Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BP slibuje další odkupy akcií za 1,5 miliardy dolarů, zisk stoupá

BP slibuje další odkupy akcií za 1,5 miliardy dolarů, zisk stoupá

08.02.2022 14:02
Autor: Redakce, Patria.cz

Britská energetická společnost BP loni výrazně zlepšila hospodaření a dosáhla čistého zisku 12,8 miliardy dolarů, což je nejvíce za osm let. K růstu přispěly zejména vyšší ceny ropy a zemního plynu, které se z pandemického útlumu zotavily spolu s globální ekonomikou. O rok dříve měl podnik ztrátu 5,7 miliardy USD. Akcie po výsledcích rostou o necelé 1 %.

"Rok 2021 ukázal, že společnost BP dělá to, co slíbila, že bude dělat - mít dobré výsledky i v době transformace," uvedl šéf podniku Bernard Looney. O výrazně lepším hospodaření firma informuje v situaci, kdy plánuje zvyšovat výdaje na nízkouhlíkovou energetiku a na energii z obnovitelných zdrojů.

Upravený čistý zisk za dané období činil 4,07 miliardy dolarů, což je nárůst ze 115 milionů dolarů o rok dříve, a překonal průměrný odhad analytiků ve výši 3,87 miliardy dolarů. Provozní cash flow byl 6,12 miliard dolarů ve srovnání s 2,27 miliardami dolarů o rok dříve.

03

BP posílila zpětné odkupy akcií a přidává se tak k ropným gigantům, jako je Exxon Mobil, Chevron a Shell, kteří po letech mizerných výnosů nalévají peníze zpět investorům. BP navýší odkup akcií o 1,5 miliardy dolarů ještě před oznámením výsledků za první čtvrtletí a využije k tomu přebytek hotovosti z roku 2021.

„Při ceně ropy kolem 60 dolarů máme kapacitu na zpětné odkupy akcií kolem 4 miliard dolarů ročně,“ řekl v úterý generální ředitel Bernard Looney v rozhovoru pro Bloomberg TV. "Je jasné, že pokud jsou ceny vyšší, je tu příležitost pro vyšší odkupy."

K růstu čtvrtletního zisku přispěly vyšší ceny ropy a plynu, stejně jako vyšší produkce. Slabší naopak byly výsledky z obchodní činnosti a nepříznivý vliv měly i dopady vyšších cen energií na provoz, jako je například zpracování ropy.


Ceny zemního plynu a elektřiny se od poloviny loňského roku výrazně zvýšily prakticky všude ve světě. Za jejich růstem jsou nižší zásoby plynu a vyšší poptávka v důsledku toho, jak se ekonomiky zotavují z dopadů pandemie covidu-19. Ceny plynu pro evropský trh i ceny zkapalněného zemního plynu (LNG) pro asijský trh ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vystoupily na rekordy.

Zdá se, že rozsáhlá obchodní činnost BP z cenové volatility ve čtvrtém čtvrtletí netěžila na rozdíl od konkurenčního Shellu. Společnost oznámila „výrazně nižší výsledek obchodování s ropou a průměrný příspěvek z marketingu a obchodování s plynem a dopad vyšších nákladů na energii“.

05

Firma zároveň výrazně snížila zadlužení. Na konci loňského roku dlužila 30,6 miliardy dolarů, což je o 8,3 miliardy USD méně než koncem předchozího roku.

Rentabilita průměrného investovaného kapitálu (ROACE), která je měřítkem toho, jak dobře společnost investuje peníze svých akcionářů, v roce 2021 vzrostla na 13,3 %, čímž překonala hodnotu Shell ve čtvrtém čtvrtletí ve výši 8,8 %. Společnost se také zavázala mírně zvýšit investice, i když z historicky nízké úrovně.

Kapitálové výdaje se letos budou pohybovat mezi 14 miliardami a 15 miliardami dolarů, oproti 12,8 miliardám v roce 2021, a v tomto rozmezí zůstanou až do roku 2025. Do té doby plánuje BP věnovat více než 40 % svých investic do podniků v oblasti energetické transformace. Společnost také uvedla, že by mohla dosáhnout nulových čistých emisí dříve, než je její cíl pro rok 2050.

"Poslední dva roky posílily naši víru v příležitosti, které energetický přechod představuje," uvedl Looney v prohlášení.

Zdroj: Bloomberg, ČTK, Patria, BPČtěte více:

Trh s ropou je napjatější, protože poptávka odolala omikronu, říká IEA
19.01.2022 12:17
Globální trhy s ropou jsou napjatější, než se původně předpokládalo. P...
Dražší energie. Pro někoho problém, pro velkou ropnou pětku finanční milník
01.02.2022 16:08
Velcí těžaři neměli nikdy tolik volných peněz jako nyní. Největší svět...
Bloomberg: Evropa se díky počasí vyhýbá nejhorším scénářům energetické krize
02.02.2022 9:15
Evropa se zatím dokázala vyhnout nejhorším scénářům vývoje letošní zim...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.06.2024
22:00S&P 500 si přes slabý závěr týdne připsal další týdenní růst  
17:35Na co je ekonomie? Na predikce cyklu a recesí moc ne
17:08Tlak na trhy v závěru týdne vyvinuly technologie a expirace opcí  
15:57Oživení na londýnských akciích nyní podporuje i příliv kapitálu před volbami
15:49TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
15:45Komerční banka, a.s.: Regulatorní oznámení KB o prodeji dceřiné společnosti - VN 42, s.r.o.
15:31Děkujeme! Patria Finance se stala brokerem roku v soutěži Zlatá koruna 2024
14:33Studie: Čína vynaložila 230 miliard USD, aby vybudovala odvětví elektromobilů
14:10Hvězdnou rally na bankách stáhla dolů politická nejistota. Tato panika ale může představovat příležitost, domnívají se analytici
14:00SATPO finance, s.r.o.: Oznámení o výplatě pátého úrokového výnosu
14:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení o výplatě druhého úrokového výnosu
13:31Praha podepsala s KB smlouvu o koupi budovy na Václavském náměstí
13:06Čína varuje, že obchodní spory s EU by mohly vyvolat obchodní válku
12:40Perly týdne: Stále na počátku býčího trhu taženého umělou inteligencí
11:02Trojnásobné čarování v hodnotě 5,5 bilionu dolarů otestuje klid na Wall Street. V pátek vyprší platnost opcí na indexy, jednotlivé akcie a ETF
10:59Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se v červnu výrazně zhoršila
10:50ČNB: Zahraniční dluh ČR v 1. čtvrtletí stoupl o 230,6 mld. na 4,853 bilionu Kč
10:49České dráhy, a.s.: Oznámení o vydání nové emise dluhopisů
10:15UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jmenovité hodnoty dluhopisu
9:22RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování per rollam

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data