Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak trh reaguje na geopolitické krize a válečné konflikty?

Jak trh reaguje na geopolitické krize a válečné konflikty?

11.03.2022 11:45
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Rozhodování a vůbec přemýšlení nad investicemi během geopolitických krizí je náročné. Investoři musí umět přijmout, že určité věci jsou prostě mimo jejich kontrolu. Nesnadné je udržet chladnou hlavu a držet se své dlouhodobé strategie, svých cílů. Nejrozumnější cestou je přitom dlouhodobě právě takový přístup. Nepanikařit, nepodnikat panické prodeje, ale ani nepromyšlené nákupy. 

Jen zlomek investorů dokáže vystoupit z trhu v přesně vhodnou chvíli a nastoupit do něj zpět v ještě vhodnější. Klíčové akciové indexy v souvislosti ruské invaze na Ukrajinu předvádějí až vyšší jednociferné pohyby oběma směry v rámci jediného dne. Jednotlivé tituly a to i nejsilnější blue-chips jednotlivých akciových trhů i pohyby dvouciferné. 

Trh je bude i v následujících dnech zasažen válkou. Pak po dlouhou dobu nejméně vystupňovaným geopolitickým napětím. Co ale říká pohled do historie? Jak silně a jak přesně reagují trhy na válečný konflikt či politické napětí mezi mocnostmi? Nikdo nevíme, zda a jak rychle vzniklé geopolitické tenze budou eskalovat či utichnou, v každém případě by ale investoři měli mít přehled o tom, jak se trhy v podobných situacích chovaly v minulosti a rozvážit i toto svědectví - s plným vědomím, že investování platí, že minulý vývoj není zárukou vývoje budoucího.

První světová válka

Během prvních šesti měsíců po vypuknutí první světové války oslabil klíčový americký index DJIA o více než 30 procent. V roce 1914 bylo obchodování na půl roku uzavřeno, což je nejdelší období bez obchodování v historii. Příčinou byla naprostá ztráta likvidity na trhu. 

Už v následujícím roce ale akcie posílily o více než 88 % a prošly si tak historicky nejprudší zaznamenanou akciovou rally. 

Od počátku války až do jejího konce v roce 1918 si DJIA připsal více než 43 %, což odpovídá 8,7% tempu ročních zisků. 

Druhá světová válka

Druhý celosvětový konflikt spustila Hitlerova invaze do Polska. Začala na počátku září roku 1939. Poté, co trhy otevřely pátého září, index DJIA posílil o téměř 10 %! 

Když proběhl útok na Pearl Harbor, akcie následující v pondělí odepsaly 2,9 %, ale tyto ztráty se jim podařilo smazat během pouhého jednoho měsíce. 

Od počátku druhé světové války v roce 1939 až do jejího konce v roce 1945 si index DJIA připsal 50 %, což odpovídá asi 7% tempu ročních zisků. 

Míra inflace se pohybovala mírně nad 5 procenty.

Korejská válka

Korejská válka začala v létě roku 1950, když Severní Korea vtrhla na Jih poloostrova. Tento válečný konflikt byl formálně uzavřen v létě roku 1953. 

Co na to akcie? Celkové zisky indexu DJIA za tu dobu dosáhly téměř 60 %. V přepočtu, analogickém první a druhé světové válce, tedy dosáhly zhruba 16% ročních zisků. 

Míra inflace se pohybovala pod 4 procenty.

Válka ve Vietnamu

Americké jednotky byly poslány do Vietnamu v březnu roku 1965. Do konce toho roku si index DJIA připsal více než 10 %. 

Když se Američané z Vietnamu stáhli, což nastalo v roce 1973, akcie byly silnější téměř o 43 % a průměrné roční zhodnocení dosáhlo 5 %.

Míra inflace se pohybovala těsně nad 4 procenty.

Kubánská krize: na prahu jaderného konfliktu

Kubánská krize posunula svět až na pokraj jaderné války. Vypukla v říjnu roku 1962. 

Konfrontace trvala 13 dní a během těchto zhruba dvou týdnů byl akciový trh překvapivě klidný. 

Index DJIA oslabil pouze o 1,2 %, během zbytku roku si připsal více než 10 %. 

Zhruba rok poté byl zavražděn John F. Kennedy. Trh další den otevřel o 4,5 % výše a za celý následující rok si připsal více než 15 %. 

Válka v Zálivu

Tato válka následovala v létě roku 1990 a dolehla na akcie negativně. Do konce toho roku trhy odepsaly téměř 20 %. Tento vývoj ale nebyl izolovaný. V americké ekonomice souběžně panovala hospodářská recese. Trh opět překonal inflaci, která se pohybovala pod 5 procenty.

