Nadměrná byrokratická zátěž stojí Německo až 146 miliard eur (zhruba 3,7 bilionu Kč) ročně na ušlém výkonu ekonomiky. Vyplývá to ze studie, jejíž výsledky dnes zveřejnil hospodářský institut Ifo. Německá ekonomika je nyní v útlumu, kromě byrokracie podkopávají hospodářskou aktivitu i vysoké ceny energií, slabá poptávka v Číně a problémy automobilového průmyslu v souvislosti s přechodem k elektromobilům.
"Velký rozsah nákladů způsobených byrokracií ilustruje, jak naléhavě jsou zapotřebí reformy," uvedl šéf centra Ifo pro průmyslovou organizaci a nové technologie Oliver Falck.
Institut Ifo studii vypracoval na žádost obchodní a průmyslové komory Mnichova a Horního Bavorska. "Studie Ifo jako první kvantifikuje, v jakém rozsahu byrokracie a nedostatečná digitalizace brzdí naše podniky," uvedl šéf komory Manfred Gössl. "Škoda, která má tři cifry, je gigantická," dodal.
Německé podniky si na vysokou byrokratickou zátěž stěžují už delší dobu. "Byrokracie byla jmenována jako největší problém pro podniky ve všech průzkumech průmyslové a obchodní komory za poslední dva roky. Čím je firma menší, tím je zátěž větší," uvedl Gössl.
Němečtí poslanci v září schválili zákon, který má nadbytečnou byrokracii omezit. V řadě případů ruší povinnost uchovávat dokumenty v papírové podobě a má usnadnit digitalizaci a podpořit hospodářský růst. Podnikatelské svazy tehdy nicméně uvedly, že zákon je sice krokem správným směrem, ale není dostatečný k posílení konkurenceschopnosti německých podniků.
Spolková vláda v říjnu předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa v letošním roce klesne o 0,2 procenta. V dubnové prognóze počítala s růstem ekonomiky, a to o 0,3 procenta. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Řada českých firem je na výkonu německého hospodářství závislá.