Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak si sestavit dokonalé portfolio

Jak si sestavit dokonalé portfolio

15.11.2021 6:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Nová kniha Andrew Loa, profesora na MIT Sloan School of Management, a Stephena Foerstera, profesora na Ivey Business School Western University, s názvem „In Pursuit of the Perfect Portfolio“ představuje teze 10 světových osobností finančního světa, včetně Harryho Markowitze, Billa Sharpea, Myrona Scholese, Boba Mertona, Gene Famy, Jacka Bogleho a Charley Ellise o dokonalém portfoliu. A vede k názoru, že žádný konsensus neexistuje, stejně tak jako neexistuje jedno univerzální dokonalé portfolio. Deset odborníků, deset různých dokonalých portfolií. Přesto se však od nich máme co naučit.

Z rozhovorů s těmito mozky o moderním investování se Lo naučil, že „každý z nich se zaměřuje na určitý aspekt našeho finančního života – ale my je ve skutečnosti potřebujeme všechny. Potřebujeme co nejvíce různých úhlů pohledu, protože nikdy nevíme, v jakých situacích se ocitneme a jaké konkrétní myšlenky budou užitečné.“

Například z Bogleho nákladové hypotézy CMH) mohou těžit všichni, „ale to nestačí“, řekl Lo. "O investicích musíte přemýšlet jinak na býčím trhu než na medvědím trhu." A to zdůrazňují zase Robert Shiller, Jeremy Seigel a Ellis.

"Portfolia jsou velice osobní," pokračuje Lo. „Záleží hodně na vašich osobních okolnostech, vašem osobním vkusu, vaší ochotě riskovat. A to, co vidíme u těchto 10 kapacit, je, že tu jsou různé přístupy k řešení těchto vysoce personalizovaných záležitostí. A u všech jsem našel něco cenného.“

Jak tedy postupovat při vytváření svého dokonalého portfolia?

Lo věří v „tři P investic“ - principy, proces a postup vpřed. Ale je třeba si hned zezačátku uvědomit, že sestavení dokonalého portfolia není snadné a vyžaduje pořádnou dávku introspekce.

"Budete muset strávit čas přemýšlením o všech různých aspektech svého života," upozorňuje Lo. „A nejde jen o finanční aspekty. To je možná to nejdůležitější, co jsem si z toho odnesl. Musíme začlenit do našich finančních životů i zbylé části našeho života. Musíte do hry zařadit své cíle, nejen finanční, ale i ty celkové.“ A to je v podstatě účelem tří P. „Přemýšlet více introspektivně“ o tom, kdo jste a jaké jsou vaše finanční potřeby.

Principy

1. Zjistěte, kolik máte odborných znalostí o finančním plánování a kolik času a energie jste ochotni věnovat správě svého dokonalého portfolia. "První zásadou je začít přemýšlet o tom, zda to opravdu chcete zkusit sami, anebo zda potřebujete odbornou pomoc," uvádí Lo.
2. Určete si, jaké jsou vaše současné a budoucí finanční potřeby.
3. Najděte si svou komfortní zónu ohledně finančních zisků a ztrát.
4. Přemýšlejte o své investiční filozofii a o tom, čemu na trzích věříte.
5. Sepište si všechna aktiva, která máte, a aktiva, která jste ochotni držet, jako jsou podílové fondy, ETF, akcie, dluhopisy, nemovitosti a tak dále.
6. Vytvořte si představu o současném investičním prostředí a o tom, jak stabilní se toto prostředí jeví ve srovnání s historickými normami.
7. Vyvarujte se zjevných chyb.

"Všechny investiční principy jsou navrženy tak, aby nás přiměly přemýšlet o tom, jak vytvořit portfolio, to ideální portfolio," říká Lo. „Říct někomu: měli byste investovat dlouhodobě, zní dobře, ale co to vlastně znamená? A proč tomu věřit? A je to vždy správná rada bez ohledu na to, co se děje na trhu?“

Proces


Dalším krokem na cestě k vytvoření dokonalého portfolia je lépe porozumět tomu, kdo jste a kde jste dnes, tím, že se zařadíte mezi jednoho z 16 různých archetypů investorů. Těchto 16 archetypů závisí na čtyřech klíčových charakteristikách: (1) stupni averze k riziku; (2) velikosti vašeho současného a budoucího bohatství a výdělků; (3) velikost vašich současných a budoucích finančních potřeb; a (4) investičním prostředí.

Pokud jde o rizika, můžete být jestřáb (vyhledávající rizika) nebo holubice (odmítající riziko). Co se příjmu týče, můžete být Midas s vysokými příjmy nebo Penia (řecká bohyně chudoby) s nízkými příjmy. Ve výdajích můžete být například Gatsby nebo Scrooge. Investiční prostředí může být expanze nebo recese. To následně vede k 16 archetypům investora.

