Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ziskovost obchodovaných firem – přijdou ještě větší extrémy, nebo obrat a doba zaměstnanecká?

Ziskovost obchodovaných firem – přijdou ještě větší extrémy, nebo obrat a doba zaměstnanecká?

22.11.2021 17:52

Někdy v polovině devadesátých let vydělávaly technologické firmy a zbytek toho, co se obchoduje na americkém akciovém trhu, zhruba stejně. Přesněji řečeno, jejich čisté ziskové marže se pohybovaly mezi 5 – 6 %. Pak nastal (i) velký ziskový nástup technologií a zároveň (ii) celkový dlouhodobý trend rostoucích marží. A po téměř třiceti letech rostoucí ziskovosti se nyní čeká, že zisky budou v následujících letech růst naprosto mimořádným tempem. Pár poznámek včetně té o éře kapitálu a éře práce.

1. Marže mimořádně vysoko: Detailní vývoj marží, který jsem nastínil výše, ukazuje následující graf. Jeho pointa je asi zejména v tom, jak moc se během oněch cca 30 let rozevřely ziskové nůžky mezi technologiemi a „staroekonomickými“ společnostmi. Dnes mi jde ale zejména o to ukázat nějakým způsobem, jak se dlouhodobě vyvíjela celková ziskovost obchodovaných firem. Tedy onen trend, který přinesl zhruba zdvojnásobení ziskových marží:

71

Zdroj: Twitter

2. A očekávané zisky také extrémní: Minulý týden jsem ukazoval graf, který vysvětluje značnou část toho, jak vypadají ceny a valuace na americkém trhu. To, že je poměr cen vysoko relativně k ziskům (PE má vysoké hodnoty), je obecně známo. Mnohem méně známo je, že příčinou nejsou nízké sazby, ale jejich poměr k vysokému očekávanému růstu zisků*. Jeho extrémnost je patrná z grafu, který nyní zopakuji:

72

Zdroj: Twitter

3. Zisky dány vývojem celkových příjmů a jejich podílem: Růst zisků je v principu dán tím, jak rostou celkové příjmy v ekonomice (potažmo HDP) a také tím, jak se mění podíl zisků na celkových příjmech. Výše uvedené by tak trochu mohlo vybízet k otázce, proč by nyní po desetiletích zvyšování marží najednou měl nastat mimořádný ziskový skok nahoru. A tuto otázku si můžeme rozdělit v uvedeném duchu – co by nyní mohlo přinést (i) mimořádný růst celkových příjmů a/nebo (ii) mimořádný růst podílu zisků na celkových příjmech.

Podíl zisků a mezd na příjmech je v zemích jako USA docela diskutovaným tématem a to v souvislosti s vývojem (ne)rovnosti v příjmech a bohatství. Podíl zisků totiž dlouhodobě rostl a drží se na historicky vysokých úrovních. V kontextu dnešní úvahy je tedy relevantní, že pokud by měl tento podíl dál růst, nešlo by o žádný „návrat k průměru“, ale o pravý opak.

Nyní bychom začít dlouze uvažovat o řadě faktorů, které by tomu napovídaly, či naopak ne: Automatizace spíše ano, globalizace ano, deglobalizace ne, monopolizace ano... A to, co, zdá se mi, vystupuje stále více na povrch, je měnící se situace na trhu práce. A následně otázka, zda po tom, co bychom mohli nazvat érou kapitálu (onen dlouhodobě rostoucí podíl zisků) nepřichází éra práce, éra zaměstnanecká. Tím nechci celé věci dávat nějaký ideologický kontext, jde o čistě pracovní rozdělení a úvahu reflektující evidentní: Lidé v pozicích zaměstnanců začínají od firem požadovat mnohem více, než tomu bylo v minulosti. A samozřejmě nejen na monetární úrovni.

