Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kryptoměny, paralelní systémy a hranice toho, co (ne)dokážou

Kryptoměny, paralelní systémy a hranice toho, co (ne)dokážou

25.02.2025 18:15

Do fungování peněžního systému a ekonomiky promlouvá notně to, co se dá nazvat peněžní iluzí. Tedy tendencí lidí hledět hlavně na nominální, a ne reálné proměnné. Včera jsem to motitvován úvahami o kryptoměnách zmiňoval v souvislosti s (hypotetickým) systémem stabilní peněžní nabídky. Dnes pár dodatečných poznámek o paralelních systémech, zadlužování a diskusích o podobných tématech.

1.peněžní iluze: Včerejší pointa se dá také shrnout tak, že lidé většinou nejsou indiferentní mezi (i) systémem, v němž budou reálné mzdy růst třeba o 2 % a nominální stagnovat (ceny budou o 2 % klesat) a třeba (ii) systémem s 4 % nominálním růstem mezd a také 2 % růstem reálným. Druhý systém budou právě kvůli peněžní iluzi považovat za ten, který přináší více. Na podobnou notu můžeme zmínit velkou averzi k nominálnímu poklesu mezd (minimálně ve srovnání s reálným poklesem). Což se mimo jiné promítá do snahy držet stabilně inflaci mírně nad nulou. Tak se totiž mimo jiné vytváří určitý polštář pro reálný pokles mezd bez poklesu nominálního v případě, že ekonomika projde nějakým negativním šokem.

2.paralelní systém: Včera jsem také zmiňoval, že možná může fungovat svět paralelních fiat měn a jedné, či několika málo dominantních kryptoměn. Fiat měna by pak v ideálním průměru nesla 2 % inflaci, kryptoměna by k ní v rovnovážné dynamice posilovala v průměru o 2 % ročně. Na jednotku kryptoměny by tak lidé potřebovali o 2 % ročně více fiat měny, které by také 2 % ročně přibývalo tak, aby bylo dosaženo oné inflace a byla uspokojena touha po nominálním růstu mezd (ve fiat měně). To vše při stabilním produktu. Pokud by rostl, růst peněžní fiat zásoby by musel být odpovídajícím způsobem vyšší. Je to vlastně takový model cílení nominálního produktu, v něm rostou stabilně ceny i reálná produkce. A němž by se díky existenci rozšířené kryptoměny jasně zviditelňovala ona peněžní iluze.

3.systém může škodit, ale i dobrý systém má své hranice. Zdá se mi, že naděje vkládané do kryptoměn se často odvíjí od pocitu, že stabilní peněžní báze by nějak krotila dluhy. Někdy totiž panuje určitá představa, že současný peněžní systém podporuje zadlužování. Vše doposud uvedené byl spíše technicko matematický popis. Nyní přechozím mnohem více do oblasti názorů a přesvědčení:

Docela hluboce nevěřím, že by přechod na systém kyptoměn/digitálních měn se stabilní nabídkou generoval nějakou výraznou změnu v oblasti přílišného zadlužování, bublin, iracionálního dluhově investičního chování, státních dluhů a podobně. Jeden z důvodů, proč tíhnu k tomuto názoru, je třeba chování investorů na akciích. Jak modelové pokusy, tak reálný svět ukazují, že bubliny a iracionální chování (pojící se i s různými formami dluhů) vznikají v prostředí vysoké „likvidity“, i bez ní. Podobně sklony k přílišnému zadlužování tkví jinde, než v peněžním systému. V našem způsobu uvažování, zodpovědnosti, rozumnosti, (ne)hledání rychlých řešení atd.

Vezměme si také jako příklad současné mimořádné zadlužování americké vlády – přitom probíhá QT, výnosy dluhopisů jsou relativně vysoko. Ve stejnou dobu jsou rizikové marže na korporátních dluhopisech mimořádně nízko a to se nedá říci, že by panovalo období nízké makroekonomické nejistoty. Opět – rozhodující je to, jak uvažujeme. Měnění systémů má své hranice, od určitého bodu už jde spíše jen o odvádění pozornosti od nutnosti měnit sebe.

4.diskuse o diskusích: Mám silný dojem, že tradiční rychlo-diskuse v televizi, či jiném médiu o relativně komplexních tématech jsou většinou jen parodií, která může napáchat více škody než užitku. Jsou to spíše hádky. Třeba na relevantní diskusi o kryptoměnách bych odhadoval, že i při velmi velké a dobré vůli dojít k nějakému závěru a shodě by bylo potřeba alespoň pár hodin. Což možná implikuje i to, že i mé články z tohoto týdne nemusí být tím nejlepším počinem. Ale s trochou snahy o pochopení toho, co chci říci (a co neříkám) to snad jde.

 

Čtěte více:

Akciový optimismus navzdory prodejům?
25.02.2025 14:41
David Zervos z Jefferies byl podle CNBC od počátku optimistický ohledn...
Trumpův tým chce zpřísnit čipová omezení vůči Číně. Tamní technologie jako na houpačce
25.02.2025 12:25
Administrativa Donalda Trumpa připravuje přísnější verzi amerických om...
Obrat sentimentu se zatím nekoná, Evropa obchoduje smíšeně
25.02.2025 11:15
Po negativním včerejšku se na hlavní finanční trhy dostavilo jen částe...
HARDWARIO letos očekává tržby 60 milionů korun. Získává nové zakázky i posiluje tým
25.02.2025 12:34
Vývojář v oblasti internetu věcí (IoT), společnost HARDWARIO, jejíž ak...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.05.2025
22:02Z růstu do propadu: Technologické hvězdy Wall Street nestačily na tlak z výnosů  
17:45Ziskové žně a chybějící investiční boom
17:14Merz: Německo bude dávat na armádu 3,5 procenta HDP a na infrastrukturu 1,5 procenta
16:47Moody's zlepšila výhled ratingu společnosti ČEZ z negativního na pozitivní
16:23Americké akcie pokračují v pozvolném poklesu  
15:10Morgan Stanley mění pohled na evropské banky, mají potenciál porazit trh
14:47Cena plynu pro evropský trh vystoupila na šestitýdenní maximum
12:53DoubleLine Capital: Pokles sazeb není namístě
11:42Akcie i dluhopisy pod tlakem, ropa stoupá. Izrael údajně zvažuje úder na Írán  
9:08Rozbřesk: Nižší ceny průmyslových výrobců versus vyšší zemědělské ceny = stabilita sazeb
9:06Korejská KHNP podala kasační stížnost na opatření k Dukovanům
8:51Nová cílovka pro Erste od Morgan Stanley, Evropa zahájí poklesem  
20.05.2025
22:09Začíná korekce na akciích v USA?  
17:21Jak akcie reagují na výsledková překvapení…
16:43Pavel: Šéfka EK bude urychleně a transparentně řešit situaci ohledně Dukovan
16:41Stavba větrných elektráren u New Yorku může pokračovat. Akcie firmy Orsted rostou o 14 procent
15:58Nejvlivnější bankéř světa varuje investory. Nálada na trhu neodráží rizika.
13:55Němečtí ekonomové se neshodnou na hodnocení programu nové vlády
13:37Jižní Korea se stává důležitým hráčem v jaderné energetice, píše Bloomberg
13:11EU schválila sedmnáctý balík sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y