Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čtyři scénáře, jak naložit se svým portfoliem v době obav z invaze Ruska na Ukrajinu

Čtyři scénáře, jak naložit se svým portfoliem v době obav z invaze Ruska na Ukrajinu

22.02.2022 5:53
Autor: Redakce, Patria.cz

V posledních týdnech trhy zmítají titulky o možné invazi Ruska na Ukrajinu. Toto geopolitické riziko může bleskově změnit krátkodobé směřování trhu. „Je třeba počítat s tím, že by válka na akcie dolehla a aspoň v první fázi by jich málo uniklo negativnímu tlaku,“ upozorňuje hlavní analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Jak se mají investoři zachovat, aby tato rizika ve svém portfoliu co nejlépe ustáli?


Dan Kemp, globální ředitel investic Morningstar Investment Management, zmiňuje čtyři způsoby, jak se postavit ke geopolitickým rizikům:

1. Předvídat a riskovat

„Investoři se mohou pokusit předpovědět výsledek geopolitického problému a poté odhadnout dopad, který bude mít na investiční trhy. Ale častěji se stává, že se přepočítají," varuje Kemp. "Portfoliové pozice na tomto základě jsou velmi nebezpečná hra, která se pravděpodobně nebude slučovat s cíli investorů,“ doplňuje Dan Kemp.

Analytik Patrie Tomáš Vlk k tomu zdůrazňuje, že „trhy se nacházejí ve složité situaci i bez Ruska. Letos jim přinesl větší ztráty Fed, respektive inflace. Tento problém se má tendenci zhoršovat a s invazí by přerostl ve strach ze stagflace.“

2. Chránit své portfolio

Tváří v tvář konkrétní krizi budou někteří investoři, kteří jsou averzní vůči ztrátě, raději vysedávat a čekat. Problémem tohoto přístupu však je, že „investoři, kteří se budou na základě jakéhokoli potenciálního rizika vyhýbat trhům, by mohli skončit se semipermanentní hotovostí. Tento přístup tak může být nejnebezpečnější ze všech, protože inflace dále snižuje peněžní výnosy, což naznačuje, že by bylo lepší vydržet a projít si krátkodobou volatilitou,“ domnívá se Dan Kemp.

„Samozřejmě záleží, co je cílem daného investora. Pokud chce chránit své portfolio, dává smysl redukovat spekulativnější pozice, držet se u silných firem a zvětšit váhu komodit,“ uvádí analytik Vlk. „Korunové pozice mohou být náchylnější na ztráty zvláště po posledním posílení domácí měny, takže bych preferoval více dolaru jakožto další prvek bezpečí. Pro účely krátkodobé ochrany portfolia bych uvažoval i o amerických dluhopisech,“ dodává.

3. Držet

Typ investování nakoupit a držet uznává neschopnost předvídat budoucí události a pomáhá investorům udržet svou mysl koncentrovanou na dlouhodobý přístup. „To je mnohem lepší než předchozí dva přístupy, v neposlední řadě proto, že udržuje nízké náklady i obrat, což jsou obdivuhodné vlastnosti, které budou pro dlouhodobé investory nakonec přínosem,“ věří Kemp.

„Důkazy naznačují, že investoři jsou uprostřed paniky na trhu náchylní ke změnám. Nikdo nechce přijít o 50 % svých výnosů, a to může investory přimět k uvedenému režimu 'ochránit své portfolio'. To jakýkoli pokles ještě zhoršuje a následně vytváří potenciál pro další špatné stanovení cen.“

4. Sledovat valuace a fundament

Tento přístup zvažuje dopad geopolitických rizik na vnitřní hodnotu investičních trhů a je založen na sledování rozdílu mezi tržní cenou a fundamentem. „Jde o analogii přístupu ‚Mr Market‘ podporované Benjaminem Grahamem a Warrenem Buffettem, kde emocionální člověk může často prodávat za ceny, které neodrážejí základní hodnotu,“ říká Kemp.

„S klienty sázím na to, že toto riziko má ryze geopolitickou povahu a v jednu chvíli skončí,“ komentuje hlavní makléř Patria Finance Pavol Mokoš. „Ke koupi jsem si vybral tři největší ruské společnosti Sberbank, Rosněft a Gazprom a riziko rozložil mezi tyto společnosti. Logika za touto investicí je jednoduchá – v základním scénáři počítám s tím, že žádný otevřený konflikt nenastane, a tím pádem ani hospodaření těchto společností nebude nijak negativně zasaženo. Akcie, které za posledních pár měsíců propadly až o 50 %, jsou tím pádem fundamentálně výrazně podhodnocené a po uklidnění situace dojde k jejich postupnému návratu k před krizovým úrovním.“

Analytik Vlk
zároveň varuje, že „hledat na současných rozbouřených trzích příležitosti k levnému nákupu může sice lákat, ale byla by chyba do toho jít bezhlavě.“ S tím souhlasí i hlavní makléř Patrie: „Vzhledem k tomu, že se jedná o investici se zvýšeným rizikem, je určitě na místě přísný money management. To znamená, že investor by měl s ohledem na své portfolio zvážit, jak velkou celkovou expozici chce na Rusko mít. Ačkoliv je to individuální, domnívám se, že celková angažovanost by neměla přesahovat 10 % portfolia.“

K tomu má makléř Mokoš také plán pro alternativní scénář, ve kterém by došlo k další eskalaci konfliktu. „I ten nejhorší scénář by podle mého názoru tyto největší giganty (Sberbank, Rosněft a Gazprom, pozn. red.) úplně položit neměl.“

Která z uvedených strategií je nejlepší?

