Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč se do toho hrabou?

Proč se do toho hrabou?

13.08.2021 17:15

Diskusí nad dalším vývojem monetární politiky v USA i jinde se občas implicitně (občas explicitně) vine otázka ve stylu „proč se do toho vůbec hrabou?“. Tedy proč nenechají centrální banky věcem volný průběh a nenechají trhy, aby nastavily ty správné, přirozené sazby. Odpovědí může být samozřejmě bezpočet, já bych rád poukázal na jeden, podle mne klíčový aspekt celé věci.

1. Hodně úspor, jejich cena dole: Vezměme si zjednodušený příklad. Ekonomiku, kde panuje relativně velká tendence k úsporám, která tlačí dolů jejich cenu – sazby. A požadovanou návratnost u investic obecně – u reálných investičních projektů, i u těch existujících, zastupovaných například akciemi. Co to znamená v praxi? Ona tendence spořit vede k tomu, že lidé kupují akcie, dluhopisy za stále vyšší a vyšší ceny, zároveň jsou ochotni investovat do reálných projektů s nižší a nižší návratností.

Třeba akcie, která vynáší roční dividendu 10 , se tak nejdříve obchoduje za 100 , postupně ale její cena vzroste na 200 . Takže nejdříve nabízí 10 % návratnost, ale pak už jen 5 %. Investiční projekt do výroby trpaslíků porovnatelného rizika jako ona akcie stál 200 milionů a měl vynášet 10 milionů ročně (tedy 5 % ročně). Na počátku neprošel, protože požadovaná návratnost byla oněch 10 % a tudíž na ní nedosáhl. Když ale požadovaná návratnost kvůli přetlaku úspor klesla na 5 %, oněch 10 milionů bylo investováno a na trh začali proudit vkusní zahradní trpaslíci.

2 . Odklon od rizika: V této ekonomice se tak nakonec vyrovnala nabídka a poptávka po úsporách a to při velmi nízkých sazbách a požadované návratnosti. Vše fungovalo jako na drátkách, nebylo nutno, aby kdokoliv nějak zasahoval do sazeb, peněžní nabídky a podobně. Dejme ale nyní tomu, že nyní přijde nějaký šok, který prudce zvedne averzi k riziku, která se projeví i tím, že vzroste poptávka po penězích. Ne v tom smyslu, že lidé by najednou chtěli „víc peněz“, ale v tom smyslu, že nechtějí držet nic jiného, než peníze. Žádné akcie, žádné podíly ve společnostech, firemní dluhopisy… místo toho všeho jen peníze/likviditu

Takovým zvratem v ději se dostaneme do situace, kdy (i) celkově stále panuje velká tendence spořit (dávat ze svých příjmů méně na spotřebu), možná ještě větší, než dříve. A zároveň (ii) panuje velká poptávka po hotovosti. Tento druhý faktor znamená, že nastane velká snaha prodávat všechno od akcií a dluhopisů až po podíly v neobchodovaných firmách. Ceny těchto investičních aktiv jdou dolů a sazby prudce nahoru. Ne proto, že by lidé najednou začali mnohem méně spořit, ale proto, že jako formu svých úspor nechtějí nic jiného než hotovost. A té je najednou nedostatek, její cena jde nahoru, cena aktiv dolů (podobně bychom ale mohli uvažovat o opačném případu).

3 . Volba: Takže společnost, která v takové ekonomice žije, nyní volí. Může vše nechat tak, jak je. Pak se ale bude střetávat ona tendence k úsporám s tím, že nositelem úspor jsou peníze a zatímco cena úspor by sama o sobě byla velmi nízko, cena peněz/likvidity jde prudce nahoru. Takže se mimo jiné snižuje počet atraktivních investičních projektů, klesají reálné investice, padá ekonomická aktivita, zaměstnanost...

