Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ropná investiční stopka a Tobinovo Q

Ropná investiční stopka a Tobinovo Q

23.11.2021 17:31

Pokud se podíváme na energetický sektor přes poměry cen akcií a jejich účetních hodnot, zjistíme, že akcie ropných firem nejsou historicky nijak nízko. A zároveň nízko jsou. Dnes o tomto „rozporu“ s připomínkou zkolabovaného investičního cyklu tohoto odvětví a zpestřením ve formě Tobinova Q.

1. Energetika na standardu, ale hluboko pod trhem:
Následující graf ukazuje valuace energetického sektoru obchodovaného v USA. Nejde o častěji používaný poměr cen a zisků na akcii PE, ale o poměr cen akcií k jejich účetním hodnotám PBV. Modrá křivka ukazuje přímo PBV, modré pole PBV energetiky relativně k PBV celého trhu. Podle modré křivky se valuace zvedly z historického dna dosaženého v roce 2020, nyní se PBV pohybuje u dvou, tedy na úrovni docela typické pro obrobí po roce 2008:
1
Zdroj: Twitter

Samotné PBV by tedy naznačovalo, že nyní se energetický sektor pohybuje někde na cca desetiletém standardu. Jinou řečí ale hovoří modré pole, které ukazuje, že relativně k celému trhu je nyní energetika valuačně velmi nízko. Obojí dáme dohromady lehce tím, že valuace celého trhu jsou nyní mimořádně vysoko (viz i níže – předpovědi GS) a energetika se nachází „jen“ na svém standardu.

2. Strukturální energetické změny: Proč jsou valuace celého trhu mimořádně vysoko? Naposledy včera jsem připomínal, že nejen kvůli nízkým sazbám, ale kvůli poměru těchto nízkých sazeb k mimořádně vysokému očekávanému růstu zisků. Sazby se týkají všech odvětví, energetika tak evidentně nesdílí se zbytkem trhu ona vysoká růstová očekávání. A navíc u ní zřejmě můžeme směle uvažovat o vyšších rizikových prémiích. Obojí jako důsledek dlouhodobého výhledu daného snahami o posun směrem k udržitelnosti a omezení emisí.

Na strukturální změnu ve výhledu ropných firem může ukazovat i další graf, který porovnává ceny ropy s plánovanými investicemi tohoto odvětví. Jak vidíme, v posledních čtvrtletích zkolaboval tradiční cyklus „nízké ceny – nízké investice – růst cen – vysoké ceny – vysoké investice – pokles cen...“. Znatelný růst cen ropy totiž není následován investičními plány a nabízí se jednoduché vysvětlení – ropné firmy to do značné míry zabalily a částečně mohou jít směrem řízeného zániku (o kterém jsem tu před časem hovořil).
2
Zdroj: Twitter

3. Tobinovo Q: Investiční plány ropných firem by také nemusely reagovat na současné vyšší ceny ropy v případě, že by se jejich vedení domnívalo, že cenový růst je jen krátkodobý - ceny zase půjdou znatelně dolů (hnědá křivka se vrátí k modré namísto aby modrá doháněla hnědou). Uvažme ale následující: V prvním grafu jsme viděli, že ceny akcií jsou asi na dvojnásobku jejich účetních hodnot. Kdyby (a je to nemalé kdyby) účetní hodnoty byly relativně dobrým ukazatelem takzvané reprodukční hodnoty, dostali bychom vedle PBV také takzvané Tobinovo Q. Pokud je přitom tento ukazatel větší než jedna, firmy by měly mít motivaci k investicím, a naopak.

Takže PBV/Tobinovo Q by stejně jako současné ceny ropy naznačovaly, že ropné společnosti mají prostor pro vyšší investice a expanzi kapacit. K tomu valuace na pokrizovém standardu, ceny ropy relativně vysoko, ale nechce se jim.Čtěte více:

Winston: Technologie problémy s dodavateli nakonec vyřeší
09.11.2021 15:31
Clifford Winston z Brookings Institution se domnívá, že z dlouhodobějš...
OPEC snížil výhled poptávky po ropě na čtvrté čtvrtletí. Příští rok počítá se silným růstem
11.11.2021 15:47
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) snížila s ohledem na růst cen...
Ropa za 100 dolarů za barel? Podle obchodníků je to reálné, IEA naopak očekává zvolnění
16.11.2021 11:30
Rally na ropě by mohla podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) zv...
Perly týdne: Aktiva pro rok 2022, pokračující korekce na ropě a neohrozitelný optimismus na akciích
19.11.2021 12:15
Zatímco někteří analytici předpovídají růst cen ropy ke sto dolarům, ...

