Tuzemská míra nezaměstnanosti setrvala v červnu na úrovni 4,2 %, v souladu s naším očekáváním. Ve srovnání s loňským rokem je podíl nezaměstnaných o 0,6 procentního bodu vyšší. Po odhlédnutí od sezonních vlivů mírně vzrostl podíl nezaměstnaných na 4,5 %, což je nejvyšší hodnota od roku 2017 signalizují pozvolné ochlazování trhu práce.

Úřad práce evidoval ke konci června celkem 315 465 uchazečů o zaměstnání, zhruba o 43 tisíc více než před rokem. Počet volných pracovních míst mezitím vzrostl na téměř 99 tisíc.
Od začátku letošního roku dochází k mírnějším sezónním poklesům nezaměstnanosti, než bylo historicky běžné. Výjimkou nebyla ani červnová čísla, která tak potvrzují pokračující, i když nijak razantní, ochlazování tuzemského pracovního trhu. Ten jde primárně na vrub útlumu ve zpracovatelském průmyslu, který redukuje zaměstnanost již třetí rok v řadě.

Poslední průmyslová data, jež signalizují stabilizaci výroby, vnímáme s lehkým optimismem. Jde přitom o klíčovou proměnnou i pro další vývoj na trhu práce a jeden z důležitých argumentů, proč by se i vývoj na tuzemském trhu práce měl v čase stabilizovat.
Krátkodobě nicméně musíme počítat s opětovným růstem míry nezaměstnanosti, který je pro prázdninové měsíce typický z důvodu utlumení náborové aktivity ve firmách a nižší aktivity kandidátů při hledání nového zaměstnavatele.
Celkově platí, že trh práce v Česku dále mírně polevuje, nejde však o nic překotného. Rizikem je zejména vývoj v průmyslu, resp. stále nejistý dopad amerických celních tarifů, které by mohly tlačit tuzemské výrobce k redukci zaměstnanosti. Prozatím však zásadní dopady cel v tuzemské ekonomice, ani na trhu práce nepozorujeme. I proto jsme mírně zvýšili odhad růstu české ekonomiky v tomto roce na 2,1 %, v příštím roce pak na 1,8 %.