Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chart Room aneb kde jsou skutečné výnosy podle Fidelity

Chart Room aneb kde jsou skutečné výnosy podle Fidelity

15.05.2024 12:34
Autor: Redakce, Patria.cz

Vyšší reálné výnosy v některých oblastech rozvíjejících se trhů nabízejí atraktivnější příležitosti u nástrojů s fixním příjmem než trhy rozvinutých zemí – i když úrokové sazby v USA zůstávají po delší dobu na vyšší úrovni.

Dluhopisy trhů rozvíjejících se zemí jsou často považovány za exotické a riskantní, zatímco jejich protějšky v rozvinutých trzích nabízejí bezpečí a stabilitu. Fidelity International ukazuje reálné úrokové sazby v hlavních rozvíjejících se a rozvinutých zemích a upozorňuje, že se situace obrátila.

aa

Mezi zeměmi přezdívanými „Křehká pětka“, kde na jaře 2013 proběhlo „taper tantrum“ neboli naštvání trhu z toho, že uvolněná politika tu nebude navždy, Indie a Indonésie jsi horko těžko vybojovaly zachování fiskální a měnové kredibility. Nejhorší období pravděpodobně překonaly také Brazílie, Jižní Afrika a Turecko, jenž zvládly ekonomické a institucionální výzvy. V Turecku se vrátili k ortodoxnímu přístupu.

Ve většině zemí EM je nyní inflace téměř na cílové úrovni díky pokračujícím snahám o snížení inflace; některé země, jako je Čína a Thajsko, mají prakticky nulovou inflaci nebo dokonce deflaci. Měnová politika rozvíjejících se zemí je přísná, s reálnými výnosy na úrovni jako byly před globální finanční krizí, což podporuje opatrné snižování úrokových sazeb. Indonésie dokonce nedávno provedla jejich překvapivé zvýšení. Růst se také začíná zvyšovat, stačí se podívat na výsledky Indie v posledním roce.

Rozvinuté země se naopak chovají podle všeho jako rozvíjející se země dříve. Hrubý dluh vlád G7 je více než dvojnásobný ve srovnání s jeho výší v rozvíjejících se zemích. Inflace ve Spojených státech zůstává trvale vysoká a fiskální politika je nerozvážná. Velká Británie byla trhem už na konci roku 2022 potrestána za nedostatek fiskální disciplíny. Přestože Japonská centrální banka dosáhla značného pokroku v dosahování inflačního cíle, je zároveň tak pozadu s křivkou reálných výnosů v záporných číslech, že oslabila yen.

To je důvod, proč se na desetileté americké vládní dluhopisy s 4,5 % výnosem díváme s malým nadšením. Už nejsou schopny poskytnout negativní korelaci s akciemi, které si cení investoři, a Spojené státy tak vypadají méně výjimečně. Dnes jsou to země jako Brazílie, Mexiko a Jižní Afrika, které mohou poskytnout výnosy podobné akciovým s dobrou úrovní bezpečnosti. Podpořeny silnějším růstem a lepšími oceněními jsou rozvíjející se trhy místem, kde lze dosáhnout reálných výnosů.

 
 
 
 

Čtěte více:

Týdenní výhled: Reportem týdne bude americká inflace. Čína zveřejní data, USA na ni uvalí cla
13.05.2024 14:15
Začíná inflační týden. Česká inflace hned na úvod překvapila skokem ...
Zandi: Silná ekonomika a případné změny inflačního cíle
14.05.2024 12:59
Hlavní ekonom Moody’s Analytics Mark Zandi hovořil na Yahoo Finance o ...
„Reálná a finanční“ aktiva – relativní návratnost za posledních sto let
13.05.2024 17:50
Minulý týden jsme se dívali na cyklus a trend v relativních cenách zl...
Čistý zisk ČEZ v prvním čtvrtletí stoupl meziročně o čtvrtinu na 13,6 mld. Kč. Dividendu zatím neznáme
14.05.2024 8:07
Čistý zisk energetické firmy ČEZ letos v prvním čtvrtletí meziročně st...
PPF měla v roce 2023 čistý zisk 1,45 miliardy eur, o rok dříve 164 milionů eur
14.05.2024 9:20
Skupina PPF vykázala loni čistý zisk téměř 1,45 miliardy eur (v přepoč...
ČSOB Index očekávání firem: Optimismus podnikatelů a firem roste, chuť investovat je nejvyšší od roku 2019
14.05.2024 10:01
Nálada malých a středních firem a podnikatelů se mění k lepšímu. Nejvě...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.11.2025
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
13:56Bank of England drží sazby na 4 procentech Těsné hlasování naznačuje možný brzký cut
13:16Dominik Rusinko je novým hlavním ekonomem Patria Finance
12:59Boom emisí dluhopisů: AI, akvizice a vládní deficity ženou trh na maxima  
11:38Challenger: Americké firmy propouštějí nejvíce za 20 let. Nasazují AI a snaží se šetřit
10:38Jan Bureš: Průmysl v září nad očekáváním, vyhlídky však zůstávají nejisté
10:32Huang řekl, že Čína vyhraje závod o umělou inteligenci, později své vyjádření zmírnil
10:31Růstu akcií dopoledne dochází dech. Euro a zlato se zvedají  
9:54USA sníží kvůli dlouho trvajícímu shutdownu kapacitu letů o 10 procent
9:00Rozbřesk: Vyšší inflace koruně nepomohla, s ČNB to bude obdobně
8:50ČNB rozhodne o sazbách, Qualcomm překvapil výhledem a v centru dění opět shutdown i Trumpova cla  
6:08Rally čipových firem se láme. Přehnané valuace vyvolaly výprodej
05.11.2025
22:04Americké akciové indexy posilují  
17:13Velmi nízká budoucí návratnost amerických akcií?
16:01Bitcoin poslali dolů jeho dlouhodobí držitelé
13:59McDonald's mírně zvýšil čtvrtletní zisk i tržby
12:58PODCAST Analytický radar: Moneta předběhla trh, Erste sází na Polsko, Komerční banka drží stabilitu
12:26Akcie zpomalují pokles, ale zůstávají pod tlakem i dnes  
11:20AMD překonala očekávání, výhled na čtvrtý kvartál posílil díky AI a serverům  
10:47Výsledky Novo Nordisk zaostaly za očekáváním, výhled po zbytek roku opět snížen. Akcie i tak rostou  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.