Ceny průmyslových výrobců v Česku v říjnu meziročně stouply o 11,6 procenta a zrychlily růst ze zářijových 9,9 procenta. Byl to jejich nejvýraznější růst od ledna 1992. Zdražování zrychlilo i u dalších výrobců. V zemědělství byly ceny proti loňskému říjnu vyšší o 14,1 procenta, ve stavebnictví o 7,5 procenta a ceny tržních služeb pro podniky stouply meziročně o 1,9 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ) na svém webu. Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. V meziměsíčním srovnání stouply v říjnu ceny průmyslových výrobců o 1,9 procenta, což bylo nejrychlejší tempo růstu od ledna 2008. Ceny zemědělských výrobců se zvýšily o 1,9 procenta a stavební práce oproti září zdražily o 0,9 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky se v říjnu meziměsíčně zvýšily o půl procenta.
„V meziročním srovnání ceny průmyslových výrobců vzrostly o 11,6 %, což byl nejvyšší růst od ledna 1992. Již od března 2021 meziročně rostou ceny v zemědělství, tentokrát o 14,1 procenta, a také ve stavebnictví, kde se dle odhadů ceny stavebních prací zvýšily o 7,5 %,“ uvedl Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ.
Výrazně se meziročně zvýšily ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny obecných kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o 26,9 procenta a chemických látek a výrobků o 44,2 procenta, dřeva, papíru a tisku o 24,7 procenta, uvedl dále úřad.
V odvětví elektřiny, plynu a páry se ceny zvýšily o 3,7 procenta, z toho ceny elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou o 4,3 procenta. Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se zvýšily především ceny meziproduktů o 20,4 procenta a energií o 18,3 procenta, dodal.
"Inflační tlaky z výrobního sektoru tak sílí, což předznamenává další zrychlování spotřebitelské inflace. Problémem zůstávají nadále vysoké ceny energií, které jsou stále oproti situaci ze začátku letošního roku násobné a začnou se tak do konečných cen propisovat poměrně plošně," uvedl v prohlášení hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Ceny podle něj sice mírně klesly oproti vrcholům ze začátku října, stále jsou však ve srovnání s cenami na začátku letošního roku násobné. "Například cena plynu dle kontraktů futures na rok 2022 zůstává kolem 50 eur oproti necelým 20 ze začátku roku (viz graf níže). Tento vývoj předznamenává další růste cen výrobců v příštích měsících," podotkl také.
Skokový vývoj, který je možné pozorovat v kategoriích koksu a rafinovaných ropných produktů, odvětví výroby elektřiny a chemických látek, a také v těžbě, souvisí podle Seidlera zejména se současnou energetickou krizí.

Zdroje: ČTK, ČSÚ, Reuters, ČBA