Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ropná investiční stopka a Tobinovo Q

Ropná investiční stopka a Tobinovo Q

23.11.2021 17:31

Pokud se podíváme na energetický sektor přes poměry cen akcií a jejich účetních hodnot, zjistíme, že akcie ropných firem nejsou historicky nijak nízko. A zároveň nízko jsou. Dnes o tomto „rozporu“ s připomínkou zkolabovaného investičního cyklu tohoto odvětví a zpestřením ve formě Tobinova Q.

1. Energetika na standardu, ale hluboko pod trhem:
Následující graf ukazuje valuace energetického sektoru obchodovaného v USA. Nejde o častěji používaný poměr cen a zisků na akcii PE, ale o poměr cen akcií k jejich účetním hodnotám PBV. Modrá křivka ukazuje přímo PBV, modré pole PBV energetiky relativně k PBV celého trhu. Podle modré křivky se valuace zvedly z historického dna dosaženého v roce 2020, nyní se PBV pohybuje u dvou, tedy na úrovni docela typické pro obrobí po roce 2008:
1
Zdroj: Twitter

Samotné PBV by tedy naznačovalo, že nyní se energetický sektor pohybuje někde na cca desetiletém standardu. Jinou řečí ale hovoří modré pole, které ukazuje, že relativně k celému trhu je nyní energetika valuačně velmi nízko. Obojí dáme dohromady lehce tím, že valuace celého trhu jsou nyní mimořádně vysoko (viz i níže – předpovědi GS) a energetika se nachází „jen“ na svém standardu.

2. Strukturální energetické změny: Proč jsou valuace celého trhu mimořádně vysoko? Naposledy včera jsem připomínal, že nejen kvůli nízkým sazbám, ale kvůli poměru těchto nízkých sazeb k mimořádně vysokému očekávanému růstu zisků. Sazby se týkají všech odvětví, energetika tak evidentně nesdílí se zbytkem trhu ona vysoká růstová očekávání. A navíc u ní zřejmě můžeme směle uvažovat o vyšších rizikových prémiích. Obojí jako důsledek dlouhodobého výhledu daného snahami o posun směrem k udržitelnosti a omezení emisí.

Na strukturální změnu ve výhledu ropných firem může ukazovat i další graf, který porovnává ceny ropy s plánovanými investicemi tohoto odvětví. Jak vidíme, v posledních čtvrtletích zkolaboval tradiční cyklus „nízké ceny – nízké investice – růst cen – vysoké ceny – vysoké investice – pokles cen...“. Znatelný růst cen ropy totiž není následován investičními plány a nabízí se jednoduché vysvětlení – ropné firmy to do značné míry zabalily a částečně mohou jít směrem řízeného zániku (o kterém jsem tu před časem hovořil).
2
Zdroj: Twitter

3. Tobinovo Q: Investiční plány ropných firem by také nemusely reagovat na současné vyšší ceny ropy v případě, že by se jejich vedení domnívalo, že cenový růst je jen krátkodobý - ceny zase půjdou znatelně dolů (hnědá křivka se vrátí k modré namísto aby modrá doháněla hnědou). Uvažme ale následující: V prvním grafu jsme viděli, že ceny akcií jsou asi na dvojnásobku jejich účetních hodnot. Kdyby (a je to nemalé kdyby) účetní hodnoty byly relativně dobrým ukazatelem takzvané reprodukční hodnoty, dostali bychom vedle PBV také takzvané Tobinovo Q. Pokud je přitom tento ukazatel větší než jedna, firmy by měly mít motivaci k investicím, a naopak.

Takže PBV/Tobinovo Q by stejně jako současné ceny ropy naznačovaly, že ropné společnosti mají prostor pro vyšší investice a expanzi kapacit. K tomu valuace na pokrizovém standardu, ceny ropy relativně vysoko, ale nechce se jim.Čtěte více:

Winston: Technologie problémy s dodavateli nakonec vyřeší
09.11.2021 15:31
Clifford Winston z Brookings Institution se domnívá, že z dlouhodobějš...
OPEC snížil výhled poptávky po ropě na čtvrté čtvrtletí. Příští rok počítá se silným růstem
11.11.2021 15:47
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) snížila s ohledem na růst cen...
Ropa za 100 dolarů za barel? Podle obchodníků je to reálné, IEA naopak očekává zvolnění
16.11.2021 11:30
Rally na ropě by mohla podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) zv...
Perly týdne: Aktiva pro rok 2022, pokračující korekce na ropě a neohrozitelný optimismus na akciích
19.11.2021 12:15
Zatímco někteří analytici předpovídají růst cen ropy ke sto dolarům, ...

