Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflační výhled a reálné výnosy akcií nacházející se na historických minimech

Inflační výhled a reálné výnosy akcií nacházející se na historických minimech

26.05.2022 17:38

Takzvané pravidlo dvaceti nyní indikuje, že pokud by inflace klesla na 4 %, jsou akcie co se týče poměru cen a zisků cca na svém (viz včerejší článek). Jde o jeden ze způsobů, jak nějak reflektovat inflaci ve valuačních úvahách a včera jsem poukazoval i na jeho slabé stránky. I u akcií se přitom můžeme ve vztahu k inflaci podívat na reálné výnosy a porovnat je s historií.

Reálné akciové výnosy (poměr zisků obchodovaných firem k cenám mínus inflace) dosahovaly v minulosti pestrých hodnot. První polovina padesátých let přinesla reálné výnosy převyšující 8 %, první polovina sedmdesátých let zase výnosy dosahující až méně než mínus 2 %. Nejde ale o spodní extrém, toho je totiž dosahováno nyní. Výnosy se totiž podle obrázku pohybují kolem mínus 4 %:
01
Zdroj: Twitter

Mně nyní vychází následující: V dubnu se v USA pohybovala inflace na 8,3 %, aktuální PE indexu SPX je na 16,7 (podle dat Yardeni Research). Nominální ziskový výnos (obrácené PE) tedy dosahuje 6 %, a pokud by inflace byla stále stejná, reálný výnos tak dosahuje -2,3 %. Kdybychom se domnívali, že „férový“ reálný výnos je třeba na 2 %, pak by při současné inflaci muselo PE v této logice dosahovat hodnot kolem 10. Nebo je v druhém extrému současné PE plně ok, ale inflace výrazně klesne.

V jádru jde o stejnou úvahu, jakou byla ta včerejší. V té bylo předpokládáno, že „férový“ je součet PE a inflace na dvaceti a při současném PE by tak trh čekal, že inflace klesne někam k 3 – 4 % (PE mezi 16 – 17 plus inflace 3 – 4). Zde bychom mohli tvrdit, že férový reálný výnos je kolem 2 % a při současném PE 16 – 17 a nominálním výnosu kolem 6 % (1 děleno 16 – 17) tak inflace podle trhu klesne na cca 4 %.

Obecně pak platí, že jak podle pravidla dvaceti, tak podle reálných výnosů jsou současné valuace z perspektivy současné (!) inflace úplně mimo. Přesněji řečeno, akcie počítají s jejím výrazným poklesem. Podle výše uvedené logiky někam k oněm 3 - 4 %*. Včera jsem psal, že to je mimo jiné cca predikce Pictetu pro konec letošního roku.

Je ale také samozřejmě možné, že valuace jsou nyní skutečně příliš optimistické, či pesimistické. K tomu malá „kvalitativní“ poznámka: Včera jsem si zběžně procházel nový text od Morningstar, ve kterém se zaměřuje na akcie, které by měly být odolné v turbulentních dobách. Kvůli své silné tržní pozici, značce, dobrému managementu a podobně. Na seznamu najdeme povětšinou známá jména z defenzivnějších sektorů, včetně Coca Coly, Unileveru, Cloroxu, P&G, Pepsi, či třeba Colgate. Zaujalo mne, kolik firem, respektive akcií je podle Morningstar nyní férově naceněných. Tedy u kolika se cena na trhu pohybuje blízko odhadované hodnoty. Najdeme tu také pár (údajně) předražených, ale i podhodnocených (podhodnocených titulů). Ale celkově to vyznívalo, že minimálně tato část trhu je cca na svém. Tj., při tomto postupu zespodu nahoru, vedeném povětšinou na základě DCF, se valuace alespoň na tomto vzorku zdají být v průměru cca férové.

Ještě dodám, že takový stav by neznamenal, že by akcie/trh by neměly nic vynášet. Jde o situaci, kdy by měly nabízet „jen“ požadovanou návratnost. To znamená bezrizikové výnosy plus rizikovou prémii. Třeba v případě akcie podobně rizikové, jako celý trh, by to nyní mohlo znamenat zhruba návratnost 8 – 9 % (počítám s prémií 5,5 %).


*Pokud bychom předpokládali, že pomyslný férový reálný výnos je třeba kolem 4 % (jakýsi standard prvních pokrizových let), tak dostaneme inflační výhled pohybující se kolem 2 % (6 % nominální výnos mínus 2 % inflace dává reálný výnos oněch 4 %). Pravidlo dvaceti je v tomto explicitní, jasně definované „pravidlo reálných akciových výnosů“ není, ale výše uvedené ukazuje, co je z jeho hlediska v souladu s pravidlem dvaceti.


Čtěte více:

Tři faktory za současným a budoucím děním na akciích
19.05.2022 6:02
Gabriela Santos z JPMorgan Asset Management míní, že za současným dění...
Letos s návratností evropských akcií nepočítejte, varují stratégové
19.05.2022 16:04
Index Stoxx Europe 600 skončí v prosinci na 476 indexových bodech, což...
Akcie na konci roku 2022 a kdo je chytřejší než celý trh
19.05.2022 17:24
Zejména v dobách turbulentnějších, jako je ta současná, je tvorba něja...
Kam se dopropadaly technologie?
24.05.2022 17:36
Minulý týden jsem se věnoval tomu, kam se dostaly valuace celého ameri...

Váš názor
  •  
    26.05.2022 21:12

    Retail tam dneska rve prachy, až pokličky na Wall Street v kuchyni nadskakují.
    Želvák Burzovní
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data