabídce. Jak by k tomu mohlo dojít?

Ekonomové banky míní, že v zásadě dvěma způsoby. Za prvé, pokud by se zvýšily fiskální deficity natolik, že by to vedlo k eliminaci popsané mezery mezi nabídkou a poptávkou po úsporách. A za druhé, pokud by došlo ke změně v rozdělení příjmů – k jejich posunu směrem k těm, kteří pobírají mzdy. Dochází k něčemu takovému?

Natixis na základě dat z minulého roku tvrdí, že sice vzrostly fiskální deficity, ale spolu s nimi i míra úspor. Na počátku roku 2020 pak sice ve vyspělých zemích došlo ke zvýšení podílu mezd na celkových příjmech, ale pak přišel opět obrat k poklesu jejich podílu. K tomu nepřišla žádná výraznější změna v bilancích běžných účtů vyspělých zemí. Natixis tak dochází k závěru, že inflace sice může být nyní ovlivněna vývojem cen komodit, ale celkově se nenacházíme v prostředí nové inflační rovnováhy. Naopak, přetrvávají strukturální deflační tlaky.

Zdroj: Natixis

 

Čtěte více:

Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Webinář zdarma s hlavním analytikem Patrie již dnes od 15:00
23.06.2021 11:24
Inflace a její odrazy na trzích, palčivá otázka dočasnosti či vytrvalo...
Fidelity: Proč to budou mít komoditní akcie v budoucnu jednodušší než akcie technologických firem?
18.06.2021 10:56
Pro akcionáře nastaly po finanční krizi v letech 2008/09 zlaté časy. A...
Perly týdne: Zlatý trojúhelník akciové dokonalosti, americká inflační výjimka
18.06.2021 12:45
Adam Parker patří mezi ty, kteří hovoří o atraktivitě akcií ropných sp...
Čínská brzda, americký plyn a pestrost inflačních režimů
18.06.2021 19:06
Současná čínská úvěrová brzda ovlivňuje i americkou nohu na plynu. Trh...
Ve druhé polovině roku výrazný inflační obrat, tvrdí ekonom Rosenberg. Růstové tituly opět potáhnou
21.06.2021 10:33
Jak interpretovat reakci dluhopisového trhu na páteční slova Jamese Bu...

Váš názor
 •  
  23.06.2021 9:46

  Myšlenka, že úspory nedokáží najít své uplatnění je obvinění ekonomického systému z trvalého selhání v oblasti alokace kapitálu (právní prostředí, ochota riskovat, byrokratické překážky, korupce, mezinárodní překážky, nedostatečná unifikace norem...). Neboli přesně v tom, v čem byl před pár desítkami let dnešní ekonomický systém o parníky lepší než ten socialistický.
  dan_tencl
  • Zkoušeli jste bez úspěchu získat půjčky od bank?
   24.06.2021 20:08

   Zkoušeli jste bez úspěchu získat půjčky od bank? Naléhavě potřebujete peníze, abyste se dostali z dluhů? Potřebujete peníze na rozšíření nebo založení vlastního podnikání? Poskytujeme půjčky s tvrdými penězi a všechny ostatní typy půjček s úrokovou sazbou od 3% do 5%. Poskytujeme půjčky NationWide v rozmezí od 3 000,00 do 100 milionů USD / POUNDS / EURO. Financujeme 100% a LTV 75% -85% na pořízení nemovitosti, Odpovězte na tento whatsapp: +447451280545 nebo e-mail: sllcapitaluk@gmail.com
  •  
   23.06.2021 18:10

   Tak když se to leje do nemovitostí. Tsss
   Ten, který tančí s papoušky
   •  
    23.06.2021 18:45

    No jo, ale alokace do nemovitostí je následek, ne příčina, investoři mají své racionální zdůvodnění proč se nehrnou jinam.
    dan_tencl
    •  
     23.06.2021 19:15

     Jo, jsou připosraní na něco jiného. Garsonka v paneláku to prostě jistí. Proč podnikat? Proč investovat aktivně? Proč? Proč vůbec něco dělat? On to udělá někdo jiný přeci!
     Ten, který tančí s papoušky
  •  
   23.06.2021 15:23