Alternativně se v tomto hypotetickém příkladu mohou lidé rozhodnout, že do ekonomiky tedy pošlou více peněz. Tak, že založí instituci, která bude zrcadlově dělat to, co dělají oni: Bude od nich kupovat aktiva a dávat jim za ně nově vytvořené peníze (kryté oněmi nakoupenými aktivy). Tím by se dosáhlo toho, aby nerostly sazby tažené nahoru vyšší poptávkou po likviditě a namísto toho stále odpovídaly tomu, co se děje v reálné ekonomice – tendenci spořit/investovat.

Neznám případ, kdy by se současná společnost ve snaze řešit podobné případy a jejich variace vydala prvním směrem, druhý dominuje. Výše uvedené přitom není hodnocením toho, zda jde o dobrou, neřkuli nejlepší volbu, kdy by tomu tak mohlo být, kdy ne, zda vůbec na dané úrovni existuje „čisté“ řešení a podobně. Jde jen o pokus ukázat ve velmi omezeném formátu důležitou součást toho „proč se do toho hrabou“. 

4 . Teoreticky by to šlo: Na samotný závěr dva grafy, které ukazují dva pokusy o odhad toho, čemu se říká neutrální sazby. Tedy sazby, které bychom v kontextu výše uvedeného mohli vnímat jako onu (rovnovážnou) cenu úspor neovlivněnou cenou jejich nosiče, tedy peněz.

1

Zdroj: FRBNY

Mohla by se pak nabídnout otázka, proč centrální banky do ekonomiky nedodávají (či neodčerpávají) přesně tolik likvidity, aby se sazby držely právě na této neutrální úrovni zobrazené v grafech. Jedním z důvodů je, že odhady rovnovážných/neutrálních sazeb se nejednou výrazně liší. Jinak řečeno, teoreticky výši neutrálních sazeb známe. Je to ale podobné, jako s oním ekonomem na pustém ostrově. Který bez otvíráku na konzervy přemítá o tom, co by teoreticky dělal se svou konzervou, kdyby otvírák měl.


Čtěte více:

Cena baterií již klesla o 97 %, potřebujeme ale ještě větší pokles
13.08.2021 14:09
Jeden z plánů na vyšší využití obnovitelných energií by se mohl jmenov...
Rozbřesk: Evropa a Asie jedou po jiných covidových kolejích
13.08.2021 9:21
Akciové trhy dobývají nová maxima, tedy alespoň v USA. Zdá se totiž, j...
Perly týdne: Čas pro investice do silných společností, býčí signály na ropě a ne tak drahý americký trh
13.08.2021 12:21
Výnosy obligací se stabilizují a to by mělo stačit cyklickým akciím na...
Americká investiční firma chce převzít německý zverimex Zooplus za tři miliardy eur
13.08.2021 15:03
Americká investiční společnost Hellman & Friedman podala nabídku na př...
Pavol Mokoš: Akcie ČEZ potáhne nahoru cena elektřiny
13.08.2021 15:29
Tento týden přinesl na pražské burze pěknou řadu korporátních zpráv. K...

Váš názor
  •  
    14.08.2021 10:53

    Z grafu je patrné, že R-star před rokem 2009 se výrazně liší od R-star po roce 2009. Rovnovážná sazba je tedy zřejmě funkcí QE. Takže bychom museli měnit objem QE tak dlouho až bychom dosáhli takové rovnovážné sazby, která by se nám líbila.
    Jan47
  •  
    13.08.2021 18:22

    no a nejsou ty údajné "úspory" způsobeny centrálními bankami, tím, že provádí QE??? kdyby ECB nekupovala řecký odpad, tak tam jistě sazby vyšší, než když je nakupuje.....a co dělá FED aby udržel sazby dole??? taky kupuje měsíčně za 120 mld. dluhopisy.....
    abc1
Aktuální komentáře
16.07.2025
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  
8:12Dohoda s Vietnamem je podle Trumpa takřka hotová, USA oznámí cla pro menší země
6:22Digitální měny centrálních bank – jaký je potenciál v Evropě a v USA a jaké jsou u nich optimální sazby

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m