Září 2001

Útoky z jedenáctého září 2001 přinesly na trh korekci. Během dvou týdnů trh odepsal téměř 15 %. 

Americká ekonomika byla i tehdy uprostřed recese a akcie stále korigovaly z předchozí technologické bubliny – dot com bubble roku 2000. 

Přesto: trvalo jen pár měsíců a trh ztráty utržené po jedenáctém září smazal. 

Irák 2003

Po invazi do Iráku v březnu 2003 akcie následující den, opět pohledem indexu DJIA , posílily o 2,3 %. Celý rok 2003 index DJIA uzavřel se zisky ve výši 30 %. 

Anexe Krymu 2014

V roce 2014 ruská armáda podnikla invazi na Krym a obsadila jej. Ruský prezident to označil za „nápravu historické křivdy. Co trhy v tomto roce? Index DJIA se posunul o 7,5 % výše.

Ruská invaze na Ukrajinu 2022

Jak vypadal počátek ruské invaze na Ukrajinu? V polovině února přicházejí první varování před útokem. V pondělí 21. února přichází zpráva, že Rusko na svém území zabilo „diverzanty“ z Ukrajiny, ruský akciový index odepisuje 11 procent. Ruský prezident Putin vzápětí uznává nezávislost Luhanské a Doněcké povstalecké republiky na východě Ukrajiny. Svět se posouvá k aktivaci sankcí, investoři začínají utíkat do bezpečí. To jsou vždy v „základním scénáři“ americký dolar, americké akcie a aktiva typu zlata. 23. února média i analytici trhů hovoří o klidu před bouří. 24. února přichází plošný útok Ruska na Ukrajinu.

Index DJIA dne 23. února uzavíral na hodnotě 33.131,76 bodu. V den zahájení ruského útoku na Ukrajinu se posunul na úroveň 33.223,83 bodu a 10. března jsme jej viděli uzavírat na hodnotě 33.174,07 bodu. Podobná je obrázek na širším americkém indexu nejvýznamnějších společností S&P 500 – 23. února závěr na 4.225,50 bodu, 10. března na hodnotě 4.259,52 bodu. V dosavadní bilanci dvou týdnů války to můžeme označit za stagnaci. 

Graf: Dlouhodobý vývoj indexu S&P 500

Index S&P 500

Cesta na dno a zase vzhůru

Už tento vývoj potvrzuje, že po úvodním propadu se trhy obvykle stabilizují. Pohled do historie a na několikeré studie, které byly k tématu zpracovány, napovídá zhruba následující. Cesta trhů na dno od vypuknutí válečného konfliktu trvá obvykle v rozmezí tří až čtyř týdnů. Během této doby ale trh při zvýšené volatilitě mění směr a dno poklesu bývá jednociferné. Také nyní při válce na Ukrajině akciové indexy DJIA či S&P 500 nejprve klesly v blízkosti 5 %, následně ale rychle korigovaly. Vzpamatovávání trhů dle historické zkušenosti následně trvá zhruba dvakrát tak dlouho, v rozmezí 45 až 55 dní. Platí, že vše v čase zrychluje, i tyto poklesy a následné růsty. Viz „nulová“ bilance po dvou týdnech od počátku útoku na Ukrajinu.

Ze svých maxim, která nastala hned v úvodu roku 2022, klíčové indexy amerických akcií sestoupily do okamžiku vypuknutí válečného tažení Ruska na Ukrajině o méně než jednu sedminu hodnoty. Nevíme, jak se válka rozvine dál. Víme ale, co během ní poroste. Inflace. Ta již nyní v Česku přesáhla 11 procent a negativní dopad války na Ukrajině především cestou drahých energií analytici Patria/ČSOB odhadují na další 3 až 4 %. Je pravděpodobné, že se míra inflace v Česku během letošního roku přiblíží 15 procentům. Racionální odpovědí je brzdit negativní dopad takového vývoje na naše majetky dlouhodobým a vytrvalým investováním. 