Váš názor
 • tahle zima rozhodne
  23.11.2021 20:00

  Němci nechtějí jádro, uhlí a brání se i plynu. Stačí několikatýdenní období tužších mrazů , zatažené oblohy a bezvětří a v EU nastane blackout nevídaných rozměrů a celý Green Deal může být na jaře minulostí. KLIMA SE VŽDY MĚNILO- OD POČÁTKU VĚKŮ a tihle zelení blázni ho chtějí řídit. To je jako za komoušů poručit větru a dešti :-D Už se ale pomalu objevují rozumné názory , že klima nelze měnit , ale nutné se mu přizpůsobit. Navíc třeba... omezujeme CO2 a kolik ho během pár týdnů vychrlila sopka na Kanárech ??
  občan
  • Re: tahle zima rozhodne
   23.11.2021 21:21

   Tak jasný. Stačí několikadenní blackout a Helmut si kákne, protože zjistí, že mu neteče voda. A to žádná. Nejdou mobilní sítě a spol. Do auta si nenatankuje, protože jaksi vono to z té podzemní nádrže samo neteče. Začne mít hlad, žížu, zimu, dojdou retka a fet... káky Helmut.
   Ten, který tančí s papoušky
  • Re: tahle zima rozhodne
   23.11.2021 20:48

   ano, a také rozhoduje, v jakém časovém úseku se veřejné preference sbírají, plus zda-li jsou ty nasbírané hodnoty využity k publikování (či využity k cílenému nepublikování protože nezapadají do aktuální mediální koncepce)
   Mudr.c
 • Jádro pudla - dlouhodobě
  23.11.2021 19:04

  Jak vidíme, v posledních čtvrtletích zkolaboval tradiční cyklus „nízké ceny – nízké investice – růst cen – vysoké ceny – vysoké investice – pokles cen...“. Znatelný růst cen ropy totiž není následován investičními plány a nabízí se jednoduché vysvětlení – ropné firmy to do značné míry zabalily a částečně mohou jít směrem řízeného zániku (o kterém jsem tu před časem hovořil).
  Mudr.c
  • Re: Jádro pudla - dlouhodobě
   23.11.2021 19:13

   ...hovořil autor článku, se kterým jsem se v dané době zosobnil... není účelem nacházet rozbroje, nýbrž shodné myšlenky...
   Mudr.c
  • Re: Jádro pudla - dlouhodobě
   23.11.2021 19:12

   Četl jsem, že naopak velcí ropáci plánují utratit hromadu prachů. Jenom mám jako vlastník trochu obavu, aby z toho nebylo jenom něco v rámci zelenosti. I když...
   Ten, který tančí s papoušky
   •  
    23.11.2021 19:14

    právě tak !!!
    Mudr.c
    •  
     23.11.2021 19:36

     Nebo přidat zaměstnancům! Huj! :))
     Ten, který tančí s papoušky
     •  
      23.11.2021 20:36

      Firma která na to má by měla přidat zaměstnancům právě tolik co může. Zaměstnanci si to v daném regionu mezi sebou řeknou a o mozky nebude nouze. Tento potenciál je do doby než přijde eliminace zaměstnanců za účelem zvýšení produktivity firmy.
      Mudr.c
      •  
       23.11.2021 20:39

       Reaguji sám na sebe.. Ale potřebuji doplnit, že firma obvykle potřebuje zvýšit produktivitu za účelem udržení své pozice na trhu mezi jinými kverulanty...
       Mudr.c
Aktuální komentáře
28.11.2021
8:57Víkendář: Opatrně s umělou inteligencí
27.11.2021
8:50Víkendář: Německý ekonomický paradox
26.11.2021
20:12S&P 500 propadl nejvíce od února; výrazně poklesly i výnosy dluhopisů a ropa; farmacie rostly až o 20 %  
18:08Pokud chce Čína rychle růst v „politicky významném roce“, bude se zadlužovat. Její uvěrový cyklus přitom významně promlouvá i do poptávky polovodičů
17:30Výprodej akcií. Virus nakopl dluhopisy, ruší sázky na Fed a inflaci  
17:17Oživení v eurozóně podle činitelů ECB ohrožuje rychlé šíření viru a nová mutace
15:58František Kronus: Black Friday na trzích může předznamenávat hlubší korekci
14:41Majitel Evergrande prodal část akcií, aby získal hotovost na splácení dluhů
13:17Perly týdne: Nejlepší akcie pro rok 2022 a valuační připomínka devadesátých let
12:04Udržitelné investice – trend, který znamená příležitost. Online konference 30. 11. od 18:00
11:17Aerolinky, cestovky, ropa. Nová mutace maluje obrázek zkázy na trzích. Jsou ale i výjimky
10:59Strmý propad kvůli koronaviru. Nová varianta přinesla omezení a strach  
9:15Rozbřesk: COVID a nová opatření opět zchladí českou ekonomiku, trhy mají strach z nové varianty
8:50Guvernér Rusnok: ČNB nemusí spěchat s dalším růstem sazeb. Umím si představit, že je v prosinci nezvýší
8:46Vývoj pandemie koronaviru a jeho nová agresívní varianta strhnou akcie do ztrát  
6:30Komoditní monitor: USA uvolňují strategické zásoby. Kam zamíří cena ropy?  
25.11.2021
17:35„Dobré“ firmy, které špatně hospodaří se svým kapitálem?
17:25Evropa se drží v plusu, když americký svátek utlumil aktivitu  
15:59Banky budou odvádět víc do rezerv na ochranu úvěrového trhu. ČNB zpřísnila i limity na hypotéky, mladým přiznala úlevu
15:57V Česku začne platit od půlnoci nouzový stav

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data