Index Stoxx Europe 600 skončí v prosinci na 476 indexových bodech, což znamená meziroční pokles o 2,5 %, podle průměru 15 prognóz v měsíčním průzkumu Bloombergu. Stratégové v minulém měsíci snížili své odhady o 5 indexových bodů kvůli nejisté makroekonomické situaci a bobtnající inflaci podporované vysokými cenami energií.
„Makroekonomická situace zůstává extrémně nejistá a vydaná na milost a nemilost energetickým trhům,“ řekla stratéžka UBS Group Sutanya Chedda, která má na indexu Stoxx 600 na konec roku cíl 480 bodů. "Je zřejmé, že dlouhodoběji vyšší ceny energií, zhoršující se problémy v dodavatelském řetězci a narušení dodávek ruského plynu by se mohly ukázat jako brzda vůči našim prognózám."
Evropské akcie za letošek klesly o 11 % a investoři mají stále dost starostí. Vyšší ceny komodit zrychlují inflaci a způsobují, že centrální banky zpřísňují měnovou politiku, čímž zároveň zvyšují strach z recese. Zároveň tento měsíc vzrostly výnosy státních dluhopisů na nejvyšší úroveň od roku 2018, což dopadlo na ceny akcií.

"Jsme stále opatrní ohledně akcií vzhledem k velmi obtížné geopolitické a makroekonomické situaci," řekl stratég TFS Derivatives Stephane Ekolo, který má v průzkumu Bloombergu nejnižší cíl, a to 380 bodů, což znamená 13% pokles oproti úternímu závěru. Ekolo vidí dlouhotrvající brzdy a riziko tlaku na marže.
Ceny akcií letos sice klesají, ale analytici prognózy zisku nesnižují. Zisky za první čtvrtletí byly totiž uklidňující a drtivá většina společností odhady překonala. V důsledku toho se snížily valuace, takže evropské akcie nyní vypadají lacině, zejména ve srovnání s obdobnými akciemi v USA. "Domníváme se, že reálné výnosy dluhopisů dosáhly vrcholu a cyklus zpřísňování Fedu je čím dál více plně naceněn," řekla stratéžka Milla Savova. "To znamená, že jakékoli oslabení na akciovém trhu již pravděpodobně nebude způsobeno vícenásobnou kompresí, ale snížením zisků," dodala. Savova očekává, že zpomalení ekonomického růstu implikuje další 7% pokles na indexu Stoxx 600 na 410 bodů na začátku čtvrtého čtvrtletí, ještě předtím očekává mírný růst na 430 bodů.

Celková medvědí nálada se nyní odráží v pozicích investorů. Podle květnového průzkumu mezi správci fondů BofA má čistých 26 % globálních investorů evropské akcie podvážené, což je nárůst oproti 17 % minulý měsíc a jde o nejvyšší úroveň od července 2012. Navíc si 70 % evropských správců fondů nyní myslí, že evropské akcie dosáhly vrcholu cyklu oproti 41 % minulý měsíc.
Přesto není všechno jen černé. Někteří stratégové jako Mislav Matejka z Chase věří, že akcie už našly své dno, když Fed dosáhl jestřábího vrcholu a firemní marže se prokázaly být odolnější, než se očekávalo. Stratég má na letošek pro Stoxx 600 cíl 500 bodů, což znamená téměř 14% nárůst oproti úternímu závěru. "Shrneme-li to, pokud k recesi nedojde, bylo vícenásobné snížení ratingu již velice značné, a vzhledem k nižším pozicím a slabému sentimentu investorů se akcie začnou vzpamatovávat," řekl Matejka.
Zdroj: Bloomberg