   Úspory ale přece mají vždy jen jediné uplatnění. Odsunutí spotřeby/investic do budoucnosti. Představa, že zde existují úspory, o které se mají ucházet ekonomicky aktivní investoři, kteří si ty úspory půjčí na pořízení investic, je zcela nekompatibilní s principy, na nichž stojí současný peněžní a bankovní systém. Abych to řekl tak nějak polopaticky, investoři nepotřebují, aby jim někdo půjčoval svoje úspory. Banky jim totiž půjčí zbrusu nově vytvořené peníze a střádaly a jejich úspory k tomu vůbec nepotřebují.
   Richard Fuld
   • Richard
    23.06.2021 17:41

    Poslední věta je unikátní. Domnívám se, že přesně takto uvažuji absolventi, jež vystudovali ekonomii přibližně v poslední dekádě.
    x2
    • Re: Richard
     24.06.2021 12:54

     Tady nejde o způsoby ekonomického uvažování. Tady jde o fakta. A ano tato fakta platí na 100% v lidské historii teprve několik dekád, konkrétně od roku 1971. A je pro mě zklamáním, že tak dlouhá doba nestačila k tomu, aby se s těmito fakty seznámila i veřejnost (včetně té odborné a včetně některých významných vysokoškolských profesorů), která často namísto respektování faktů věří naprostým bludům.
     Richard Fuld
     • Richard
      24.06.2021 13:19

      Otázka je, komu taková fakta slouží a zdali ta fakta byla vytvořena monopolem moci či konkurenčním prostředím.
      x2
      • Re: Richard
       29.06.2021 14:02

       To sice je otázka, ale značně hloupá. :-)
       Richard Fuld
      • Re: Richard
       24.06.2021 13:22

       Empirismus
       Ten, který tančí s papoušky
       •  
        24.06.2021 13:37

        Ano, empirismus mocných bez možnosti jakékoliv konkurenční soutěže.
        x2
        •  
         24.06.2021 14:50

         Ne, tím chci říci, že je to na základě pozorování, zkušenosti.
         Ten, který tančí s papoušky
         •  
          24.06.2021 14:52

          Ano, ale těch nikým nevolenych mocných.
          x2
     • Souhlas
      24.06.2021 13:02

      Souhlas. Mě osobně to bylo vtloukáno do makovice. Že investice se dělají z úspor. A tím není řečeno, že to je nějaké syslení peněz do štruzoku a pak investice. Může to být prostě jenom zefektivnění, modernizace, reprodukce, atd. To jsou také úspory. Například tenhle stát to absolutně nechápe. EU jako instituce je na tom o trochu lépe.
      Ten, který tančí s papoušky
    • Re: Richard
     23.06.2021 17:49

     Ale tak to prostě je. Chcete si otevřít hospodu? Za A) půjčíte si peníze své tchyně a ta vás potom otráví B) půjčíte si banky peníze... Bé je správně. Protože když už vyhazovat peníze, tak ne svoje ani tchyně. Ale banky.
     Ten, který tančí s papoušky
   •  
    23.06.2021 17:19

    Ne, úspory střádalů potřebují. Nové peníze emitované půjčkami v bankách jsou možné jen v povoleném procentu ke stávajícím vkladům (v americe v jiném procentu než v Evropě, ale principiálně stejně). Když nejsou úspory, nelze vytvářet půjčkami oběživo.
    dan_tencl
    •  
     24.06.2021 13:12

     Bohužel jste obětí velmi rozšířeného akademického omylu nazývaného multiplikace vkladů. Ve skutečnosti banky tím, že půjčují klientům peníze, ty vklady v tom okamžiku vytvářejí (tedy ani žádné "předem" mít nepotřebují). Povinné minimální rezervy jsou jen nesmyslný anachronismus (mnoho centrálních bank má nastaveny PMR na 0%) a nefungují tak, jak si mnozí laici představují, tedy že banka vezme 2% vkladů a převede je povinně na rezervní účet do centrální banky. Banky si likviditu (aktuálně ve výši 2% vkladů), kterou drží jako povinné rezervy u ČNB, musí půjčit od ČNB. V rámci plnění povinnosti držet PMR zůstává vklad klienta samozřejmě celý. Banka drží na rezervním účtu půjčenou likviditu ve výši 2% vkladů jaksi "navíc". K tomu, aby banka mohla půjčovat další a další peníze a tím vytvářet další a další vklady (tedy další a další bezhotovostní peníze) potřebuje dostatečný vlastní kapitál. Kolik vlastního kapitálu k tomuto banka potřebuje, určují pravidla kapitálové přiměřenosti bank. Současně platí, že peníze zase zanikají v okamžiku, kdy dlužníci své dluhy bance splácejí. Pokud roste objem peněz, je to zpravidla tím, že rychlejším tempem banky půjčují než dlužníci bankám splácí. Pořád je tady ale omezení bank výší jejich vlastního kapitálu a pravidly kapitálové přiměřenosti. Žádné vklady se nikde nemultiplikují a banky skutečně vklady k půjčování peněz (a v podstatě ani k ničemu jinému) nepotřebují. Pokud banky o vklady soutěží, není to z toho důvodu, aby mohly poskytovat více úvěrů.
     Richard Fuld
 • Deflační rovnováha
  23.06.2021 7:19