(Zdroj: Bloomberg, Refinitiv, Patria)

 
 
 
 

Čtěte více:

Jak si sestavit dokonalé portfolio
15.11.2021 6:09
Nová kniha Andrew Loa, profesora na MIT Sloan School of Management, a ...
Stratég Goldman Sachs: Nastala smrt portfolia 60/40?
17.11.2021 13:26
Jak relevantní je v současné době obecně doporučované investiční portf...
Inflace je klíčem pro sestavení portfolia na příští rok, domnívají se analytici
19.11.2021 5:58
Akciové trhy dostávají další a další varování před inflačními tlaky a ...
Čtyři scénáře, jak naložit se svým portfoliem v době obav z invaze Ruska na Ukrajinu
22.02.2022 5:53
V posledních týdnech trhy zmítají titulky o možné invazi Ruska na Ukra...
VÁLKA NA UKRAJINĚ - SLEDUJEME ONLINE
23.05.2022 14:00
Ruská armáda 24. února ráno zahájila rozsáhlý letecký, námořní i pozem...
Tomáš Vlk: Trhy hledají dno. Rozhodne Fed
10.03.2022 17:54
Předchozí euforii na trzích dnes vystřídalo zchlazení sentimentu. Krom...
Ruská odveta: Znárodnění majetků firem, které odcházejí. Stopka na telco, zdravotnický či automobilový export
10.03.2022 21:13
V reakci na protiruské sankce uvalené Západem po ruské invazi na Ukraj...
Rozbřesk: Dvouciferná inflace a další růst cen před námi
11.03.2022 9:12
Meziroční míra inflace v Česku se poprvé od června 1998 přehoupla do d...

Váš názor
  •  
    11.03.2022 13:04

    Pre zaujimavost by som chcel vidiet aj vyvoj na europskych trhoch. Vsetky spominane konflikty - az na utok na WTC - sa odohravali mimo uzemia USA. Americke firmy mohli veselo vyrabat vsetko co bolo treba. Tie znicene europske toho asi moc vyrabat nemohli.
    tokel
Aktuální komentáře
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.
13:40Prodej chytrých telefonů v Číně ve druhém čtvrtletí stoupl o deset procent
13:37SMMT: Výroba aut v Británii v pololetí klesla kvůli přechodu k elektromobilům
13:33Fidelity: Návrat do budoucnosti s hybridními elektromobily?
12:11Pohled Invesco: Zlatá příležitost pochopit minulost a budoucnost investování do zlata
11:52ČEZ, a.s.: ČEZ, a.s. podepsal úvěrovou smlouvu na 100 mil. EUR s CaixaBank
10:40Klíčové pilíře růstu akcií se kymácejí. Kam teď zamíří peníze?  
10:34Ifo: Německá ekonomika uvízla v krizi, podnikatelská nálada se citelně zhoršila
9:39Nové modely Stellantis (-10 %) nedokázaly zaujmout, zisk firmy klesl o 48 %
9:18Rozbřesk: Koruna stále pod tlakem holubičích komentářů, čeká na HDP
8:57Wall Street prošla nejprudším poklesem od prosince, Moneta zvýšila zisk o 12 % a potvrzuje jeho celoroční výhled  
8:50MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace dne 25. 7. 2024
8:05Biden: Obrana demokracie je důležitější než funkce
7:41Moneta ve čtvrtletí zvýšila zisk o 12 % a potvrzuje celoroční i víceletý výhled
24.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy silně oslabovaly  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AbbVie Inc (06/24 Q2, Bef-mkt)
Air France-KLM (06/24 Q2, Bef-mkt)
Anglo American PLC (03/24 Q1, Bef-mkt)
British American Tobacco PLC (03/24 Q1, Bef-mkt)
Dow Inc (06/24 Q2, Bef-mkt)
Euronext NV (06/24 Q2, Aft-mkt)
Harley-Davidson Inc (06/24 Q2, Bef-mkt)
Honeywell International Inc (06/24 Q2, Bef-mkt)
Julius Baer Group Ltd (03/24 Q1, Bef-mkt)
Lazard Inc (06/24 Q2, Bef-mkt)
Neste Oyj (06/24 Q2, Bef-mkt)
Nestle SA (06/24 Q2, Bef-mkt)
Sanofi SA (06/24 Q2, Bef-mkt)
STMicroelectronics NV (06/24 Q2, Bef-mkt)
Texas Roadhouse Inc (06/24 Q2, Aft-mkt)
TotalEnergies SE (06/24 Q2, Bef-mkt)
7:00BE Semiconductor Industries NV (06/24 Q2)
7:00Dassault Systemes SE (06/24 Q2)
7:00Roche Holding AG (06/24 Q2)
7:30Stellantis NV (06/24 Q2)
8:00Unilever PLC (06/24 Q2)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
12:30Xerox Holdings Corp (06/24 Q2)
13:00Nasdaq Inc (06/24 Q2)
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
17:45Vinci SA (06/24 Q2)
18:00EssilorLuxottica SA (06/24 Q2)
18:00Hermes International SCA (06/24 Q2)
23:00Baker Hughes Co (06/24 Q2)