Toto cvičení se může zdát trochu komplikované. Ale to podle Lo potvrzuje to, že "finanční řízení a finanční plánování je složité“. "Lidé skutečně potřebují být chytřejší, protože život je čím dál tím komplikovanější."

Postup vpřed

Posledním krokem k vytvoření dokonalého portfolia je postupovat vpřed. A k tomu máte čtyři páky, které vám pomohou dosáhnout finančních cílů: (1) cílová velikost vašich finančních cílů; (2) kolik jste ochotni a schopni pravidelně přispívat prostřednictvím spoření a investování; (3) doba, kterou máte k dosažení svých cílů; a (4) očekávaná návratnost vašich úspor a investic.

Nakonec vám postup vpřed řekne, zda by vaše portfolio mělo být s převahou akcií (více než 50 %) nebo vyvážené (přibližně stejné v akciích a dluhopisech) na základě vaší ochoty podstoupit riziko.

Vězte také, že dokonalé portfolio, které je pro vás nejlepší teď, není tím nejlepším napořád. "Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky," dodává Lo. "Neustále se měníme. A proto záleží na tom, jak se dostanete tam, kde nyní jste... Všichni jsme produktem, nejen naší doby, ale i naší historie a zkušeností. Musíte tedy vzít v úvahu svůj dosavadní postup, který vás přivedl tam, kde jste, tak i ten budoucí, kterým se vydáte, abyste dosáhli svého cíle. Život závisí na postupu, a proto i investování na něm musí být závislé.“

Zdroj: MarketWatch

 

Čtěte více:

Víkendář: Buffett o tom, proč by něco kupoval, a něco ne
14.08.2021 9:17
Když kupujeme nějakou společnost, činíme tak proto, že si ji chceme sk...
Tradičnímu portfoliu 60/40 odzvonilo. Co držet místo toho?
06.09.2021 5:59
Inflace je dlouhodobě největší obavou investorů. Oslabuje kupní sílu p...
Klady a zápory investic do ETF podle šéfa ETF Trends
09.09.2021 11:25
Generální ředitel ETF Trends Tom Lydon se v rozhovoru pro pořad ETF ...
Odvrácená strana „udržitelného“ investování
16.09.2021 10:52
CNBC si všímá článku na Wall Street Journal, podle kterého se některé ...
Rozdíl mezi investorem a spekulantem? Někdy téměř nerozeznatelný
30.09.2021 5:51
Jaký je rozdíl mezi spekulací a investicí? Zdá se, že každý investor n...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.02.2024
17:39Ekonomický cyklus a zisky obchodovaných firem – historie a následující roky
17:10Dluhopisy korigují pátek, akcie jsou na tom odpoledne smíšeně  
16:47Německo upraví zákony a otevře cestu technologii zachycování uhlíku
15:03Spotřeba plynu v ČR byla loni nejnižší od roku 1992, meziročně klesla o 10,4 %
15:01Týdenní výhled: Průzkumy ekonomické aktivity, reportují američtí prodejci náhradních dílů  
14:52Bloomberg: Znečišťovatelé v Jižní Koreji profitují z emisních povolenek
14:21Deloitte: Počet fúzí a akvizic v Evropě a Velké Británii loni klesl o 24 procent
13:40Než otevře Wall Street: Berkshire Hathaway, Intuitive Machines, Li Auto  
12:54MakroMixér s ekonomem a velvyslancem při OECD Alešem Chmelařem: Proč v Česku propadají reálné mzdy, inspirovat se Koreou a euro je racionální?
12:25Pro akcie i korunu lehce červený start týdne  
11:10Kontrariánské sázky na technologie
9:09Rozbřesk: Akcie od začátku roku výrazně překonávají dluhopisy
8:56Futures jsou v úvodu týdne oparné. Fitch zlepšila výhled českého ratingu a Buffettova Berkshire dosáhla rekordního zisku  
8:38Berkshire Hathaway investorské ikony Warrena Buffetta loni dosáhla rekordního zisku. Ač si stěžoval na málo vhodných příležitostí a hromadil hotovost
8:30Fitch zlepšila výhled českého ratingu na stabilní. Oceňuje pokles inflace i opatření ke snížení schodku rozpočtu
25.02.2024
8:12Víkendář: Investiční auta a Tesla předmětem zájmu sběratelů
24.02.2024
8:06Víkendář: Dělali to stejně jako Enron. Tak jsme je shortovali taky…
23.02.2024
22:03Nasdaq 100 tentokrát umazal 0,4 %  
17:30Nové vrcholy akciového trhu a dilema (investičních) strategií
17:00Deutsche Telekom loni díky prodeji věží zdvojnásobil čistý zisk, tržby klesly

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje nových domů