Podle Kempa je to kombinace posledních dvou jmenovaných přístupů, protože „pomáhají investorům kontrolovat své chování a zároveň zaměřit svou analýzu na to, na čem záleží nejvíce.“ Důležité je rozpoznat, že zvýšené geopolitické napětí pravděpodobně podstatně neposune základní fundamenty a vytvoří tak příležitost nakupovat pod vnitřní hodnotou akcie.

Kempův názor se shoduje také s přístupem hlavního makléře Patrie. „V případě dalšího propadu a prohlubování panických výprodejů, které nemají nic společného s fundamentem, bych se přiklonil ke strategii dokupování,“ domnívá se Mokoš. „I při potenciálních sankcích mohou investoři v panice zajít se svým strachem až příliš daleko a zcela odloučit akcie od jejich fundamentu – taková situace je podle mě vždy příležitostí pro inteligentního a trpělivého investora. Zároveň jsme se s klienty již předem obrnili trpělivostí a řekli si, že uklidnění situace může nějakou dobu trvat, a že to zřejmě nebude obchod na pár týdnů, ale spíše na pár měsíců.“

Hlavní analytik Patrie Vlk k tomu dodává: „Důvěra mezi Západem a Ruskem je tak jako tak v troskách. Spolu s tím se bude držet vysoká riziková přirážka u ruských aktiv a tok kapitálu tímto směrem zůstane omezený. Dokupování při poklesu tedy ano, ale tentokrát mířené hlavně do fundamentálně silných akcií s malou expozicí na aktuální negativní témata.

Zdroj: Patria, Morningstar

 
 

Čtěte více:

Dominik Rusinko: Možné scénáře vývoje na Ukrajině a strategický význam zemního plynu v Evropě
09.02.2022 17:12
Vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou jsou napjaté již od roku 2014 a nynější...
FX strategie: Koruna v zajetí Fedu i politiky. Pokud Rusko nezačne ozbrojený konflikt, může lehce zpevnit
15.02.2022 16:04
Vysoká inflace jak v USA, tak v eurozóně přináší volatilitu na trhy s...
Týdenní výhled: Hrozba války a utahování měnové politiky visí ve vzduchu. Čísla oznamuje Alibaba
21.02.2022 14:26
Je docela jasné, jaké téma bude tento týden dominovat. Navzdory očekáv...
Rusko údajně na ruském území zabilo
21.02.2022 15:33
Ruské akciové trhy dnes odpoledne urychlily propad, hlavní index moske...

Váš názor
  •  
    24.02.2022 18:14

    Tak jestli někdo dne 22.2.2022 udělal dýl dle Pavla Mokoše (bod4) a rozmně diverzivikoval, rozdělil riziko mezi Gazprom, Rosněft a Sberbank , tak si dneska po ránu musel dát pár stakanů vodky.
    Gyroskop
  •  
    22.02.2022 9:37

    obavy se uz rozplynuly, stalo se :)
    Trade4fun
    •  
      22.02.2022 13:09

      Ráno všude -2% a teď po obědě zase zpátky plus mínus 0 (jistě, až na výjimky). Jakoby se trhy nebály toho, že se to stane, jako spíš byly nervózní, že se to může stát. Nuže, stalo se a jedeme dál. Co na to odpoledne tvůrci trhu v zámoří?
      Berounskej
Aktuální komentáře
24.04.2025
22:01Výsledková sezona v plném proudu a zámoří se daří  
17:53Traders Talk: Trhy v područí Trumpa, “klasická” Tesla a výsledky pražských bank
17:08EU za dva týdny představí plán na ukončení dovozu ruských paliv
16:59Deficity USA jsou problémem. Ale z jiného důvodu, než si myslí a tvrdí americká vláda
16:51Je za námi lokální dno na akciích v USA?  
16:31Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB
16:20Akcionáři Komerční banky a Monety schválili dividendy z loňského zisku: 91,30 a 10 korun na akcii
14:23Jakub Blaha: Pepsi snižuje celoroční výhled kvůli nepřehledné tržní situaci  
14:06ÚOHS definitivně zamítl rozklad EDF proti průběhu tendru na Dukovany
14:00Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací
13:01MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 24. 4. 2025
12:50Výhled na výsledky Monety: Vyšší čistý zisk podpoří jádrové výnosy  
11:50Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 31.3.2025
11:44Nadšení z trhů vyprchává. Obchodní dohody nepřijdou hned, pozornost se stáčí k výsledkům  
11:28Renault zvýšil čtvrtletní prodej, plánuje však úsporná opatření
11:18Výsledky Newmont: Rekordní cenu zlata kompenzovaly nejvyššími náklady od 2016  
11:04Počet registrací nových aut v EU ve čtvrtletí klesl o 1,9 procenta
10:48RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
10:33Podnikatelská nálada v Německu se v dubnu nečekaně zlepšila, očekávání jsou ale horší
9:52Dominik Rusinko: Důvěra v českou ekonomiku mírně poklesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Prodeje starších domů