Podnikatelská nálada v Německu se v lednu mírně zlepšila. Hodnota indexu, který ji sleduje, se zvýšila na 85,1 bodu z prosincové hodnoty 84,7 bodu. Uvedl to dnes německý hospodářský institut Ifo, který index sestavuje. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že hodnota indexu v lednu zůstane stejná jako v prosinci.
Za nárůst hodnoty indexu může podle Ifo primárně lepší hodnocení současné situace. Očekávání se naopak opět zhoršila. "Německé hospodářství zůstává pesimisticky naladěné," uvedl v tiskové zprávě prezident Ifo Clemens Fuest.
Loni v říjnu se index zvýšil po předchozích čtyřech poklesech za sebou. V listopadu se ale k poklesu vrátil a jeho hodnota se snížila i v prosinci. V lednu index opět vzrostl.
Německý ekonomický list Handelsblatt minulý týden s odvoláním na své zdroje napsal, že německá vláda výrazně snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Místo původně odhadovaného 1,1 procenta nyní počítá s růstem pouze o 0,3 procenta. Růst bude podle aktualizovaného odhadu nižší také v příštím roce. Ministr hospodářství Robert Habeck se k německé ekonomice a jejím vyhlídkám vyjádří ve středu.
Ve zpracovatelském průmyslu se nálada podle Ifo opět zhoršila. Podniky jsou sice o něco spokojenější se současnými zakázkami, v očekáváních ale zůstávají pesimistické. Počet zakázek se dál snižuje, podniky jsou vytížené na 76,5 procenta. Dlouhodobý průměr činí přitom 83,4 procenta.
V sektoru služeb se hodnota indexu výrazně zvýšila. Podniky jsou spokojenější se současnými obchody i v očekávání těch budoucích. Výhled se zlepšil především v oblasti informačních technologií. Naopak ve stavebnictví se nálada dál zhoršuje.
Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Řada českých firem je na výkonu německého hospodářství závislá.