Nastupující americký prezident Donald Trump v noci na dnešek oznámil, že navrhl na post ministra obrany moderátora televize Fox News a bývalého vojáka Petea Hegsetha. Podle agentury AP tím armádu zaskočil, vzhledem k nezkušenosti nominovaného s působením ve vládě. Kromě toho Trump ohlásil jmenování miliardáře Elona Muska do čela nového poradního orgánu s nejasnými obrysy, jehož úkolem bude připravit "drastické" škrty v regulacích a státních výdajích. V pozici ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA) chce Trump Johna Ratcliffea, který působil už v jeho první administrativě.
Výběr Hegsetha jako potenciálního šéfa Pentagonu je "mimo normu tradičního ministra obrany", napsal deník The . Zpráva o jeho nominaci se podle AP u mnohých ve Washingtonu setkala s údivem a obavami. Pokud ji schválí americký Senát, mohlo by to pro armádu znamenat rozsáhlé změny, neboť moderátor v rozhovorech dal najevo, že chce vyměnit vedení ozbrojených sil a skoncovat s armádními programy na podporu rovnosti a inkluze.
Hegseth nikdy nepůsobil v Pentagonu ani v jiné vládní složce, jako ministr obrany by měl na starosti přes milion vojáků a resort s rozpočtem přes 800 miliard dolarů (přes 19 bilionů Kč). Podle svých webových stránek sloužil v Afghánistánu, Iráku a na kubánském Guantánamu. S armádou se podle svých slov rozešel v roce 2021 poté, co byl označen za extremistu kvůli svým postojům namířeným proti rozmanitosti v armádě, píše agentura Reuters. S Fox News spolupracuje od roku 2014.
"Pete je tvrdý, chytrý a skutečně zastává názor, že Amerika je na prvním místě," uvedl Trump s odkazem na svůj volební slogan. "S Petem v čele se nepřátelé Ameriky budou mít na pozoru - naše armáda bude opět skvělá a Amerika nikdy neustoupí," dodal zvolený prezident.
Řadu otázek vyvolalo také oznámení o tom, že Musk povede "ministerstvo pro efektivitu vlády" ve spolupráci s Vivekem Ramaswamym, což je neúspěšný uchazeč o nominaci republikánů na prezidenta a další Trumpův spojenec. Žádné ministerstvo s uvedeným názvem neexistuje a vítěz voleb nespecifikoval, jakou podobu bude nová iniciativa mít.
Musk a Ramaswamy "připraví mé administrativě cestu k rozložení vládní byrokracie, snížení nadbytečných regulací, omezení nehospodárných výdajů a restrukturalizaci federálních agentur," uvedl Trump ve svém prohlášení.
Dodal, že nový tým "bude poskytovat poradenství a pokyny mimo vládu". Naznačil tak, že subjekt bude fungovat mimo rámec administrativy a nebude tak navzdory svému názvu ministerstvem v pravém slova smyslu, upozornily agentury AP a Reuters. Podle Trumpa bude spolupracovat s Bílým domem a úřadem pro řízení a rozpočet, aby "poháněl rozsáhlé strukturální reformy a vytvořil dosud nevídaný podnikatelský přístup k vládě". Dodal, že činnost týmu skončí nejpozději 4. července 2026 a že menší a efektivnější vláda bude pro zemi "dárkem" k 250. výročí vyhlášení nezávislosti. Iniciativa má v angličtině zkratku "DOGE", což je zjevná narážka na Muskovu oblíbenou kryptoměnu dogecoin, podotýkají agentury. Kryptoměna od zvolení Trumpa prezidentem posílila o 130 %,
Nominace obou podnikatelů je odměnou dvěma významným podporovatelům Trumpovy prezidentské kandidatury ze soukromého sektoru, uvádí Reuters. Musk, který je jedním z nejbohatších lidí na planetě, řídí výrobce elektromobilů , sociální síť X a kosmickou společnost SpaceX, zatímco Ramaswamy je zakladatelem farmaceutické společnosti a po neúspěchu v republikánských primárkách podpořil v kampani právě Trumpa. Musk věnoval na Trumpovu kampaň miliony dolarů a vystupoval s ním na předvolebních mítincích. Trump už v létě avizoval, že by v případě svého vítězství Muskovi nabídl roli pro kontrolu efektivity vlády.
Trump také uvedl, že do funkce ředitele CIA hodlá nominovat bývalého ředitele amerických tajných služeb (DNI) a někdejšího republikánského kongresmana Ratcliffea. "Těším se, že se John stane vůbec prvním člověkem, který zastával obě naše nejvyšší zpravodajské funkce," uvedl exprezident. "Bude neohroženým bojovníkem za ústavní práva všech Američanů a zároveň zajistí nejvyšší úroveň národní bezpečnosti a MÍR PROSTŘEDNICTVÍM SÍLY," zdůraznil zvolený prezident.
Ratcliffe byl na postu šéfa tajných služeb potvrzen v květnu 2020, tedy osm měsíců před Trumpovým odchodem z prezidentského úřadu. Tento bývalý člen Sněmovny reprezentantů a státní zastupitel v Texasu však tehdy neobdržel podporu demokratů v Senátu. Už v roli DNI jej demokraté a bývalí zpravodajci obviňovali z odtajňování zpravodajských informací, které měli Trump a jeho republikánští spojenci údajně využívat k útokům na své politické oponenty včetně Joea Bidena, tehdejšího Trumpova soupeře v boji o Bílý dům, připomíná Reuters. Ratcliffův úřad to popřel.
Během úterního večera Trump také potvrdil dřívější zprávy amerických médií, že si do čela ministerstva pro vnitřní bezpečnost, které mimo jiné dohlíží na migrační politiku či sleduje teroristické a kybernetické hrozby, vybral republikánskou guvernérku Jižní Dakoty Kristi Noemovou. Podle agentury Reuters tak sáhl po věrné spojenkyni, která má ovšem na poli národní bezpečnosti jen málo zkušeností. O Noemové se uvažovalo také jako o možné kandidátce na Trumpovu viceprezidentku. Do širšího povědomí americké veřejnosti se dostala poté, co ve svém státě během pandemie covidu-19 odmítla zavést povinnost nosit ochranné roušky.
Z řady dalších nominací pro svou budoucí administrativu Trump jmenoval právním poradcem Bílého domu Billa McGinleyho, jenž během Trumpova prvního prezidentského mandátu působil jako tajemník jeho kabinetu.
Za zvláštního vyslance pro Blízký východ si pak Trump vybral svého dlouholetého přítele a realitního investora Stevena Witkoffa. AP k tomu poznamenala, že Witkoff je mimo jiné spoluhráčem zvoleného prezidenta z golfu a byl s Trumpem, když se v září stal ve svém golfovém klubu na Floridě terčem druhého atentátu.