Kryptoměnové impérium Sama Bankman-Frieda požádalo v Delaware o soudní ochranu před věřiteli. Bankrotová ochrana se vztahuje na entity navázané na společnost FTX.com, FTX US a tradingovou firmu Alameda Research. Bankman-Fried rovněž rezignoval na funkci generálního ředitele, což je součást žádosti o bankrotovou ochranu. Na jeho místo byl jmenován John J. Ray III. Kyperská komise pro cenné papíry krátce nato oznámila, že firmě pozastavila licenci pro působení v Evropské unii, aby ochránila investory. Krach FTX by tak mohl být jedním z největších v odvětví kryptoměn. Regulační úřad na Bahamách již zmrazil část aktiv kryptoměnové burzy FTX, která se ocitla ve finančních potížích. Ty v minulých dnech způsobily výrazný pokles celého odvětví kryptoměn. Spolupráci s regulačními úřady ohledně kryptoměn dnes oznámil britský ministr financí Jeremy Hunt.
Kapitola 11 amerického bankrotového zákona umožňuje společnosti nadále fungovat a přitom připravovat plán na vyplacení věřitelů. Společnost uvedla, že FTX, její přidružený fond pro obchodování s kryptoměnami Alameda Research a přibližně 130 dalších společností zahájily dobrovolné konkurzní řízení podle kapitoly 11 amerického insolvenčního zákona. Bankman-Fried, jehož majetek časopis Forbes před dvěma měsíci odhadl na 17 miliard dolarů, rezignoval. Pomůže ale s bankrotovým řízením.
Kyperský regulátor pozastavil kryptoměnové burze FTX licenci pro působení v Evropské unii. Firma, která se ocitla ve finančních těžkostech, přitom licenci získala teprve před dvěma měsíci.
Oznámení přichází několik dní poté, co větší rival Binance odstoupil od plánu burzu FTX převzít a nechal ji, aby si od investorů a konkurentů sama zajistila zhruba 9,4 miliardy dolarů (bezmála 222 miliard Kč) na svou záchranu. FTX potřebovala pomoc, protože jí začala docházet likvidita, když její zákazníci začali překotně vybírat investované peníze.
Bahamská komise pro cenné papíry uvedla, že zmrazila aktiva FTX Digital Markets, dceřiné společnosti FTX. Podle agentury Bloomberg se věcí zabývá také americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), a to kvůli možnému porušení zákona o cenných papírech. Výzvy k regulaci odvětví kryptoměn se ozývají i z řad amerických zákonodárců.
Bitcoin se podle údajů specializovaného webu CoinDesk se v návaznosti na informace o žádosti o bankrotové ochraně prudce propadl, odevzdal průběžné zisky a pohybuje se v podvečer SEČ pod úrovní 17.000 USD, naposledy kolem 16.891 USD. To znamená průběžně zhruba 4,8procentní ztrátu. Loni v listopadu se bitcoin vyšplhal na rekord v blízkosti 69.000
dolarů. Denní výkonnost zachycuje graf níže:
"Hned od prvního dne (problémů FTX) se vytratila důvěra a zatím nejsou známky toho, že by se vrátila," konstatoval Kami Zeng ze společnosti Fore Elite Capital Management, která spravuje fond digitálních aktiv. "Už teď vidíme kroky regulátorů od USA přes Japonsko až po Bahamy, ale i jinde. Očekávejte, že přijdou další. Přesně to také trh s kryptoměnami v tuto chvíli nutně potřebuje. Lidem to škodí a potřebují ochranu," dodal.
Investoři začínají prostředky vložené do FTX odepisovat. Fond rizikového kapitálu investiční společnosti Sequoia Capital ve středu odepsal investici za 150 milionů dolarů a nyní ji oceňuje nulou. Mezi investory FTX patří i kanadský penzijní fond Ontario Teachers' Pension Plan, americký fond Tiger Global či japonská Softbank. Ta v souvislosti s investicí do FTX očekává ztrátu kolem 100 milionů dolarů. Kryptoměnová půjčovna BlockFi pak uvedla, že pozastavuje výběry klientů, dokud nebude ohledně FTX jasno.
"Domníváme se, že existuje přinejlepším dvaceti až třicetiprocentní šance na záchranu FTX," uvedl Matthew Dibb ze společnosti Stack Funds. Dodal, že spekulanti platí za získání zadržených vkladů na FTX deset centů z každého dolaru.
Příčiny problémů FTX vznikly před několika měsíci. Šéf kryptoměnové burzy Sam Bankman-Fried podle zdroje agentury Reuters převedl nejméně čtyři miliardy dolarů do společnosti Alameda, aby obchodní firmu podpořil po sérii ztrát.
Bankman-Fried podle zdrojů jednal o financování v objemu jedné miliardy
dolarů s Justinem Sunem, zakladatelem kryptoměny Tron, konkurenční burzy OKX a platformy Tether. Zbytek se Bankman-Fried snaží získat od dalších fondů, včetně současných investorů, jako je Sequoia Capital, dodal informovaný zdroj. Zda se třicetiletému podnikateli, jehož majetek ještě nedávno činil 17 miliard
dolarů, podaří finanční prostředky získat, není zatím jasné.
Zdroj: ČTK, Coindesk, Bloomberg
Disclaimer:
Investování do virtuálních aktiv (např. Bitcoin) či investičních nástrojů navázaných na virtuální aktiva je spojeno s řadou rizik, na která upozorňuje např. EBA (European Banking Authority) v článku „Crypto-assets: ESAs remind consumers about risks“ ze dne 17.3.2021. Tato upozornění naleznete ZDE. Patria Finance a.s. nedoporučuje investovat do nástrojů navázaných na virtuální aktiva z důvodu rizik, která jsou s nimi spojena.