Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výhled Fidelity na 2. čtvrtletí: Podstatou je správné načasování

Výhled Fidelity na 2. čtvrtletí: Podstatou je správné načasování

12.04.2024 6:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Inflace v průběhu roku klesá a trhy jsou odolné. To jsou příznivé signály, které přiměly společnost Fidelity International k vylepšení základního scénáře (ve svém investičním výhledu na druhé čtvrtletí roku 2024) pro rok 2024 na „měkké přistání“. Podle něj dojde ke stabilizaci růstu v blízkosti trendu.

"Do čtvrtého čtvrtletí roku 2023 jsme vstupovali s přesvědčením, že nejpravděpodobnějším scénářem pro rok 2024 bude cyklická recese, která se vyznačuje mírným poklesem ekonomiky a následným návratem k růstu," říká Andrew McCaffery, globální investiční ředitel společnosti Fidelity International. "Od začátku roku a nyní po třech uplynulých měsících jsou trhy naladěny pozitivněji – a my také.“

"Nadále uvažujeme optikou scénářů, do kterých začleňujeme vývoj nejdůležitějších ekonomických indikátorů spolu s informacemi od našich analytiků působících ve světě. Podle dostupných dat se ekonomiky nadále drží; v důsledku toho i my rádi přijmeme větší riziko. Zatím však nejsme přesvědčeni, že centrální banky svůj boj s inflací vyhrály."

Andrew McCaffery upozorňuje na tři témata, která je třeba sledovat při vstupu do druhého čtvrtletí roku 2024:

1. Komfortnější přistání

"Inflace v průběhu roku klesá a trhy vykazují odolnost. To jsou příznivé signály, které naznačují, že ekonomiky si v příštích několika měsících udrží relativně svižnou dynamiku a centrální banky zvládnou – a možná i porazí – fenomén inflace.“

"Důležitou proměnnou v tomto čtvrtletí bude, zda se centrální bankéři rozhodnou snížit sazby. Pokud vůbec tak učiní, Evropa bude pravděpodobně ve srovnání s ostatními vyspělými trhy ve snižování sazeb napřed. Data z regionu ukazují určité mírné zlepšení aktivity, zejména ve službách, a pozitivně rostoucí spotřebitelský sentiment, a to díky padající inflaci, jež méně zatěžuje peněženky. Evropská centrální banka již vyslala jasný signál, že by mohla být ochotna snížit sazby již v červnu.“

"Situace ve Spojených státech je hůře uchopitelná. Inflace se v úvodních měsících roku 2024 odrazila ode dna, přičemž v určitých oblastech zůstává robustní, a prognózy hospodářského růstu jsou vysoké a dále se zvyšují.“

Silná data a přetrvávající inflace představují pro centrální bankéře největší překážku: jakékoli předčasné oslavy vítězství nad inflací by byly rizikem pro jejich důvěryhodnost a mohly by znamenat uvolnění inflačních očekávání. Další zvyšování inflace by rovněž mohlo přivést ekonomiku do recese. Vzhledem k silným datům nám nezbývá než zvýšit pravděpodobnost “nepřistání” na 30 % z 5 % (oproti začátku letošního roku). Tento scénář by znamenal, že ekonomiky udrží svá současná tempa růstu a inflace a postaví tím centrální banky před nutnost udržování politiky vyšších sazeb po delší dobu.

"Poslední míle byla v zápase o inflaci historicky vždy nejtěžší; toto čtvrtletí nám může ukázat, kolik energie centrálním bankéřům na tomto poli ještě zbývá."

2. Stabilizace, nikoli zrychlení v Číně

"Čína vypracovala plán "řízené stabilizace" své ekonomiky, která se vyrovnává s poklesem na trhu nemovitostí a snaží se provést transformaci od dluhem poháněné expanze směrem ke spotřebě a výrobě s vysokou přidanou hodnotou. Dynamika v sektoru nemovitostí nadále slábne – zároveň však jeho i příspěvek k HDP, který postupně přebírá nabídková strana ekonomiky.“

"V monetární politice neočekáváme žádné výrazné snižování sazeb ze strany Čínské lidové banky, dokud nedojde k jasnému obratu u amerického Federálního rezervního systému. I kdyby však Fed začal uvolňovat, snížení sazeb v Číně pravděpodobně nebude agresivní a uvolňování měnové politiky bude v letošním roce hrát jen podpůrnou roli k fiskálním opatřením.“