Co se pak týče růstu příjmů celkových, občas tu ve zkratce píšu, že americké akcie jsou naceněny na nějaké opakování dvacátých let minulého století. Přesněji řečeno na dobu, kdy by (třeba) technologie a inovace výrazně zvedaly potenciál celé ekonomiky a její nabídkovou stranu. Což by vedlo k rychlému a neinflačnímu růstu. Ač se to nyní může zdát jako finance fiction, přispět by k takovému vývoji mohlo i to, čím si firemní sektor prochází nyní. Jak se nakonec růst příjmů a podíly na nich konkrétně vyvinou, ale nevím, dnes jsem chtěl hlavně v pro mě hlavních rysech vykreslit, v jakém kontextu existuje to, co vidíme v druhém grafu.


*Pro hrubé srovnání: V roce 1986 byl očekávaný růst kolem 10 %, dlouhodobé sazby kolem 8 %. Po roce 2000 se růstová očekávání pohybovala od cca 11 % do cca 9 %. Výnosy obligací šly zhruba od 6 % ke 4 %. Nyní se růstová očekávání pohybují kolem 19 % a výnosy obligací jsou pod 2 %.Čtěte více:

Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
23.07.2021 17:25
Je to již pár týdnů, co jsem tu poukazoval na to, že když Fed v roce 2...
Ziskovost firem prudce roste. Bude následovat investiční boom?
10.08.2021 17:17
Investice bývají hlavním tahounem celého hospodářského cyklu a ekonomo...
Víkendář: Do daňových rájů může mířit až 40 % zisků
17.10.2021 7:51
Přesouvání zisků z jedné země do druhé je velkými mezinárodními korpor...
Víkendář: Jak si udržet zaměstnance v současné „době výpovědní“?
20.11.2021 9:06
Dochází k rozšiřování mezery mezi tím, co si na globální úrovni přejí ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.11.2021
8:57Víkendář: Opatrně s umělou inteligencí
27.11.2021
8:50Víkendář: Německý ekonomický paradox
26.11.2021
20:12S&P 500 propadl nejvíce od února; výrazně poklesly i výnosy dluhopisů a ropa; farmacie rostly až o 20 %  
18:08Pokud chce Čína rychle růst v „politicky významném roce“, bude se zadlužovat. Její uvěrový cyklus přitom významně promlouvá i do poptávky polovodičů
17:30Výprodej akcií. Virus nakopl dluhopisy, ruší sázky na Fed a inflaci  
17:17Oživení v eurozóně podle činitelů ECB ohrožuje rychlé šíření viru a nová mutace
15:58František Kronus: Black Friday na trzích může předznamenávat hlubší korekci
14:41Majitel Evergrande prodal část akcií, aby získal hotovost na splácení dluhů
13:17Perly týdne: Nejlepší akcie pro rok 2022 a valuační připomínka devadesátých let
12:04Udržitelné investice – trend, který znamená příležitost. Online konference 30. 11. od 18:00
11:17Aerolinky, cestovky, ropa. Nová mutace maluje obrázek zkázy na trzích. Jsou ale i výjimky
10:59Strmý propad kvůli koronaviru. Nová varianta přinesla omezení a strach  
9:15Rozbřesk: COVID a nová opatření opět zchladí českou ekonomiku, trhy mají strach z nové varianty
8:50Guvernér Rusnok: ČNB nemusí spěchat s dalším růstem sazeb. Umím si představit, že je v prosinci nezvýší
8:46Vývoj pandemie koronaviru a jeho nová agresívní varianta strhnou akcie do ztrát  
6:30Komoditní monitor: USA uvolňují strategické zásoby. Kam zamíří cena ropy?  
25.11.2021
17:35„Dobré“ firmy, které špatně hospodaří se svým kapitálem?
17:25Evropa se drží v plusu, když americký svátek utlumil aktivitu  
15:59Banky budou odvádět víc do rezerv na ochranu úvěrového trhu. ČNB zpřísnila i limity na hypotéky, mladým přiznala úlevu
15:57V Česku začne platit od půlnoci nouzový stav

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data