  Tady někdy v posledních 60 letech byla deflace? A deflační rovnováha? Nemůžeme se zaměřit na normální stav, to jest inflace 0%?
  Pracovitý Prosecký
  • Re: Deflační rovnováha
   23.06.2021 17:18

   Ne, úspory střádalů potřebují. Nové peníze emitované půjčkami v bankách jsou možné jen v povoleném procentu ke stávajícím vkladům (v americe v jiném procentu než v Evropě, ale principiálně stejně). Když nejsou úspory, nelze vytvářet půjčkami oběživo.
   dan_tencl
  • Re: Deflační rovnováha
   23.06.2021 8:40

   samozřejmě i vědecké výzkumy potvrzují, že nejlepší inflace je 0%....ale mě se hlavně líbí argument, že se jedná o inflaci dočasnou.....tj. jednorázově se zdraží o 100 % a nedejbože, pokud by příští rok došlo k poklesu o 1% tak budou kašpaři z CB řvát, že máme deflaci....
   abc1
   •  
    23.06.2021 9:52

    Zda jde o dočasnou inflaci nebo ne je otázka za miliardy. V dobách bezprecedentně nafouklých rozvah centrálních bank různě kvalitními aktivy je měnově možné vlastně všechno, předvídatelnost v dlouhém období žalostná. A proto nejde až tak o výši té dočasné inflace, jako spíš o to, jaké bude prostředí pro dobu do další krize a jak dlouho to tak vydrží.
    dan_tencl
Aktuální komentáře
31.07.2021
15:36Nevyužité kapacity USA a přesun k novému normálu
8:15Víkendář: CBDC jako konec 800 let starého bankovního systému?
30.07.2021
22:01Wall Street končí týden v rudé  
17:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
17:25Americké akcie, čínská karta
17:02Co přijde po skvělých výsledcích? Obavy drží akcie níž, stoupá zájem o dluhopisy  
17:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva společnosti TMR, a.s.
17:00TMR Finance CR, a.s.: Pololetní zpráva společnosti
16:32Chevron a Exxon se vezou na vlně plastů. Jejich zisky jsou největší od dob před pandemií
16:21Čínské politbyro slibuje podporu ekonomiky a větší dohled nad IPO, internetové firmy čeká větší regulace
15:37Čísla UniCredit přinesla optimismus. Možné převzetí potížisty akciím vrásky nedělá
14:22Na trzích nás čeká tvrdá jízda po výmolech, varuje JPMorgan
13:03Perly týdne: Připomínka let 2009 – 2010, čínské politické riziko a nové ziskové vrcholy
12:57Eurozóna venku z recese. Ceny energií ale sílí, upozorňuje ekonom Dufek
12:21Analytik k výsledkům Amazonu: Management polekal investory konzervativním výhledem  
12:11Inflace v eurozóně se v červenci se vyšplhala na 2,2 procenta. Hlavně kvůli cenám energií
11:54EU hlásí prudké hospodářské zotavení. Německo se vrátilo k růstu
11:11Solidní sada čísel Erste může dát akciím impuls, říká analytik Michal Křikava  
10:46Evropa se snaží korigovat úvodní ztráty. Závěr týdne kazí Amazon, ustal i růst v Číně  
9:43Petr Dufek: Slabé oživení ekonomiky za druhý kvartál nelze označit jinak než zklamáním

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data