Podle společného prohlášení zveřejněného v Ženevě Spojené státy a Čína dočasně sníží cla na své výrobky, aby zmírnily obchodní napětí a poskytly dvěma největším světovým ekonomikám další tři měsíce na vyřešení vzájemných sporů. Americké akciové trhy zprávu přijímají s nadšením, futures hlavních akciových indexů výrazně rostou.
Index Dow Jones před otevřením trhů přidává 2,3 %, S&P 500 posiluje o 3,0 % a technologický Nasdaq roste o 3,8 %. Trhům se daří také na druhé straně Pacifiku, hongkongský Hang Seng přidává 3,4 %. Posiluje také dolar, vůči euru posiluje o 1,2 % na úroveň 1,112, obdobně si americká měna vede na páru s korunou.
Celková 145% americká cla na většinu čínského dovozu budou do 14. května sníženy na 30 % včetně sazby vázané na fentanyl, zatímco 125% čínská cla na americké zboží klesnou na 10 %, uvádí se v prohlášení a na pondělním briefingu představitelů.
„Vedli jsme velmi důkladnou a produktivní diskusi o krocích týkajících se fentanylu,“ uvedl ministr financí Scott Bessent. „Shodli jsme se na tom, že ani jedna strana nechce obchodní rozpojení ekonomik.“ V prohlášení se rovněž uvádí, že „strany vytvoří mechanismus pro pokračování diskusí o hospodářských a obchodních vztazích“.
Oznámení představuje krok k deeskalaci celní války, která vedla k okamžitému propadu obchodu přes Tichý oceán. Obě země již dříve oznámily „značný pokrok“ ve svých rozhovorech, což povzbudilo trhy a pomohlo čínským akciím obnovit ztráty od 2. dubna, kdy prezident Donald Trump „na Den osvobození“ oznámil zavedení cel.
Obchodní zástupce Jamieson Greer uvedl, že USA chtějí mít s Čínou vyváženější obchod.
Bílý dům v prvním nedělním prohlášení označil dohodu za „ obchodní dohodu“, ale stále není jasné, jaký je přijatelný cíl pro obě strany nebo jak dlouho bude trvat, než se k němu dospěje. Čína již dříve požadovala, aby USA zrušily všechna cla, která letos zavedly, což je neslučitelné s cílem USA snížit nebo ukončit obchodní deficit.
Trhy sice uvítaly nedávné zprávy o pokroku, ale historie naznačuje, že dosažení podrobné dohody, pokud je vůbec možná, může trvat dlouho. V roce 2018 se obě strany rovněž dohodly, že po jednom kole jednání svůj spor „pozastaví“, ale USA od této dohody brzy ustoupily, což vedlo k více než 18 měsícům dalších cel a jednání před podpisem „první fáze“ obchodní dohody v lednu 2020.
Čína nakonec nedodržela dohodu o nákupu v rámci této dohody a obchodní deficit USA s Čínou během pandemie skokově vzrostl, čímž bylo založeno na současnou obchodní válku.
Zdroj: Bloomberg