Průmyslová výroba v Česku v říjnu meziročně reálně stoupla o 1,9 procenta, předtím tři měsíce v řadě klesala. Přispěla k tomu hlavně výroba automobilů. Meziměsíčně byla průmyslová produkce vyšší o 2,8 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o čtyři procenta, informoval dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

"Nové zakázky pokračují v meziročním poklesu o 4 %, což bylo taženo zejména zahraničními zakázkami, které poklesly i z meziměsíčního pohledu. V případě automotive zakázky meziročně rostou, zejména však silným růstem domácích zakázek, kde se vykompenzoval zářijový pokles, zahraniční zakázky meziměsíčně však i zde poklesly," komentuje hlavní ekonom ČBA Jakub Seidler.

"Říjnový dvouprocentní růst průmyslové produkce ovlivnila zejména nízká srovnávací základna ve výrobě automobilů. K růstu přispěla i výroba ostatních dopravních prostředků, zejména kolejových vozidel," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Příspěvek výroby motorových vozidel k růstu průmyslu činil 4,3 procentního bodu. Kvůli výpadkům v zásobování dílů v předchozím roce produkce tohoto odvětví vzrostla o více než pětinu. K růstu podle statistiků přispěla i výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, a to zejména díky dokončení dlouhodobých zakázek na výrobu kolejových vozidel.

Naopak pokles výroby zaznamenala výroba strojů a zařízení, počítačů, elektronických a optických přístrojů. Dlouhodobě klesá produkce ostatních nekovových minerálních výrobků nebo chemický průmysl, konstatoval ČSÚ.

"Říjnový průmysl tak přinesl opticky silná čísla, projevila se v nich však celá řada jednorázových vlivů. Tuzemský průmysl navzdory tomu setrvává v recesi a za celý letošní rok patrně mírně poklesne. V příštím roce konsensus očekává mírný růst o 1,7 %, nicméně vyhlídky se z důvodu slabého vývoje v zahraničí, zejména Německu, postupně přehodnocují směrem dolů, což optimismus pro budoucí vývoj tuzemského průmysl příliš nepřináší," shrnuje ekonom Jakub Seidler.
Zdroj: ČSÚ, ČTK, ČBA