Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cena baterií již klesla o 97 %, potřebujeme ale ještě větší pokles

Cena baterií již klesla o 97 %, potřebujeme ale ještě větší pokles

13.08.2021 14:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Jeden z plánů na vyšší využití obnovitelných energií by se mohl jmenovat „všechno na elektřinu“. S tím, že její výroba by byla zaměřena na technologie bez uhlíkových emisí. Pokud ovšem využíváme energii větru či slunce, souvisejí s tím problémy ve formě významných fluktuací ve výrobě elektrické energie. Potřebujeme tak spolehlivé nástroje na uchování takto generované elektrické energie. Právě jejich dostupnost podle ekonoma Tima Taylora může nakonec rozhodnout o proveditelnosti celého plánu elektrifikace.

Jedním z řešení mohou být lithiové baterie, ale vyžadovalo by to výrazné zlepšení poměru ceny a výkonu. Taylor v této souvislosti poukazuje na novou studii, podle níž jsou náklady na uskladnění elektrické energie v lithiových bateriích celkově stále vysoké, zároveň je ale využití baterií poměrně nízké. Takže existuje prostor pro snížení nákladů tím, jak by se zvyšovala výroba. Jde tedy o to, jaký je potenciál pro snížení nákladů, když se budou příslušné technologie využívat v mnohem vyšším měřítku.

Autoři studie následně „systematicky analyzovali data z různých zdrojů“ a došli k závěru, že cena lithiových baterií relativně k jejich kapacitě klesla od roku 1991 (tedy od roku, kdy byly uvedeny na trh) o 97 %. Mezi roky 1992 a 2016 klesala reálná cena na jednotku energie v průměru o 13 % ročně. K tomu Taylor píše, že tyto závěry mu ukazují dvě věci. Za prvé, technologický pokrok tu dosahuje větších rozměrů, než se on sám domníval. A za druhé, i tak stále není ani zdaleka takový, abychom se mohli ve velkém spolehnout na solární či větrnou energii.

Ekonom následně poukazuje na to, že třeba v Kalifornii jsou plánovány rozsáhlé projekty skladování elektrické energie pomocí baterií. Ovšem „pokud se chceme ve velkém spoléhat na vítr a slunce a zároveň chceme mít relativní jistotu, že elektřina na dlouhou dobu nevypadne, je to jen začátek.“ K tomu by větší využívání baterií vyžadovalo významné zvýšení aktivity v oblasti těžby některých nerostů a v neposlední řadě je tu otázka jejich recyklace. Takže podle ekonoma není divu, že se obracíme i k úvahám o jiných možnostech skladování elektrické energie.

Taylor v této souvislosti zmiňuje přečerpávací elektrárny. Tedy využívání toho, že bez emisí vyrobená elektrická energie se použije k přečerpání určitého objemu vody z nižšího místa na vyšší a následně k využití této vody k pohonu turbín a výrobě elektřiny v době, kdy je po ní poptávka. Možnosti budování takových zařízení jsou omezené, takže se podle ekonoma ve Spojených státech objevují úvahy, podle kterých by se stejný princip použil ne u vody, ale u nějakého těžkého břemene. To by se zvedalo v době, kdy by elektrická energie nebyla využita, a poté by jeho sestup vyráběl elektrickou energii v době, kdy by byla využita jinde.

Takový systém je nazýván gravitační baterií, podle ekonoma by mohly fungovat například v opuštěných dolech. Jejich konkurenční výhoda oproti bateriím chemickým spočívá v „kladkách, váze a lanech“. Taylor píše, že nemá představu o tom, zda jde o relevantní myšlenku, ale některé studie podle něj naznačují, že by konkurenceschopné být mohly. A pomoci by jim mohlo i to, že zde nemusíme řešit problémy s recyklací a odpadem.

Taylor na závěr zmiňuje i vodík, který by mohl být vyráběn bezemisní metodou a pak by mohl fungovat rovněž jako nástroj skladování energie. Nicméně i u něj nacházíme komplikace a podle ekonoma se zdá, že současné technologie jsou v této oblasti spíše vhodné třeba k vytápění domů. Následující grafy ukazují historický a projektovaný vývoj struktury výroby elektrické energie v USA. Celkově dochází k nahrazování energie z uhlí zemním plynem a obnovitelnými energiemi (mimo hydroelektráren). V letošním a příštím roce by podíl obnovitelných energií měl dále růst:
1
Zdroj: The Conversable Economist, EIA

 

Čtěte více:

Nový ředitel Siemensu chce prorazit na nové trhy. K lepší valuaci má pomoci software
24.06.2021 17:06
Digitalizace, automatika a udržitelnost jako nové růstové motory Sieme...
Photon Energy upsala v nabídce necelou polovinu akcií. Akcie se propadly až o 30 %
25.06.2021 12:31
Solární společnost s českými kořeny Photon Energy upsala ve veřejné na...
EU by měla v roce 2030 vyrábět 40 procent energie z čistých zdrojů, navrhla Komise
14.07.2021 16:34
Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie v Evropské unii by se měl...
Čína sází na digitální renminbi a elektromobily
22.07.2021 12:49
Dan Ives z Wedbush Securities hovořil na CNBC o tom, že Čína jde již n...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.06.2024
14:43Každoroční průzkum ESG společnosti Fidelity International odhalil, že společnosti mají i nadále zájem zapojit se do této problematiky
9:56Víkendář: Investiční zásady Howarda Markse
21.06.2024
22:00S&P 500 si přes slabý závěr týdne připsal další týdenní růst  
17:35Na co je ekonomie? Na predikce cyklu a recesí moc ne
17:08Tlak na trhy v závěru týdne vyvinuly technologie a expirace opcí  
15:57Oživení na londýnských akciích nyní podporuje i příliv kapitálu před volbami
15:49TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
15:45Komerční banka, a.s.: Regulatorní oznámení KB o prodeji dceřiné společnosti - VN 42, s.r.o.
15:31Děkujeme! Patria Finance se stala brokerem roku v soutěži Zlatá koruna 2024
14:33Studie: Čína vynaložila 230 miliard USD, aby vybudovala odvětví elektromobilů
14:10Hvězdnou rally na bankách stáhla dolů politická nejistota. Tato panika ale může představovat příležitost, domnívají se analytici
14:00SATPO finance, s.r.o.: Oznámení o výplatě pátého úrokového výnosu
14:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení o výplatě druhého úrokového výnosu
13:31Praha podepsala s KB smlouvu o koupi budovy na Václavském náměstí
13:06Čína varuje, že obchodní spory s EU by mohly vyvolat obchodní válku
12:40Perly týdne: Stále na počátku býčího trhu taženého umělou inteligencí
11:02Trojnásobné čarování v hodnotě 5,5 bilionu dolarů otestuje klid na Wall Street. V pátek vyprší platnost opcí na indexy, jednotlivé akcie a ETF
10:59Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se v červnu výrazně zhoršila
10:50ČNB: Zahraniční dluh ČR v 1. čtvrtletí stoupl o 230,6 mld. na 4,853 bilionu Kč
10:49České dráhy, a.s.: Oznámení o vydání nové emise dluhopisů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data