"Naše prognóza meziročního tempa růstu v Číně se nachází mírně pod oficiálním cílem, protože nevidíme dostatečně silné politické odhodlání. K vyhodnocení trajektorie růstu Číny v letošním roce bude nutné pozorně sledovat fiskální opatření, jako například emise dluhopisů vládou.“

"Zpomalení růstu v Číně a širší geopolitická rizika nadále posilují trend "Čína plus jedna", v jehož důsledku globální firmy snižují svou závislost na vývozu z této země. Ostatní země Aseanu jako Vietnam a Indonésie z tohoto trendu již těží. Stejně tak země nacházející se blíže finálním dovozcům – jako například Mexiko, které těží z nearshoringu výroby v USA – jsou žádanými oblastmi na mapě rozvíjejících se trhů.“

"Tento trend bude pravděpodobně pokračovat navzdory poklesu globální poptávky, ačkoli se objevují povzbudivé známky toho, že ekonomická aktivita v Číně se vrací zpět. Zdá se, že čínská vláda upřednostňuje v krátkodobém horizontu stabilizaci růstu před jeho agresivním zrychlováním."

3. V čem spočívají rizika?

"Pro letošní rok jsme pozitivnější, ale nezapomínáme ani na rizika. Vyhlídka na “nepřistání” roste a s ní i hrozba, že sazby neklesnou, jak mnozí doufali. Ani riziko recese zcela nezmizelo – změnilo se zejména její načasování. Trváme na tom, že nejpravděpodobnějším výsledkem je prozatím měkké přistání a recese se odkládá až na příští rok.“

"Důvodem je především pokračující tlak, který na finanční systémy klade hojná likvidita a fiskální uvolněnost. Výdaje USA byly financovány vyčerpáním reverzní repo operace Fedu téměř na nulu. Fiskální velkorysost bude provázet ekonomiku USA i v letošní volební rok, ale ve stínu číhají problémy jako blížící se dluhové splatnosti a dluhové refinancování, které budou v příštím roce tížit mnoho společností. To by mohl být bod, kde se bude lámat chleba, který centrální banky, alespoň prozatím, dokázaly úspěšně odvrátit.“

"Existují i další rizika. Rok plný válek a voleb znamená, že geopolitika pravděpodobně zanechá na trzích svou stopu, i když je těžké předpovědět, jakým způsobem.“

"Pozorně sledujeme také vývoj v oblasti umělé inteligence. Mnoho našich analytiků hlásí boom produktivity v jimi sledovaných společnostech, částečně poháněný právě umělou inteligencí. Zdá se, že některé firmy pokrok v této oblasti přijímají, zatímco jiné budou nuceny do jejího rozvoje výrazně investovat, aby nezůstaly pozadu. To bude znamenat disrupce na trzích i v celých ekonomikách na mnoho let dopředu. Nic z toho se samozřejmě nestane ze dne na den – nyní se díváme do 2. čtvrtletí. Nicméně přes všechno, co AI slibuje, s sebou nese i rizika, která teprve pochopíme.

"To by mohlo sloužit jako mantra pro nadcházející čtvrtletí."

Zdroj: Fidelity International

 

Čtěte více:

Ekonomický cyklus a zisky obchodovaných firem – historie a následující roky
26.02.2024 17:39
V roce 2023 zisky amerických obchodovaných firem zhruba stagnovaly, le...
Hlavní ekonom Goldman Sachs: Americké sazby v březnu dolů nepůjdou. Jaké jsou jeho scénáře?
13.03.2024 11:43
Hlavní ekonom Goldman Sachs Jan Hatzius stále čeká, že americká centrá...
ECB začne od června snižovat úrokové sazby o čtvrt procentního bodu jednou za čtvrtletí, očekávají ekonomové
08.04.2024 6:22
Evropská centrální banka se v červnu vydá na cestu postupného snižován...
Jaromír Strnad: Umělá inteligence v prostředí nejistých sazeb a dividendy pražských bank
05.04.2024 17:57
Poslední data ukazují na silnou americkou ekonomiku, a tak se z Fedu z...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data