Váš názor
 • tahle zima rozhodne
  23.11.2021 20:00

  Němci nechtějí jádro, uhlí a brání se i plynu. Stačí několikatýdenní období tužších mrazů , zatažené oblohy a bezvětří a v EU nastane blackout nevídaných rozměrů a celý Green Deal může být na jaře minulostí. KLIMA SE VŽDY MĚNILO- OD POČÁTKU VĚKŮ a tihle zelení blázni ho chtějí řídit. To je jako za komoušů poručit větru a dešti :-D Už se ale pomalu objevují rozumné názory , že klima nelze měnit , ale nutné se mu přizpůsobit. Navíc třeba... omezujeme CO2 a kolik ho během pár týdnů vychrlila sopka na Kanárech ??
  občan
  • Re: tahle zima rozhodne
   23.11.2021 20:48

   ano, a také rozhoduje, v jakém časovém úseku se veřejné preference sbírají, plus zda-li jsou ty nasbírané hodnoty využity k publikování (či využity k cílenému nepublikování protože nezapadají do aktuální mediální koncepce)
   Mudr.c
 • Jádro pudla - dlouhodobě
  23.11.2021 19:04

  Jak vidíme, v posledních čtvrtletích zkolaboval tradiční cyklus „nízké ceny – nízké investice – růst cen – vysoké ceny – vysoké investice – pokles cen...“. Znatelný růst cen ropy totiž není následován investičními plány a nabízí se jednoduché vysvětlení – ropné firmy to do značné míry zabalily a částečně mohou jít směrem řízeného zániku (o kterém jsem tu před časem hovořil).
  Mudr.c
  • Re: Jádro pudla - dlouhodobě
   23.11.2021 19:13

   ...hovořil autor článku, se kterým jsem se v dané době zosobnil... není účelem nacházet rozbroje, nýbrž shodné myšlenky...
   Mudr.c
Aktuální komentáře
23.07.2024
17:37Preview: MONETA pololetními výsledky potvrdí, že je na dobré cestě ke splnění ročního ziskového cíle  
17:17Wall Street balancuje kolem nuly při sledování výsledků, evropský růst se vytrácí  
16:44Trh se stále vzdaluje svým valuačním standardům. Pohled pod povrch ale už tak černobílý není
15:56Komentář analytika: Prémiovou verzi Spotify si platí již 246 milionů předplatitelů  
15:45Maďarská centrální banka snížila základní úrok na 6,75 procenta
15:23Technická analýza: Akcie Monster se odrážejí od stabilní podpory  
14:08Coca-Cola ve čtvrtletí zvýšila tržby více, než se čekalo, ale klesl jí zisk
13:58General Motors (z +4 % na -5 %) zvýšila zisk a letos podruhé zlepšuje celoroční výhled. Těží z růstu cen a poptávky po benzínových dodávkách
13:33Než otevře Wall Street: UPS, Coca Cola, Comcast, Danaher  
12:07Koruna slábne při obavách z ČNB. Akcie navazují na včerejší jízdu  
11:54Rattner o amerických prezidentských volbách a jejich vlivu na akciový trh
10:34Porsche oznámilo zpomalení výroby a pokles ziskovosti, akcie klesají nejvíc v historii
10:02Centrální bankéř Frait se bude rozhodovat mezi snížením sazeb o 25 či 50 bps. Nebojí se výraznějšího. Korunu vidí slabší proti fundamentům
9:03Rozbřesk: Evropské průmyslové oživení se odkládá, nikoliv však na neurčito
8:54Evropa zahájí smíšeně, Harris získala na svou kandidaturu historicky nejvyšší částku  
6:12Stratéžka Invesco: Mohl by Fed snížit úrokové sazby v roce 2024 dvakrát?
22.07.2024
22:00Přeprodané technologické tituly přilákaly kupce  
17:23Snižování sazeb: Jak na něj obvykle reaguje akciový trh?
17:02Technologie před výsledky slušně rostou, Evropa tentokrát drží krok  
16:09Varta už nenastartuje? Akcie ztratily 80 %, restrukturalizace má vymazat stávající akcionáře a vést k delistingu. Ovládnout firmu nabízí Porsche

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m